Nobel, Orhan Pamuk’un ellerinde
Kültür Sanat
Filmler
Sinema
Oscar
Müzik
Edebiyat
Sahne Sanatları
Sergi
Mimari
Arkeoloji
İstanbul Bienali
Orhan Pamuk - Nobel
Altın Portakal
Cannes
Video
Foto Galeri
Türkiye
Dünya
Ekonomi
Spor
Teknoloji
Sağlık
Kültür Sanat
Yaşam
Hava Yol
Yeşil Ekran
Eğitim
Moda
Otomobil
Doğuş Yayın Grubu
NTV
CNBC-e
e2
NTVSPOR.NET
NBA TV
NTV Radyo
Eksen 96.2
Radio N101
NTV Yayınları
NTV Tarih
N. Geographic
 
NTVMSNBC Anasayfa » Kültür Sanat » Orhan Pamuk - Nobel
Nobel, Orhan Pamuk’un ellerinde
Yazar Orhan Pamuk, 2006 Nobel Edebiyat Ödülü’nü İsveç’in başkenti Stockholm’de, törenle teslim aldı. Ödül Töreni, NTV’den de canlı yayınlandı.

NTV-MSNBC VE AJANSLAR
Güncelleme: 11:57 TSİ 10 Aralık 2006 Pazar

STOCKHOLM - Stockholm Konser Salonu’nda düzenlenen törende Pamuk’a ödülünü, İsveç Kralı 16. Carl Gustaf takdim etti. Törende, Pamuk’a Nobel Diploması, Altın Madalya ve 10 milyon İsveç Kronu tutarında para ödülü verildi. Pamuk ödül almaya, İsveç Akademisi Daimi Sekreteri Horace Engdahl tarafından “Sizi, İsveç Akademisi adına kutluyorum ve Majesteleri Kral’ın elinden Nobel Edebiyat Ödülü’nü almanızı rica ediyorum” sözleriyle çağrıldı.


İsveç’in başkenti Stockholm’de düzenlenen Nobel Ödül Töreni’nde, ödüller sahiplerine teslim edildi.

Uluslararası Nobel Ödülü, İsveçli kimyager ve sanayici Alfred Nobel’in (1833-1896) vasiyetiyle, ölümünün beşinci yılı olan 1901’den beri Fizik, Kimya, Tıp, Edebiyat ve Barış, 1968 yılından bu yana Ekonomi dallarında veriliyor.

Nobel Ödül Töreni’nde, ödül sahiplerine, diploma, altın madalya ve para ödülleri İsveç Kralı tarafından takdim ediliyor.


Stockholm’deki Konser Salonu’nda düzenlenen tören, Stockholm Filarmoni Orkestrası’nın çaldığı, İsveçlilerin ‘Kral Marşı’ ile açıldı.

Nobel Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Marcus Storch, açılış konuşmasında, davetlileri selamladıktan sonra, Nobel ödüllerinin felsefesi hakkında bilgi verdi.


Törende, ilk olarak, bu yıl Fizik alanında ödüle layık görülen bilimadamları John C. Mather ve George F. Smoot ödüllerini aldı.

Ardından Nobel Kimya Ödülü Roger D. Kornberg’e, Nobel Tıp Ödülü de Andrew Z. Fire ve Craig C. Mello’ya verildi.

Sıra Edebiyat Ödülü sahibi Orhan Pamuk’a geldiğinde, önce İsveç Akademisi Daimi Sekreteri ve Nobel Ödülü Komitesi üyesi Horace Engdahl, yazar hakkında bir konuşma yaptı.
Horace Engdahl

Konuşmasına, Komite tarafından ödül sahibi ilk açıklandığında kullanılan “kentinin melankolik ruhunun izlerini sürerken kültürlerin birbirleriyle çatışması ve örülmesi için yeni simgeler bulan Orhan Pamuk” diyerek başlayan Engdahl, yazarın kitaplarına ve İstanbul tutkusuna ayrıntılı biçimde atıfta bulundu.

Engdahl, Pamuk’un diğer ünlü yazarlar gibi bunu başardığını, doğduğu kenti dünyanın farklı bölgelerinden okurlara hemen hissettirerek ve kabul ettirerek başka bir şekilde yaşatma imkanı sağladığını ifade etti.


Profesör Engdahl, yazarın Doğulu gibi anladığını Batılı bir yöntemle okuyucuya yansıttığını belirtti. Engdahl, Pamuk’un romanlarında Batı formlarını kullanırken, okuyucusunu başka duygular, kimlikler ve diğer kültürler arasından inançlar ve hikayeler labirentine sürüklediğini kaydetti.

“Pamuk, doğduğun kenti, Dostoyevski’nin St. Petersburg’u, James Joyce’un Dublin’i ve Proust’un Paris’i yaptığı gibi, vazgeçilmez edebiyat toprağı haline getirdin” diyen Engdahl, konuşmasının sonunda, İsveç Kralı 16. Carl Gustaf’ı, Pamuk’a ödülünü vermek üzere sahneye davet etti.

Ardından Pamuk’a hitaben Türkçe olarak, “Sizi, İsveç Akademisi adına kutluyorum ve Majesteleri Kral’ın elinden Nobel Edebiyat Ödülü’nü almanızı rica ediyorum” dedi.


Bu çağrı üzerine Orhan Pamuk ödülünü İsveç Kralı 16. Carl Gustaf’ın elinden teslim adı. Kral Gustaf, Pamuk’a Nobel diploması, madalyası ve 10 milyon İsveç Kronu içeren ödülü verdi.

Copyright © The Nobel Foundation 2006
Artist: Karin Mamma Andersson
Calligrapher: Annika Rücker
Photo reproduction: Fredrika Berghult
Orhan Pamuk'a verilen Nobel Diploması

Ekonomi alanında ödül kazanan Edmund S. Phelps’in ödülünün, kendisine verilmesiyle de Ödül Töreni sona erdi.

Tören sırasında Stockholm Filarmoni Orkestrası, davetlilere, Mozart, Haydn, Şostakoviç ve Martin Kraus’un eserlerinden bölümler çaldı.

Pamuk, ödülün mutluluğunu ilk olarak kızı Rüya ile paylaştı.

Törenin ardından İsveç Kralı 16. Carl Gustaf, yaklaşık 1300 davetliye Stockholm Şehir Salonunda bir akşam yemeği verdi.


Adalet Ağaoğlu, Pamuk’un ‘Nobel’ini değerlendirdi


‘NOBEL’ RÖPORTAJLARI ARASINDA PAMUK YER ALMADI
İsveç televizyonu ile İngiliz yayın kuruluşu BBC’nin ortak yayınladığı ‘Nobel’ röportajları arasında Orhan Pamuk yer almadı. Bunun nedeninin, Orhan Pamuk’un, siyasi sorulara yanıt vermeyeceğini söylemesine rağmen, BBC muhabirinin yönelttiği ısrarlı siyasi sorular olduğu öğrenildi.

Orhan Pamuk, Alman Frankfurter Allgemeine gazetesine verdiği demeçte ise Nobel ödüllü bir yazar olarak artık politik konularda konuşmak istemediğini; ancak bazen kızıp, çenesini tutamadığını ancak ilke olarak dünyaya kültür penceresinden baktığını belirtti.

PROVASI YAPILAN ÖDÜL TÖRENİ
Nobel töreninin provası, gün içinde törenin düzenleneceği Stockholm Konser Merkezi’nde yapıldı.

Tören provasına Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Orhan Pamuk ile birlikte, Fizik dalında Nobel alan John C. Mather ve George F. Smoot, Kimya dalında ödül alan Roger D. Kornberg, Tıp dalında ödüle layık görülen Andrew Z. Fire ve Craig C. Mello ile Ekonomi alanında ödül kazanan Edmund S. Phelps katıldı.


Prova sırasında ödül sahiplerine tören ve nerede oturacakları hakkında bilgi verildi. Ödül sahipleri provada smokin giymedi.


 

Bu habere oy ver
Düşük
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan
Yüksek
     •  En çok puan alan haberler

Yazdır Gönder Görüş yaz/ oku

Bütün Görüşleri Oku

Ana Sayfa | Türkiye | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür Sanat | Doğal Hayat | Eğitim | Moda
Spor | Hava Yol | İletişim | Yardım | İzleyici Görüşleri | Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları