Çocukların göz muayenesi, ihmal edilmemeli
Sağlık
Bayındır Hastaneleri Köşesi
Beslenme
Kalp-Damar Hast.
Genetik
Cinsellik
Stres
Kanser
AIDS
Sigara
Erkek Sağlığı
Kadın Sağlığı
Çocuk-Bebek Sağ.
Diğer Hastalıklar
Kuş Gribi haberleri
Video
Foto Galeri
Türkiye
Dünya
Ekonomi
Spor
Teknoloji
Sağlık
Kültür Sanat
Yaşam
Hava Yol
Yeşil Ekran
Eğitim
Moda
Otomobil
Doğuş Yayın Grubu
NTV
CNBC-e
e2
NTVSPOR.NET
NBA TV
NTV Radyo
Eksen 96.2
Radio N101
NTV Yayınları
NTV Tarih
N. Geographic
 
NTVMSNBC Anasayfa » Sağlık » Çocuk-Bebek Sağ.

Çocukların göz muayenesi, ihmal edilmemeli

Çocuk göz hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Cumhur Şener, göz kusurlarının çocukluk, hatta bebeklik döneminde tespitinin tedavide büyük önem taşıdığını belirtti.

 DİĞER HABERLER


AA
Güncelleme: 09:30 TSİ 09 Ekim 2008 Perşembe

ANKARA - Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cumhur Şener, kırmızı göz, korneanın büyük veya bulanık olması, şaşılık, kapak düşüklüğü, çapaklanma ve sulanmanın çocuklarda uygun gözlem teknikleriyle hemen dikkati çekebilen göz sorunları olduğunu belirterek, çocuklarla yakın ilişki içindeki ekimlerin basit inceleme teknikleriyle bunları kolayca saptayabileceklerini belirtti.
Haberin devamı

Çocuk göz hastalıkları uzmanı Şener, göz kusurlarının çocukluk, hatta bebeklik döneminde tespitinin tedavide büyük önem taşıdığını belirterek, çocuklarla daha fazla iç içe olmaları nedeniyle bu konuda çocuk ve aile hekimleri ile pratisyen hekimlere büyük görev düştüğünü söyledi.

Bu hekimlerin önlenebilir körlük nedenlerini vaktinde tespitinin sağlık hizmetlerine büyük katkısı olacağını ifade eden Şener, sistemik hastalıklara da ışık tutabilmesi bakımından, göz muayenesinin, çocuklarla ilgilenen tüm hekimlerin dağarcığında bulunması gereken bir konu olduğuna dikkati çekti. Şener, şunları söyledi:
“Kırmızı göz, lökokori, korneanın büyük veya bulanık olması, pupillanın anatomik veya fonksiyonel bozukluğu, şaşılık, nistagmus, anormal baş pozisyonu, kapak düşüklüğü, çapaklanma, sulanma, prematürite ve travma, kendisini henüz ifade edemeyen çocuklarda uygun gözlem teknikleriyle hemen dikkat çekebilen ve önemle üzerinde durulması gereken göz sorunlarıdır. Çocuklarla yakın ilişki içindeki hekimler basit inceleme teknikleriyle bu hastalıkları kolayca saptayabilirler. Bu hekimler, çocukların göz muayenesini göz ardı etmezlerse erken teşhis edilen bir çok hastalık gecikmeden tedavi edilebilir.”

BASİT GÖZ TARAMA TESTLERİ
Şener’in çocuk ve aile hekimleri ile pratisyen hekimlere önerdiği basit göz tarama testleri şunlar:
Kırmızı Yansıma Testi:
Her yenidoğana ve belli aralıklarla çocuklara uygulanmalıdır. Bu testle gözdeki optik ortamların saydam olup olmadığı anlaşılır. Kornea bozukluğu, katarakt, retina dekolmanı veya retinoblastom gibi gözdeki optik ortam bozukluklarını ortaya çıkarır.

Göz Hareketlerinin Değerlendirilmesi:
Gözlerin paralelliği, sadece karşıya doğru bakarken değil, tüm bakış yönlerinde değerlendirilmelidir. Bazı şaşılıklar, boyun sağ veya sol omuzlara doğru eğilirken çocuktan uzağa bakması istendiğinde en belirgin şekilde ortaya çıkar.

Fiksasyon (Sabitleme) Kontrolü:
Bebekler 2-3. aydan itibaren göz teması kurabilmelidir. Bu test her bir göz ayrı ayrı kapatılarak değerlendirilmelidir. Bebek 4. aydan itibaren çevresindeki cisimleri her bir gözüyle ayrı ayrı simetrik olarak takip edebilmelidir.

Örtme Testi:
Çocuk, üzerinde küçük detaylar olan bir cisme 50 santimetreden burun hizasına bakarken, gözlerinden birisi kapatılır. Kapama esnasında çocuk bakmayı sürdürebilmek için açıkta kalan gözünü cisme doğru hareket ettirmek zorunda kalıyorsa şaşılık lehine değerlendirilir. Bu test, her iki göze ayrı ayrı ve uzaktaki bir hedef için de tekrarlanmalıdır.

Görme Keskinliği Ölçümü:
Her bir göz ayrı ayrı kapatılarak test edilir. Yaklaşık 4 metre uzaklıktaki televizyon detaylarını sorgulayarak kendi sağlam gözünüzle kıyaslamak sadece bir fikir verebilir. Niceliksel objektif ölçüm için, 4 yaş grubundakilere, uzaktaki harf veya sembolleri görüp göremediğinin anlaşılmasına yarayan H.O.T.V, Lea testleri veya E sembolleri tavsiye edilir.

Kırmızı Göz Ayırıcı Tanısı ve Yaklaşım:
Görme azalması, ağrı, kapakları açamama, aşırı çapaklanma, aşırı sulanma, ışık refleksinin bozulması göz hekimine başvuruyu gerektirir. Ancak, uzun süreli tekrarları olabilen, doğru tanısı konulamadığı ve uygun tedavi edilmediği takdirde görme azalmalarına yol açabilen juvenil idiyopatik artrite bağlı üveit hastalarında bu bulguların hemen hiçbirisine rastlanmaz. Bu hastaların düzenli olarak göz muayenesi olması gerekir.

 

Bu habere oy ver
Düşük
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan
Yüksek
     •  En çok puan alan haberler

Yazdır Gönder Görüş yaz/ oku

Bütün Görüşleri Oku

Ana Sayfa | Türkiye | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür Sanat | Doğal Hayat | Eğitim | Moda
Spor | Hava Yol | İletişim | Yardım | İzleyici Görüşleri | Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları