Bazı kanser tarama tetkikleri artık ücretsiz
Sağlık
Bayındır Hastaneleri Köşesi
Beslenme
Kalp-Damar Hast.
Genetik
Cinsellik
Stres
Kanser
AIDS
Sigara
Erkek Sağlığı
Kadın Sağlığı
Çocuk-Bebek Sağ.
Diğer Hastalıklar
Kuş Gribi haberleri
Video
Foto Galeri
Türkiye
Dünya
Ekonomi
Spor
Teknoloji
Sağlık
Kültür Sanat
Yaşam
Hava Yol
Yeşil Ekran
Eğitim
Moda
Otomobil
Doğuş Yayın Grubu
NTV
CNBC-e
e2
NTVSPOR.NET
NBA TV
NTV Radyo
Eksen 96.2
Radio N101
NTV Yayınları
NTV Tarih
N. Geographic
 
NTVMSNBC Anasayfa » Sağlık » Kanser

Bazı kanser tarama tetkikleri artık ücretsiz

Yeni Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) ile artık meme, rahim ağzı, prostat ve kolon kanseri taramaları, Sağlık Bakanlığına bağlı Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezlerinde (KETEM) ücretsiz yaptırılabilecek.

 DİĞER HABERLER


AA
Güncelleme: 20:04 TSİ 24 Ekim 2008 Cuma

ANKARA - 1 Ekim’de yürürlüğe giren Yeni Sağlık Uygulama Tebliği’ne (SUT) göre, kanserin erken teşhisine yönelik tetkikler, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanacak erken tanı ve tedaviye yönelik sağlık hizmetleri kapsamına alındı.
Haberin devamı

Buna göre, KETEM tarafından yapılmak şartıyla; şu işlemler SGK kapsamındaki kişiler için ücretsiz hale getirildi:
* KETEM’lerde sürdürülen “Kadınlarda meme kanseri tarama programı” kapsamında, 50-69 yaş arası kadınlara; her yıl yapılacak muayene, 2 yıl aralıklarla yapılacak mamografi çekimi,gerek görülen vakalarda meme ultrasonografisi.
* KETEM tarafından sürdürülen “Kadınlarda serviks (rahim ağzı) kanseri tarama programı” kapsamında, 20 yaş üstü kadınlara; her yıl yapılacak muayene ile birlikte pap smear tetkiki, gerekli görülen vakalarda kolposkopi tetkiki.
* Kolorektal kanserler için 50-74 yaş arası erkek ve kadınlarda her yıl yapılacak “Gaitada gizli kan tetkikleri”.
* Prostat kanserleri için 50 yaş üstü erkeklere her yıl yapılacak “PSA (Prostat Spesifik Antijen) tetkikleri”.

“DÖNÜM NOKTASI”
Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer, yeni uygulamaya ilişkin yaptığı açıklamada, yeni SUT ile kanserin erken tanısına yönelik önemli bir zihniyet değişikliğinin hayata geçirildiğini söyledi.

Daha önce, kanser taraması için yapılan tetkiklerin geri ödeme kapsamında bulunmadığını kaydeden Tuncer, “1 Ekimde yürürlüğe giren SUT, ülkemizde kanserle mücadelede bir dönüm noktasıdır, dev bir adımdır” dedi.

2003 yılında Avrupa ülkeleri başta olmak üzere, dünya genelinde meme, rahim ağzı, kolon ve bağırsak kanserlerinin taramasının yapılmasına ilişkin bir deklarasyon yayımlandığını anlatan Tuncer, KETEM’lerde yürütülen tarama programını buna göre inşa ettiklerini belirtti.

Bugüne kadar taramaların daha çok dar kapsamlı, pilot bölgelerde yürütüldüğünü kaydeden Tuncer, şunları söyledi:
“Artık yeni uygulamayla ülkemizde her kadına meme ve rahim ağzı; hem kadın hem de erkeklere kolon kanserinin tanısına yönelik taramalar ve gerektiğinde ileri tetkikler ücretsiz yapılacak. Bu taramalar kanseri yok ediyor. Çünkü, bu tetkikler sayesinde kanser öncesi lezyonlar tespit edilebildiği için, kanser gelişmeden önlenebiliyor. Bu nedenle 49 yaş üstündeki her kadının her yıl meme muayenesi, 2 yılda bir ise mamografi, 20 yaşını aşmış ve cinsel yaşamı başlamış kadınların yılda bir rahim ağzı kanseri taraması, 50 yaş üstü erkeklerin prostat kanseri için her yıl PSA, 50 yaşını aşmış herkesin yılda bir dışkıda kan tetkikiyle kolon kanseri taraması yaptırmasını öneriyoruz.”

HER İLE EN AZ 1 KETEM
Halen ülke genelinde 53 KETEM bulunduğunu, bu yıl içinde bunların sayısının 84’e çıkarılmasının ve her ilde en az 1 KETEM bulunmasının hedeflendiğini bildiren Tuncer, zamanla bazı illere yeni merkezler açılacağını söyledi.

Tuncer, vatandaşların KETEM’lerle ilgili bilgileri Sağlık Bakanlığının internet sayfası üzerinden kısa bir süre sonra edinebileceklerini kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Ülkemizde kanser konusunda çalışan uzman sayısı yetersiz olduğu için, KETEM’lerde görevli ya da buralarla ilişkili çalışan kadın doğum uzmanı, patolog, genel cerrah ve aile hekimlerinin kanser tanı ve tedavisinde rol alabilecek donanıma sahip olması için bir çalışma yürütüyoruz. Bu hekimlerin yanı sıra ebe ve hemşirelerimizi eğitiyoruz. Sorunun yerinden çözümü için gereken önlemleri alıyoruz. Uygulamada başlarda bazı sıkıntılarla karşılaşabiliriz. Bu nedenle vatandaşlarımızdan biraz sabırlı olmalarını istiyoruz.”

REFERANS LABORATUVARI
Ankara Zübeyde Hanım Doğumevi’nde rahim ağzı taramaları için bir referans laboratuvarı oluşturulduğunu belirten Tuncer, burada rahim ağzı kanserine yol açan Human Papilloma Virüs’ün (HPV) moleküler tarzda araştırılıp, alt gruplarının belirlenebileceğini, böylece rahim ağzı kanserine yol açan tüm etkenlerin saptanabileceğini söyledi.

Tuncer, İzmir, Antalya, Adana ve Mersin gibi Güney ve Batı bölgelerinde bulunan, hava sıcaklıklarının özellikle yaz aylarında yüksek seyrettiği illerde deri kanseri taramalarının da ücretsiz yapılabilmesi amacıyla geri ödeme kapsamına alınması için SGK ve Maliye Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunduklarını bildirdi.

 

Bu habere oy ver
Düşük
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan
Yüksek
     •  En çok puan alan haberler

Yazdır Gönder Görüş yaz/ oku

Bütün Görüşleri Oku

Ana Sayfa | Türkiye | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür Sanat | Doğal Hayat | Eğitim | Moda
Spor | Hava Yol | İletişim | Yardım | İzleyici Görüşleri | Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları