Yumurtalık kisti olanların bebek şansı var mı?
Sağlık
Bayındır Hastaneleri Köşesi
Beslenme
Kalp-Damar Hast.
Genetik
Cinsellik
Stres
Kanser
AIDS
Sigara
Erkek Sağlığı
Kadın Sağlığı
Çocuk-Bebek Sağ.
Diğer Hastalıklar
Kuş Gribi haberleri
Video
Foto Galeri
Türkiye
Dünya
Ekonomi
Spor
Teknoloji
Sağlık
Kültür Sanat
Yaşam
Hava Yol
Yeşil Ekran
Eğitim
Moda
Otomobil
Doğuş Yayın Grubu
NTV
CNBC-e
e2
NTVSPOR.NET
NBA TV
NTV Radyo
Eksen 96.2
Radio N101
NTV Yayınları
NTV Tarih
N. Geographic
 
NTVMSNBC Anasayfa » Sağlık » Kadın Sağlığı

Yumurtalık kisti olanların bebek şansı var mı?

“Polikistik Over Sendromu” (yumurtalık kisti), zamanında tedavi edilmediği takdirde, çocuk sahibi olmada güçlük ve rahim kanserine yol açabiliyor. Uzmanlar basit tedavi süreçlerinin atlanarak tüp bebek tedavisine yönelmenin yanlış olduğunu belirtiyor.

 DİĞER HABERLER


AA
Güncelleme: 13:14 TSİ 05 Ağustos 2008 Salı

ANKARA - Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Şatıroğlu, PCOS’un hastalıktan çok, çeşitli hastalıklara yol açabilen önemli bir sağlık problemi olduğunu ve mutlaka tedavi edilmesi gerektiğini bildirdi.
Haberin devamı

“Polikistik Over Sendromu”nun, tıbbi açıdan herhangi bir kist oluşumu anlamı taşımadığını belirten Şatıroğlu, “Yumurtalıklar her ay düzenli olarak 800-900 bin yumurta arasından olgunlaştıracağı yumurtayı seçer ve seçilen yumurta büyümeye başlar. PCOS’ta ise bu düzen bozulur ve seçim yapamaz. Bu durum ultrasonla bakıldığında inci gibi dizilmiş kesecikler şeklinde gözlemlenir. Aslında bu yapılar kist değil, yumurta kesecikleridir” dedi.

Şatıroğlu, “Polikistik Over Sendromu”nun son yıllarda görülme sıklığının arttığını belirterek, “Tedavi edilmediğinde, başta adet düzensizliği, tüylenme, kilo alımı, cilt yapısında bozulma (sivilce) olmak üzere çocuk sahibi olmada güçlük ve rahim kanseri gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor” diye konuştu.

Tedavi edilmeyen PCOS’un, rahim kanseri riskini artırdığına dikkati çeken Şatıroğlu, “Yumurtlayamama durumunun söz konusu olduğu durumda da kadındaki progesteron hormonu üretimi olmamakta ve estrojen hormonu tek başına salgılanmaktadır. Bu durum çok uzun süreli devam ederse rahim kanseri gelişme riski ortaya çıkar. Çünkü çatlayan yumurtanın salgıladığı progesteronun rahimi koruyucu etkisinden mahrum bırakmaktadır” diye konuştu.

“İNSÜLİN DİRENCİ KİLO YAPIYOR”
PCOS rahatsızlığı olan kadınlarda, düzensiz kilo artışının da görüldüğüne dikkati çeken Şatıroğlu, bu kişilerde vücudun insulin direncinin artabildiğini belirtti.

Şatıroğlu, “İnsülinin asıl görevi kandaki şekeri enerjiye çevirmektir. PCOS’lu kadınlarda insülin direnci oluştuğu için bu şeker enerjiye çevrilmekte zorlanır ve yakılamayan şeker vücutta özellikle bel çevresinde yağlanma şeklinde birikmeye başlar. PCOS’lu kadınlardaki simit şeklindeki göbek oluşumunun sebebi budur” dedi.

“ADET DÜZENSİZLİĞİ İLE BELİRTİ VERİR”
PCOS’un her kadında aynı olmamakla birlikte, genellikle ilk olarak adet düzensizliği ile belirti verdiğini anlatan Şatıroğlu, düzensiz yumurtlamanın kadındaki erkeklik hormonlarının daha fazla salgılanmasına neden olduğunu söyledi.

Şatıroğlu, erkeklik hormonunun fazlalığının da deride yağlanma yaptığını, yağlanmayla birlikte akne oluşumunun başladığını ifade ederek, bunun dışında vücutta erkek tipi tüylenmelerin görüldüğünü belirtti. Şatıroğlu, tüylenmenin, dudakların üst kısmında, yanaklarda, göğsün ortasında, çevresinde ve karnın alt kısmı ile bacakların diz üstü kısımlarında oluştuğunu anlattı.

Bu arada PCOS’un neden olduğu adet düzensizliği nedeniyle, bir çok çiftin çocuk sahibi olmakta güçlük çektiğini de vurgulayan Şatıroğlu, “PCOS’lu kadınlar, bu korku ile yaşamamalılar. Uygun takip ve tedavilerle gebe kalınabilir” diye konuştu.

“DOĞUM KONTROL HAPLARI İLE TEDAVİ EDİLİYOR”
PCOS tedavisinde uygulanan yöntemin, hastanın çocuk beklentisinin olup olmamasına göre belirlendiğini anlatan Şatıroğlu, çocuk sahibi olmayı düşünmeyen kadınlarda doğum kontrol hapı desteğiyle kolayca tedavi yapıldığını söyledi.

Şatıroğlu, doğum kontrol haplarının vücuttaki hormon düzenini geri getirdiğini ifade ederek, hastalıkla birlikte oluşan tüylenme adet düzensizliği gibi şikayetlerin de ortadan kalktığını belirtti.

Çocuk sahibi olmak isteyen kadınlarda ise insülin direncinin düşürülerek yumurtlamanın oluşmasına zemin hazırlandığını dile getiren Şatıroğlu, “Haplarla yumurtlama sağlanarak çocuk sahibi olmaları sağlanıyor. Hapların yeterli olmadığı noktada ise iğnelerle yumurtlatma işlemi gerçekleştirilmeye çalışılıyor. Eğer iğne yönteminden de yanıt alınmazsa bu hastalarda aşılama ya da tüp bebek tedavisine geçiliyor” dedi.

Şatıroğlu, ancak bazen yanlış bilgilendirilen çiftlerin, öncelikle basit tedavi süreçlerini atlayarak ilk adım olarak tüp bebek tedavisine yönlendirildiğini belirterek, yanlış bir tedavi uygulanmaması için alanında uzman olan bir hekim seçiminin önemli olduğunu kaydetti.

 

Bu habere oy ver
Düşük
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan
Yüksek
     •  En çok puan alan haberler

Yazdır Gönder Görüş yaz/ oku

Bütün Görüşleri Oku

Ana Sayfa | Türkiye | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür Sanat | Doğal Hayat | Eğitim | Moda
Spor | Hava Yol | İletişim | Yardım | İzleyici Görüşleri | Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları