Nobel Edebiyat Ödülü Orhan Pamuk’un
Kültür Sanat
Filmler
Sinema
Oscar
Müzik
Edebiyat
Sahne Sanatları
Sergi
Mimari
Arkeoloji
İstanbul Bienali
Orhan Pamuk - Nobel
Altın Portakal
Cannes
Video
Foto Galeri
Türkiye
Dünya
Ekonomi
Spor
Teknoloji
Sağlık
Kültür Sanat
Yaşam
Hava Yol
Yeşil Ekran
Eğitim
Moda
Otomobil
Doğuş Yayın Grubu
NTV
CNBC-e
e2
NTVSPOR.NET
NBA TV
NTV Radyo
Eksen 96.2
Radio N101
NTV Yayınları
NTV Tarih
N. Geographic
 
NTVMSNBC Anasayfa » Kültür Sanat » Orhan Pamuk - Nobel
Nobel Edebiyat Ödülü Orhan Pamuk’un
2006 Nobel Edebiyat Ödülü, sahibini buldu. Ödül, dünyaca ünlü pek çok yazar ve şairin arasından sıyrılan ünlü Türk yazar Orhan Pamuk’un.

NTV-MSNBC
Güncelleme: 12:54 TSİ 12 Ekim 2006 Perşembe

STOCKHOLM / İSVEÇ - Nobel Edebiyat Ödülü’nün bu yılki sahibi 12 Ekim Perşembe günü Türkiye saatiyle 14.00’te İsveç’in başkenti Stockholm’de açıklandı. Şans tanınan isimler arasında Suriyeli şair Adonis, Çek yazar Milan Kundera ile ABD’li Philip Roth’un da bulunduğu ödül, Türk edebiyatçı Orhan Pamuk’a değer bulundu. Pamuk böylece 1 milyon 360 bin dolarlık ödülün de sahibi oldu. İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi Sekreteri Horace Engdahl, “Pamuk’un, yaşadığı kentin melankolik ruhunu arayışında, kültürlerin çatışması ve birleşmesinde yeni semboller bulduğunu” belirtti. Orhan Pamuk’un ‘Kara Kitap’, ‘Yeni Hayat’, ‘Sessiz Ev’, ‘Benim Adım Kırmızı’, ‘Kar’ ve ‘İstanbul’ adlı kitapları İsveççe’ye de çevrilmiş bulunuyor.


İsveç Akademisi, Pamuk’un romanlarını “kültürler arası çatışmaları gideren semboller” yaratan metinler olarak tanımlıyor. Akademi’den yapılan açıklamada, “Pamuk, İstanbul kentinin melankolik ruhunu yeniden yakalamak için, kültürler arası mevcut çatışmaları uzlaştıran yeni semboller yarattı” deniyor.

Akademi, Pamuk’un “Geçmiş-bugün, Doğu-Batı, Laiklik-İslam gibi karmaşık ikilemleri, iki kıtada yer alan İstanbul’un renkli insan portresi üzerinden çözümlediğini” savundu. Akademinin açıklamasında Pamuk’un, romanlarında kent, aile, zaman ve ego kavramlarını ustalıkla harmanlayarak, İstanbul’u, tarihle bugünü barıştıran bir sahneye dönüştürdüğü vurgulandı.


Orhan Pamuk’un hayatı...


İsveç Akademisi’nin yayımladığı açıklamada Pamuk’un ailesinde Osmanlı geleneklerinden Batılı hayat tarzına geçişi yaşadığını ve romanlarının bu biyografik elementi estetik bir şekilde aktardığını vurgulanıyor. İsveç Akademisi Pamuk’un aile ve kuşak temelli söylemini yine Nobel ödüllü Alman yazar Thomas Mann’a benzetiyor.

Pamuk, Şubat 2005’te Das Magazin adlı bir İsviçre dergisine verdiği röportajında Türkiye’nin geçmişindeki iki ciddi sorunla yüzleşmekten kaçındığını ifade etmişti.


Pamuk, sözde Ermeni soykırımı ve Güneydoğu’daki terörü kastederek, “Bu topraklarda 1 milyon Ermeni ve 30 bin Kürt öldürüldü” demişti. Bu sözleri üzerine Pamuk hakkında soruşturma açılmış, ancak beraat etmişti.


Orhan Pamuk hakkında açılan davalar


Uluslararası haber ajansları, Pamuk’un Nobel Ödülü almasıyla Fransız Parlamentosu’nun sözde Ermeni soykırımını inkarı suç sayan yasayı onaylamasının ironisi olarak niteliyor.

Nobel ödülüyle birlikte Pamuk’un uluslararası itibarı yükselecek, kitapları yurtdışında daha yüksek satış rakamlarına ulaşacak.

Pamuk, 1 milyon 360 bin dolarlık para çeki ve bir madalyadan oluşan ödülünü İsveç’in başkenti Stockholm’de, Alfred Nobel’in ölüm yıldönümü olan 10 Aralık’ta yapılacak bir törenle alacak.


Orhan Pamuk listenin başındaydı


Isparta’nın Sütçüler beldesi kaymakamı Pamuk’un kitaplarını yaktırma kararı almış, daha sonra da Ankara tarafından açığa alınmıştı.


PAMUK, MUTLULUKTAN UÇUYOR
Nobel Edebiyat ödülünü bu yıl kazanan Orhan Pamuk, çok mutlu olduğunu ve ödülü kazanmaktan kıvanç duyduğunu söyledi.

Ödülü kazandığını Amerika’da öğrenen Pamuk, İsveç gazetesi Svenska Dagbladet’in sorularını telefonla yanıtladı.

Gazetenin internet sitesinde çıkan habere göre Orhan Pamuk, “Çok mutluyum. Ödülü kazanmaktan büyük onur duydum. Ödülü almak için Stockholm’e geleceğim” dedi.

FRANSA CUMHURBAŞKANI CHIRAC SONUÇTAN MEMNUN
Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Nobel Edebiyat Ödülü’nün Orhan Pamuk’a verilmesinden “memnun olduğunu” belirtti.

Paris’te düzenlenen 7. Fransa-Almanya Ortak Bakanlar Konseyi toplantısının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, “Nobel Edebiyat Ödülü’nün topluma bakışı özellikle akıllıca, güçlü ve liberal olan Orhan Pamuk’a verilmesinden memnun oldum” dedi.

“PAMUK, LOKOMOTİF OLDU, DİĞER YAZARLARIN ÖNÜNÜ AÇTI”
Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Çetin Tüzüner, Nobel 2006 Edebiyat Ödülü’nün Orhan Pamuk’a verilmesine ilişkin yaptığı açıklamada, “Edebiyat alanında dünyanın en önemli ödüllerinden biri olan Nobel ödülünün bir Türk yazara verilmesinden gurur duyuyoruz” dedi.

Orhan Pamuk’un eserlerinin dünyada 28 dile çevrildiğini hatırlatan Tüzüner, “Edebiyat alanında dünyanın en önemli ödüllerinden biri olan Nobel ödülünün bir Türk yazara verilmesinden gurur duyuyoruz. Orhan Pamuk, lokomotif olmuştur. Diğer yazarların önünü açacaktır. Türk yazarların kitapları dünya edebiyatında yer bulacaktır” diye kaydetti.


ÖDÜL İÇİN ADI GEÇENLER...
Ödül için, barış eylemcisi kimliğiyle de bilinen İsrailli yazar Amos Oz, ABD’li yazarlar Paul Auster ile Joyce Carol Oates ve İngiliz yazar Julian Barnes’ın da adları geçiyordu.

İngiliz müşterek bahis şirketi Ladbrokes’a göreyse en şanslı aday Adonis olarak gösteriliyordu. Geçen yıl, ödülün, diğer adaylara göre daha az şans tanınan Harold Pinter’a gitmesi nedeniyle bu yıl da sürpriz bir tercih yapılabileceği konuşuluyordu. Sonuçta, ödül Orhan Pamuk’a değer bulundu.

EDEBİYAT ÖDÜLÜ’NÜ GERİ ÇEVİRENLER...
Jean-Paul Sartre, 1964 yılında kendisine değer bulunan Nobel Edebiyat Ödülü’nü reddetmişti. Bu ödülü gönüllü olarak reddeden tek edebiyatçıdır. Sartre hayatı boyunca tüm resmi ödülleri geri çevirmiştir.

==>NOBEL EDEBİYAT ÖDÜLÜ SAHİPLERİ (TAM LİSTE)

Yazar Boris Pasternak ise, 1958 yılında ödülü önce kabul etmiş, daha sonra ise ülkesinin (SSCB) yetkilileri tarafından ödülü geri vermeye zorlanmıştı.NOBEL EDEBİYAT ÖDÜLÜ’NÜ 1982’DEN BU YANA KAZANANLAR:
* 2005: Harold Pinter (İngiltere)
* 2004: Elfriede Jelinek (Avusturya)
* 2003: John Maxwell Coetzee (Güney Afrika)
* 2002: İmre Kertesz (Macaristan)
* 2001: V.S. Naipaul (İngiltere)
* 2000: Gao Şingcian (Çin)
* 1999: Günter Grass (Almanya)
* 1998: Jose Saramago (Portekiz)
* 1997: Dario Fo (İtalya)
* 1996: Wislawa Szymborska (Polonya)
* 1995: Seamus Heaney (İrlanda)
* 1994: Kenzaburo Oe (Japonya)
* 1993: Toni Morrison (ABD)
* 1992: Derek Walcott (St. Lucia)
* 1991: Nadine Gordimer (Güney Afrika)
* 1990: Octavio Paz (Meksika)
* 1989: Camilo Jose Cela (İspanya)
* 1988: Necib Mahfuz (Mısır)
* 1987: Joseph Brodsky (ABD)
* 1986: Wole Soyinka (Nijerya)
* 1985: Claude Simon (Fransa)
* 1984: Jaroslav Seifert (Çekoslovakya)
* 1983: William Golding (İngiltere)
* 1982: Gabriel Garcia Marquez (Kolombiya)


 

Bu habere oy ver
Düşük
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan
Yüksek
     •  En çok puan alan haberler

Yazdır Gönder Görüş yaz/ oku

Bütün Görüşleri Oku

Ana Sayfa | Türkiye | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür Sanat | Doğal Hayat | Eğitim | Moda
Spor | Hava Yol | İletişim | Yardım | İzleyici Görüşleri | Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları