Logo

Haber Geldi Servisi’ni Kullanmak

Size Özel Haberler

Haber Geldi Ayarlarını Değiştirmek

Klavye Kestirme Yollarını Kullanmak

İleriki Sürümlere Terfi Etme

Sıkça Sorulan Sorular - SSS

Banner
Haber Geldi Servisi için Yardım
HABER GELDİ" seçtiğiniz konulardaki haberleri size yayına girdikleri anda sunar. "HABER GELDİ", NTVMSNBC'yi otomatik olarak takip ederek, gelen haber başlıklarını ve özetlerini o anda bilgisayarınıza yükler, yeni haberler yayına girer girmez sizi uyarır. Haber başlıkları elektronik ortamda az yer kapladığı için, modem bağlantınız yavaş bile olsa, bilgisayarınıza yüklenmesi sırasında diğer işlerinizi engellemez. Haber geldiğinde, ekranınızda "HABER GELDİ" simgesi yanıp sönmeye başlar. Bu simgeye tıkladığınızda, küçük bir pencerenin içinde, haber başlığını ve özetini görürsünüz. Bir haberin tamamını okumak istediğinizde o haberin başlığına tıklayın. Böylece, NTVMSNBC'deki ayrıntılı haber sayfası otomatik olarak ekranınıza gelecektir.

HABER GELDİ"nin bilgisayarınıza yüklenmesi, size özel ayarların yapılması ve kullanımı çok kolaydır. Hakkında haber almak istediğiniz konuları seçebilir, dilerseniz daha sonra bu seçimleri değiştirebilirsiniz. "HABER GELDİ"'nin kullanım şartları, bir Son Kullanıcı Lisans Anlaşması içerisinde belirtilmiştir.HABER GELDİ"Yİ KULLANMA

HABER GELDİ"yi bilgisayarınıza kurduktan sonra, "HABER GELDİ"nin simgesi, genellikle, ekranınızın sağ alt tarafındaki görev çubuğunda belirir. "HABER GELDİ" İnternet’e bağlı olduğunuz süre boyunca arka planda çalışır ve yeni haber olup olmadığını denetler. Yeni bir haber geldiği zaman, ekranınızdaki "HABER GELDİ" simgesi yanıp sönmeye başlar.

Başlık ve haberleri okuma

Haber başlıklarının ve özetlerinin bulunduğu pencereyi görebilmek için, görev çubuğunda yanıp sönen "HABER GELDİ" simgesine tıklayın. Eğer "HABER GELDİ" penceresinde birden fazla haber varsa, menü çubuğunun sağ ucundaki okları kullanarak başlıkları sırayla inceleyebilirsiniz. Bir haberin tamamını okumak istediğinizde o haberin başlığına tıklayın. Böylece, NTVMSNBC'deki ayrıntılı haber sayfası otomatik olarak ekranınıza gelecektir.

Eski haber uyarılarına tekrar bakma

Eski haber uyarılarına tekrar bakmak istediğinizde, uyarı penceresini görebilmek için "HABER GELDİ" simgesine tıklamanız yeterlidir. Bu sırada "HABER GELDİ" simgesinin yanıp sönüyor olması gerekmez. Sonra, dosya menüsünden, 'Son Gelen Haberler'i seçmelisiniz.Size özel haberler

HABER GELDİ"yi isteğinize göre özelleştirerek, size, seçtiğiniz konudaki başlıca haberlerin ya da yayına yeni giren haberlerin iletilmesini sağlayabilirsiniz. "HABER GELDİ" ayarlarında yapacağınız değişiklikler, NTVMSNBC'de görüntülediğiniz Web sayfalarını etkilemeyecektir.

Haber Geldi Servisi’nin ayarlarında yapacağınız değişiklikler, NTVMSNBC’de görüntülediğiniz Web sayfalarını etkilemeyecektir

İstediğiniz NTVMSNBC bölümlerini seçme

HABER GELDİ"yi özelleştirerek, size, haber iletilmesini istediğiniz konuları ve iletilecek haberlerin düzeyini belirleyebilirsiniz.

 1. 1.'Özelleştir' menüsünden, 'NTVMSNBC Haberleri'ni seçin.s
 2. 2.Sayfanın üst tarafında listelenmiş konuların her biri için aşağıdakilerden birini seçin.
  • Uyarı İstemiyorum
  • Flaş Haber
  • Ana Haberler
 3. 3.Seçme işleminizi bitirdikten sonra, sayfanın alt bölümünde bulunan 'Kaydet'e tıklayın.

HABER GELDİ" penceresinde, haberin ait olduğu bölüm adı, başlığın hemen üstünde görünecektir.

Haber almak istediğiniz konuları belirleme

Size haber iletilmesini istediğiniz konuları belirlemek için, NTVMSNBC üzerinde, 'Özelleştir' menüsünden, 'NTVMSNBC Haberleri'ni seçin. Sayfanın ortasında yer alan konular listesinden seçim yapabileceğiniz gibi, ilgilendiğiniz konuları, sayfanın alt bölümdeki 'Size Özel Başlıklar' bölümüne de yazabilirsiniz (örneğin yazılımlar hakkında bilgi almak istiyorsanız size özel başlıklar bölümüne"yazılım" yazabilirsiniz). Eğer 'Size Özel Başlıklar' listesine daha önce yazmış olduğunuz bir konuyu silmek isterseniz, o maddenin metin kısmını seçin ve silmek için 'Geri' tuşuna basın. İşinizi bitirdiğinizde, 'Kaydet'e tıklayın.

İlgilendiğiniz konular bölümüne bütün bir kelimeyi ya da bir kelime parçasını yazabilirsiniz. ‘Kaza’, ‘Meclis’, ‘bilim’ gibi kelimeler ya da ‘Demirel’, ‘Microsoft’ benzeri özel adlar yazmak iyi bir fikir olabilir. ‘Haber’, ‘flaş haber’, ‘bülten’ ya da ‘spor’ gibi kelimelerden kaçının, çünkü bu kelimeler genellikle haber başlıklarında ya da haber özetlerinde bulunmazlar. ‘Bir’, ‘şu’, ‘bu’ gibi sık kullanılan kelimeleri de hiçbir zaman yazmayın.

İlgilendiğiniz konular bölümüne, bir kelimeyi ya da bir kelime parçasını yazabilirsiniz. Bu bölüme, örneğin 'kaza', 'meclis', 'bilim' gibi kelimeler ya da 'Demirel', 'Microsoft', benzeri özel adlar yazılabilir. 'Haber', 'flaş haber', 'bülten' ya da 'spor' gibi kelimeleri yazmaktan kaçının, çünkü bu kelimeler genellikle haber başlıklarında ya da haber özetlerinde bulunmazlar. 'Bir', 'şu', 'bu' gibi sık kullanılan kelimeleri de yazmamaya özen gösterin. Yazdığınız konunun, bir kelime parçası olduğunu tanımlamak için, kelimenin sonuna bir yıldız (*) ekleyin Örneğin, Türk*; içerisinde hem Türk hem de Türkiye geçen haberleri; yarış* ise, içerisinde hem yarış, hem de yarışçı geçen haberleri bulacaktır. Unutmayın, yıldız (*) ancak kelimenin sonunda yer alabilir.

"HABER GELDİ" AYARLARINI DEĞİŞTİRME

Haber Geldi Servisi, yeni haber uyarılarının tarzını belirlemenize izin verir. Bu ayarları istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.

HABER GELDİ"nin yeni bir mesajı size duyurma biçimini değiştirme.

HBER GELDİ" yeni gelen bir haberi size üç ayrı biçimde duyurabilir:

 • Görev çubuğu üzerindeki "HABER GELDİ" simgesinin yanıp sönmesiyle,
 • Sesle,
 • Ekranınızda "HABER GELDİ" penceresinin görüntülenmesiyle.
Bu duyuru biçimlerinden birini ya da birkaçını seçebilirsiniz. Bunun için, 'Özelleştir' menüsünden 'Ayarlar'ı seçin. Sonra, "Yeni Haber Uyarısı" grubundan dilediğiniz uyarı biçimini ya da biçimlerini seçin.

"HABER GELDİ" den haber alma sıklığınızı belirleme.

Dilerseniz, "HABER GELDİ"den ne sıklıkta haber almak istediğinizi belirleyebilirsiniz. Bunun için, önce 'Özelleştir' menüsünden 'Ayarlar'ı seçin. Sonra, 'Güncelleme' bölümünden, 'Her ..…. dakikada bir' satırındaki boş kutuya, kaç dakikada bir haber almak istediğinizi (rakamla) yazın.

Ancak NTVMSNBC'ye çevirmeli ağla (dial-up networking) bağlandığınızda, bu zaman aralığının uygulamasını istiyorsanız, 'Yalnızca Çevirmeli Ağ Bağlantısı Kullan' işaret kutusunu seçin.

Yetkili sunucu (poxy server) tanımlama

Eğer, bir kurumsal güvenlik duvarının (firewall) gerisindeyseniz, "HABER GELDİ" 3.0, ya Internet Explorer ya da Netscape Navigator 3.x'deki yetkili sunucu (proxy server) ayarlarınızı otomatik olarak kabul eder. Eğer başka bir Web tarayıcısı ile bir yetkili sunucu (proxy server) kullanıyorsanız, bu ayarları tanımlamanız gerekir. Önce, 'Özelleştir' menüsünden 'Ayarlar'ı seçin. Sonra, 'Yetkili Sunucu Kullan'ı seçin ve uygun kutulara sunucu (server) adını ve port numarasını yazın.SÜRÜM (VERSİYON) YÜKSELTME

HABER GELDİ"nin yeni sürümleri hazırlandığında, yeni sürüm bilgisayarınıza otomatik olarak yüklenecektir. Sürüm yükseltme işlemini kendiniz yapmak isterseniz, 'Özelleştir' menüsünden 'Ayarlar'ı seçerek, 'Yeni Sürüm Çıktığında Güncelle'nin yanındaki kutucuğun işaretini kaldırarak, bu özelliğini devre dışı bırakabilirsiniz.KLAVYE KISAYOL TUŞLARI

"HABER GELDİ"yi kullanırken klavye kısayol tuşlarından yararlanabilirsiniz.

Komut Kısayol Tuşları
Ayrıntılı haber F, Enter
Sonraki haber NN, Sağ ok, Boşluk tuşu
Önceki haber B, Sol ok, Geri tuşu
Dosya menüsü Alt+F
Özelleştir menüsü Alt+C
Pencereyi kapa Escape, Ctrl+C
Yeni haberleri al Ctrl+U
Son gelen haberleri göster Ctrl+RSıkça Sorulan Sorular

S: Ekranımın sağ alt köşesinde yanıp sönen kırmızı, hedef tahtası biçimindeki simge nedir?

C: Bu simge, "HABER GELDİ"nin simgesidir. Yanıp sönmesi size yeni bir haberin geldiğini gösterir. "HABER GELDİ" penceresini görmek için simgeye tıklayınız.

S: "HABER GELDİ" penceresinde görüntülenen haberlerin tam metnine nasıl ulaşırım?

C:Farenizin imlecini (genellikle ok şeklindedir) haber penceresindeki haber başlığının ya da haber özetinin üzerinde gezdirin. Ok, el şeklini aldığında tıklayın. Böylece, NTVMSNBC'deki ayrıntılı haber sayfası otomatik olarak ekranınıza gelecektir.

S: "HABER GELDİ" bazen çalışmıyor. Bunun sebebi ne olabilir?

C:"HABER GELDİ"nin çalışması için İnternet’e bağlı olmanız gerekir. İnternet bağlantınızı kontrol edin.

S: 'Size Özel Başlıklar' nedir?

C: 'Size Özel Başlıklar', sizi ilgilendiren NTVMSNBC haberlerini bulmak için "HABER GELDİ"'nin kullandığı anahtar kelimelerdir. Bu anahtar kelimeleri, kişisel konular listenize ekledikten sonra, "HABER GELDİ"nin arama motoru, haberlerin başlığında ve özetinde bu kelimeleri arar. Size özel başlıklara yenilerini eklemek için 'Özelleştir' menüsünden 'NTVMSNBC Haberleri'ni seçin. Sayfanın sonuna kadar inin ve "Size Özel Başlıklar" kutularına kişisel listenize eklemek istediğiniz anahtar kelimeleri yazın. İşiniz bittiğinde 'Kaydet'e tıklayın.

S: HABER GELDİ'den haber almak istediğim kişisel konularımı belirlerken, birbirine yakın kelimelerin aynı konu içinde aranmasını sağlayabilir miyim?

C: Evet. Değişken karakterli kelimeler (sonunda bir yıldız işareti olan kısmi kelimeler), "HABER GELDİ"'nin son versiyonunda kullanılabilmektedir. Örneğin, Türk* şeklinde bir kişisel konu belirlenmesi, arama sonucunda, hem Türk hem de Türkiye kelimelerini içeren haberlerin bulunmasını sağlayacaktır.

S: Bazı konularda haber almak istemiyorum. Örneğin, spor konusunda hiç haber almamam mümkün mü?

C: Elbette. 'Özelleştir' menüsünden, 'NTVMSNBC Haberleri'ni seçin. Bölümler listesinden, 'Spor'un seçimini 'Uyarı İstemiyorum' olarak değiştirin. Sayfanın sonuna kadar inin ve 'Kaydet'e tıklayın.

S:Bir yetkili sunucu (proxy server) kullanıyorum ve haber güncellemeleri bana ulaşmıyor.

C:Yetkili sunucu (proxy server) ayarlarınızın doğru olduğundan emin olun. "HABER GELDİ", yetkili sunucu (proxy server) ayarlarını Web tarayıcınızdan kopyalar. Ancak bazen sorunlar yaşanabilir. Böyle bir durumda, "HABER GELDİ"nin 'Özelleştir' menüsünden, 'Ayarlar'ı seçin ve gerekiyorsa, yetkili sunucu (proxy server) ayarlarını düzeltin.

S: İnternet bağlantımı kontrol ettim, herhangi bir sorun yok. Ama hâla haber alamıyorum.

C: NTVMSNBC'de seçtiğiniz konuya uygun haber olmayabilir. 'Özelleştir' menüsünden, sırayla her bir menü maddesini seçin ve yapmış olduğunuz konu seçimlerini gözden geçirin.

S :Neden seçtiğim konularla ilgili hiç haber gelmiyor?

C:Size özel başlıklar aramasında, sadece, belirttiğiniz kelimelerin bir başlıkta ya da haber özetinde yer alıp almadığına bakılır. Dolayısıyla, seçtiğiniz kişisel konuların çok dar olması nedeniyle haber alamıyor olabilirsiniz. Haber almak istediğiniz konu seçiminizi genişletmeyi deneyin. Örneğin, eğer ilgi alanlarınızdan biri basketbol ise, takip ettiğiniz takımların adlarını da 'Size Özel Başlıklar'a yazabilirsiniz. S:Çok fazla haber uyarısı alıyorum. Bunu nasıl azaltabilirim?

C:Bunu farklı yollarla yapabilirsiniz.

 • Seçmiş olduğunuz NTVMSNBC bölümlerinin sayısını azaltabilirsiniz
 • "HABER GELDİ"yi, sadeci sizi ilgilendiren bölümlerdeki yeni haberlerin duyurusunu almak üzere ayarlayabilirsiniz.
 • "Size Özel Başlıklar" seçimlerinizi yeniden ayarlayarak, aramalarınızı daraltabilirsiniz. Çok fazla anahtar kelime seçmiş ya da fazlaca geniş konular belirtmiş olabilirsiniz. Örneğin, içerisinde 'Bülent Ecevit' geçen haber sayısı her zaman fazladır. Çok fazla haber almak ile çok sık haber almanın değişik çözümler gerektiren farklı durumlar olduğunu unutmayın (sonraki soruya bakın).
 • S: Çok sık haber uyarısı alıyorum. Bu sıklığı azaltabilir miyim?

  C:Evet. Bunun için önce, 'Özelleştir' menüsünden, 'Ayarlar'ı seçin. Sonra, 'Güncelleme' bölümünden "HABER GELDİ"nin yeni haberleri aramadan önce bekleyeceği dakika sayısını artırın. Çok sık haber alma ile çok fazla haber almanın değişik çözümler gerektiren farklı durumlar olduğunu unutmayın (önceki soruya bakın).

  S: Ekranımdaki "HABER GELDİ" simgesinin üzerinde çapraz bir çizgi var.

  C:"HABER GELDİ" simgesinin üzerinde çapraz bir çizginin olması, "HABER GELDİ"'nin NTVMSNBC'ye bağlanamadığını gösterir. Bunun farklı nedenleri olabilir.

 • Eğer kurumsal bir güvenlik duvarının (firewall) gerisindeyseniz, yetkili sunucu (proxy server) ayarlarınızın doğru olduğuna emin olun. "HABER GELDİ"'nin 'Özelleştir' menüsünden, Ayarlar'ı seçin ve yetkili sunucu (proxy server) ayarlarını gözden geçirin.
 • Network bağlantınızı kontrol edin.
 • İnternet bağlantınızı kontrol edin.
 • S: "HABER GELDİ"nin yeni haberleri yalnızca ben istediğim zaman getirmesini sağlayabilir miyim?

  C:Evet. Ekranınızdaki "HABER GELDİ" simgesini tıklayıp haber penceresinin açılmasını sağlayın. Daha sonra 'Dosya' menüsünden 'Yeni Haberleri Al'ı seçin.

  S: Daha önce okuduğum bir habere tekrar nasıl ulaşabilirim?

  C:Daha önceki haberleri görmek için ekranınızdaki "HABER GELDİ" simgesine tıklayıp, uyarı penceresini açılmasını sağlayın. 'Dosya' Menüsünden 'Son Gelen Haberler'i seçin.

  S: "HABER GELDİ"'nin sürekli çalışır durumda olmasını istemiyorum, ne yapabilirim.

  C:"HABER GELDİ"yi geçici olarak devre dışı bırakmak için, ekranınızdaki "HABER GELDİ" simgesine sağ tuşla tıklayıp, karşınıza çıkan menüden Çıkış'ı seçmelisiniz. Bilgisayarınızı yeniden açtığınızda "HABER GELDİ" de çalışmaya başlayacaktır. Ancak, bilgisayarınızı kapatıp açmadan, "HABER GELDİ"yi yeniden başlatmak istiyorsanız, şunları yapmalısınız:

 • Önce, masaüstünüzde, 'Bilgisayarım'a çift tıklayın. Sonra sabit disk sürücü klasörünüze (genellikle C sürücüsüdür) çift tıklayın.
 • İç içe olan şu klasörlere sırasıyla çift tıklayın: Önce, 'Programlar ' klasörü, sonra MSNBC klasörü, daha sonra 'Alert' klasörü.
 • Newsalrt.exe dosyasına çift tıklayın.
 • S: "HABER GELDİ'yi bilgisayarımdan nasıl silebilirim?

  C:Eğer "HABER GELDİ"'yi bilgisayarınızıdan silmek istiyorsanız: Önce, 'Windows Start' menüsünden, 'Ayarlar'ı (Settings), sonra da ‘Denetim Masası’nı (Control Panel) seçin. 'Denetim Masası İletişim Kutusu'ndan (Control Panel) 'Program Ekle/Kaldır'a (Add/Remove Programs) çift tıklayın. 'Kur/Sil'de (Install/Uninstall) "HABER GELDİ"yi ifade eden ‘News Alert’i seçin, 'Program Ekle/Kaldır'a (Add/Remove) tıklayın ve sonra, 'Tamam'a (OK) tıklayın.

  Ana Sayfa | Güncel | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür & Sanat | Spor | Hava Durumu | Haber Özetleri | Arama | NTVMSNBC Hakkında | Yardım | Spor Yardım | Tüm Haberler | Araçlar | Bize Yazın
  NTVMSNBC Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları