Home page
Haber Menüsü


Ford Otosan'ın İzmit'te hizmete açılan fabrikası
Ford Otosan
Ford Kocaeli fabrikası resmen açıldı
Türkiye’ye yapılan en büyük yabancı sermaye yatırımı niteliğindeki Ford Otosan Kocaeli Fabrikası, hizmete açıldı.
İzmit
NTV-MSNBC
    20 Nisan—  Gölcük ilçesi sınırları içindeki SEKA arazisi üzerine kurulan fabrikanın açılışında düzenlenen basın toplantısında Koç Holding Yönetimi Kurulu Başkanı Rahmi Koç ve Ford Motor Company Başkanı Jacques Nesser, birer konuşma yaparak fabrikanın önemine değindiler.  

   
 
NTVMSNBC Reklam  
 

  Rahmi Koç, yılda bir milyar dolarlık bir ihracat hedeflediklerini ve bu fabrikada üretilecek olan araçların Ortadoğu, Orta Asya, Balkanlar ve Rusya’ya satılacağını söyledi.
       Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Koç, dünyadaki rekabetin süratle ilerlediğini, yarışa katılmayan ülke ve sermaye gruplarının geri kalmaya mahkum olduğunu ifade etti. Türk işadamının dinamik ve kaygan zeminde iş yapmaya alışık olduğunu ifade eden Koç, şöyle konuştu:
       
KOÇ GRUBUNA GÜVEN
Koç Holding Başkanı Rahmi Koç
       “Ford, yatırımlarını uzun dönemde değerlendirir. Türkiye, Ortadoğu ve Rus pazarına yakın olması açısından önemlidir. Bu nedenle teknoloji ve sermaye transferinde, grubumuza da güvenerek sakınca görmemiştir. Rekabet süreci içersinde teknoloji gerek. Borçlanan Türkiye’nin ömrünü sürdürmesi başka türlü de mümkün değildir. Bu fabrika da bu amaca hizmet edecektir. Yani, elin taşı ile kuşunu vuruyoruz.”
       Rahmi Koç, otomotiv sektöründeki rekabete ilişkin bir soru üzerine de, 100 binin altında üretim yapan kuruluşların, ithalat yapanlarla rekabet edemeyeceği görüşünü savundu.
       Otomotiv sektörünün, Koç grubunun ana iş kollarından biri olduğunu bildiren Koç, Türkiye’nin bu ve benzeri yatırımlarla krizi aşıp gerçek ihracat potansiyelini yakalayacağını kaydetti.
       
ARSADA ÇOK SIKINTI ÇEKTİK
       Rahmi Koç, fabrikanın açılış töreninde yaptığı konuşmada da, arazinin alınmasında büyük sıkıntılar çektiklerini belirterek, şunları söyledi:
       “Bu arsayı satın almak istedik. Fakat formalitelerin en az altı ay süreceğini gördük. Ford’un acelesi vardı. Projeyi Türkiye’den kaçırtmamak için Bakanlar Kurulu kararıyla arsa bize tahsis edildi. Bunun yüzünden çektiğimiz sıkıntıları ve olumsuzlukları anlatamam. Arsanın bedelini, bu bölgede yaptığımız okul-hastane ve diğer yardımlarla fazlasıyla ödedik.
       Buna rağmen devamlı tenkit edildik. Sanki görünmez bir el, bir kuvvet, bu memleketin ilerlemesine mani oluyor gibi geliyordu bize. 1927 senesinde Ford, Tophane’deki montaj atölyesini büroksa ve birkaç gümrükçünün katı tutumu yüzünden Mısır’ın İskenderiye kentine taşımıştı. Bereket ki, Sayın Yılmaz’ın başında bulunduğu hükümetin ısrarlı tutumu ve Sayın Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in böyle bir proje için Çankaya’nın bahçesini bile veririm demesi, münakaşaları kesip attı.
       Arsa problemi bitti. Bu defa da sizin de gördüğünüz gibi deprem felaketiyle karşılaştık. Fabrikanın oturduğu, içinde bulunduğunuz bu arazi iki metre çöktü. Ama biz gereken tedbirleri alarak işimize devam ettik.
       İnşaata da devam ettik. Arkasından Kasım krizi geldi. O da bizi caydıramadı. Bugün içinde bulunduğumuz ekonomik durumda da bizimle beraber bu projeye devam eden ve bitiren Ford’un cesaretini doğrusu takdir ediyorum.”
       
İHRACATA YÖNELİK ÇALIŞILACAK
       Rahmi Koç, fabrikanın 150 bin araç üretim kapasitesine sahip olduğunu hatırlatarak, “Bunun 100 bin tanesi özel olarak dizayn edilmiş, çok maksatlı hafif ticari bir araçtır. Bu sadece Türkiye’de imal edilecek ve yüzde 95’i ihraç edilip, yaklaşık 1 milyar dolar döviz sağlanacaktır. Ocak ayında üretime başlayan yeni transitide, Avrupa’ya satılmasıyla ihracatımız daha da artacaktır. Memlekette ihracatın önemini gözönüne alırsak, kazanılacak 1 doların dahi ne kadar mühim olduğunu görüyoruz. Bundan sonra devir, iç piyasa yerine dış piyasada odaklanma devridir. Bunu bir çok ülke bizden daha evvel görmüştür. Fakat zaman yine de geç değildir” dedi.
       Koç, Ford’la ilişkilerin dönüm noktasında olduğuna dikkat çekerek, “Ümidim odur ki, Ford tek bir araçla kalmayacak, diğer bazı araçların da tamamen üretimini Türkiye’ye kaydıracaktır. Bu proje, bize üç şeyi öğretti. Bir tanesi Türkiye ekonomisini ve politikasını doğru idare ederse, büyük ölçüde dış yatırımın gelmesi mümkün olacaktır. İkincisi memleketimizin rekabet gücü ve ihracat potansiyelinin zannedildiğinden çok daha büyük olduğunu gördük. Üçüncüsü de, inandığımız projelere her türlü tenkide, engellemeye göğüs gererek, hedefe doğru, bıkmadan usanmadan, çalışmanın icap ettiğini gördük” dedi.
       Koç, bu yatırımın diğer yabancı sermayeli şirketlere de örnek olmasını isterken, konuşmasını şöyle tamamladı: “Vehbi Koç’un şu sözlerini tekrar etmek istiyorum. “Memleketim varsa, ben de varım.” Memleketimizin geleceğine inanıyoruz. Bu memleket hepimizindir. Elbirliği, güçbirliği yaparak bugünkü sıkıntıları da atlatacağımızdan eminim.”
       
KOÇ İLE 70 YILLIK DOSTLUK
Ford Başkanı Jacques Nasser
       Ford Motor Company Başkanı Jacques Nasser ise Kocaeli Otomotiv Fabrikası’nı, Koç Holding ile 70 yıldır dostluklarına güvenerek kurduklarını belirterek, Türk pazarına güvendiklerini bildirdi. Nasser, bu yatırıma tek başlarına karar vermediklerini, 100 yıllık geçmişi olan Ford’un 70 yılı aşan Koç ailesiyle ilişkisinin yatırımı yönlendirdiğini söyledi.
       Türkiye’nin, cidi bir değişim süreci yaşadığını ve bu süreçte yaşanan sorunları da aşacak önemli potansiyele sahip olduğunu belirten Nasser, “Türk Pazarına güveniyoruz. Buraya gelmemiz Türk sanayi açısından önemli” dedi.
       Ford Motor Campany’nin dünyanın çeşitli ülkelerinde yılda 7.5 milyon araç üretip, 170 milyar dolarlık ciro sağladığını ifade eden Nasser, şöyle konuştu:
       “Ford Motor Company’nin dünyada 400 bin civarında çalışanı var. Biz, şirket kriterlerine ve müşteri talebine göre hareket ederiz. Türk işçi ve mühendislerinin Avrupa ve dünya ekonomisindeki gücünü değerlendirip, global üretim kapasitemizi artırmak için teknoloji transferini doğru bulduk. Stratejik bir ülkede 21. yüzyıl üretim merkezini kurduk. Bu yatırım, Türk ekonomisine olan güveni artıracaktır.”
       Jacques Nasser de, fabrika açılışında yaptığı konuşmada, “Bu yatırım Türkiye’de bir kerede yapılmış en büyük sanayi yatırımı. Ford Motor Company, bu büyüklükte yatırımları yeterince dikkatli bir şekilde incelemeden ve dikkatle gözden geçirmeden kolay kolay yapmıyor. Biz, bu planı hazırlarken, sadece geçmişe bakmakla kalmadık, aynı zamanda geleceği de değerlendirdik. Ford Motor Company, Türkiye’de çok gururlu bir gururlu bir geçmişe yerinde bırakmıştır. 75 yıllık bir geleneğimiz var. Koç Holdingle beraber iş başarımız var” dedi.
       
ŞİRKET EVLİLİKLERİ
        Nasser, bir gazetecinin Ford Motor Company’nin dünyanın çeşitli ülkelerinde yaptığı şirket evlilikleri hakkındaki sorusunu üzerine de, şunları kaydetti:
       “Otomotiv sektöründe dünyada 4-5 şirket kalacak. Ford da bunların arasındadır. Jaguar ve Volvo’nun da aralarında bulunduğu güçlü markaları aldık. Bunlar sayesinde önemli bir rekabet avantajı yakalayacağız. Şu an için yeni bir şirket evliliği düşünmüyoruz. Türkiye, küresel operasyonlarımız ve otomotiv sektöründeki küreselleşmenin önemli merkezi olacağı için tercihimizdir. Bundan sonra, dünyada 7 ile 12 milyon arasında araç üretme kapasitesine sahip şirketler ayakta kalabilecek. Ford da, bu şirketler arasında yer alacaktır.”
       Nasser, bir başka soru üzerine de, yatırım yaptıkları diğer ülkeler de ekonomik krizler görüldüğünü anlatarak, “Ford Motor Company uzun vadeli yatırımlarını risk alarak yapar. Biz global bir şirketiz. Her türlü ekonomik ve doğal afetlere karşı uzun vadeli düşünüp, yapılacakları planlarız. Çünkü, uzun vade için karar alırken kısa sürede mükemmeli yakalayamazsınız” dedi.
       Devalüasyon konusuna ilişkin bir soruyu da yanıtlayan Nasser, “devalüasyon güncel ve önemli konu. Ama uzun vadede çok şey değiştirmez. Yalnız para biriminin değerinin çok düşmesi de iyi değildir” diye konuştu.
       Ford Otosan Genel Müdür Yardımcıları Turgay Durak ve Mehmet Barmanbek de, üretilecek araçların teknik özellikleri ve pazar payı konusunda bilgi verdi. Toplantıya, Ford Otosan FGenel Müdürü Mark Schulz da katıldı.
       Açılış töreninin bir bölümüne Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Ford ve Koç yetkilileri ile çok sayıda davetli de katıldı.
       
YILMAZ: FABRİKANIN ANLAMI BÜYÜK
       Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz da, yaptığı konuşmada, “Rahmetli Vehbi Koç’un 1926’da bakkal dükkanıyla attığı temelin, bugün ulaştığı uluslararası düzey, Türk milleti için de gurur vesilesidir” dedi.
       Fabrikanın önemine de değinen Yılmaz, şunları söyledi:
       “Bu tesis, rakamsal büyüklüğünün yanı sıra ifade ettiği diğer anlamlarla da son derece önemlidir. Türkiye, Avrupa standartlarında teknoloji ülkeleri arasında yer alma hedefine daha da yaklaşmıştır. Türkiye’nin, kendisine inanan, güvenen ve yatırım yapan kişi ve kuruluşları hayal kırıklığına uğratmayacağının bilinmesini istiyorum. Bu tesisin, diğer yatırım ve sermaye gruplarına da örnek olmasını diliyorum.”
       Yılmaz, Ford Otosan Kocaeli Fabrikası’nın temelinin atıldığı dönemdeki çabalarına da değinerek, “böyle görkemli bir tesisin açılışı için harcadığım çabaların sonuç verdiğini görmekten bahtiyarım” diye konuştu.
       Yılmaz, Ford Otosan Kocaeli Fabrikası’nın, Türkiye’nin Avrupa standartlarında bir yüksek teknoloji ülkesi konumuna gelme yolunda katettiği büyük mesafenin göstergesi olduğunu belirtti. Dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasında yer alma hedefine bir adım daha yaklaşıldığına inandığını anlatan Yılmaz, şöyle konuştu:
       “Türkiye artık sadece kendi ihtiyacı için değil, dünya ölçeğinde talepleri karşılayacak boyutta yatırımların yapıldığı bir ülke haline gelmiştir. Türkiye’nın, kendisine güvenen, inanan, yatırım yapan hiçbir grubu ve kişiyi hayal kırıklığına uğratmayacağının bilinmesini isterim. Avrupa’ya ve Ortadoğu’ya ihracatı düşünen dünya ölçeğindeki firmalar Türkiye’yi yatırım merkezi olarak seçmelerinden dolayı pişman olmayacaklardır. Bu tesisin dünyadaki diğer yatırım ve sermaye guruplarına örnek olmasını temenni ediyorum.”
       
RİSKLİ KARARLAR
        Mesut Yılmaz, görkemli bir tesisin ülkeye kazandırılması açısından harcanan çabaların sonuç verdiğini ve fabrikanın açılışını görmekten mutlu olduğunu söyledi. Ford Otosan Fabrikası’nın hayata geçmesinde emeği bulunan herkese teşekkür ve şükranlarını sunduğunu kaydeden Yılmaz, şöyle devam etti: “Sivrisineklerle dolu bir bataklığın dünya çapında bir otomobil fabrikasına dönüştüğünü görmenin hazzını yaşamak her türlü sıkıntıya değecek bir olgudur. Dünyanın neresinde olursa olsun ülke yönetiminde söz sahibi olan politikacıların, gelişmeler ve olaylar karşısında aldığı kararları iki başlık altında toplamak mümkündür. Birinci tür kararlar, siyaset için gerekli, ancak ülke için riskli kararlardır. İkinci tür kararlar ise ülke için gerekli, ancak siyaseten riskli kararlardır.
       
DÜNYA ÖLÇEĞİNDE TESİS
       Siyasetçilerin alabileceği en kolay kararlar siyaseten gerekli ve fakat ülke için riskli kararlardır. Bir ülkede bu tür kararları alma sıklığı artıyorsa o ülkeyi her alanda büyüyen problemler bekliyor demektir. Günübirlik kendini kurtarma anlayışının siyaset kurumuna da ülkeye de verdiği zararları görmemek, bu problemlerin daha da büyümesi demektir.
       Bugün eğer ekonomimiz büyük bir kriz yaşıyorsa, geçtiğimiz dönemde siyaseten gerekli ve fakat ülke için riskli kararların sıklıkla alınmasındandır. Dileğimiz bu tesise arazi tahsisinde göze alınan riskin bu ülkeye kazandırdıklarını görenlerin siyaseten riskli de olsa ülke için gerekli kararları çekinmeden almalarıdır.
       Türk ekonomisi tarihinin en ağır krizini yaşarken, büyük Marmara depreminin yıktığı bir bölgede ve bir bataklığın üzerinde dünya ölçeğindeki bu tesisin açılışını yapmanın hazzı her türlü siyasi riske değecek bir husustur.”
       
AB YOLUNDAKİ ÖNEMLİ DÖNEM
        Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Katılım Ortaklığı Belgesi’nden sonra ulusal programın ilan edilmesiyle Avrupa Birliği’ne tam üyelik yolunda önemli bir dönemecin daha geride bırakıldığını bildirdi. Türkiye’nin ekonomisini, altyapısını, demokrasisini, devlet yapısını ve diğer tüm kurumlarını Avrupa Birliği standartlarına ulaştırma yönünde irade ve karar sahibi olduğunu belirten Yılmaz, şöyle devam etti:
       “Ford Otosan Fabrikası, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyelik yolunda çok önemli ilerlemeler kaydettiği bir dönemde açılmıştır. Bu fabrika, Türkiye’nin Avrupa Birliği standartlarından üretim ve çevre altyapısı oluşturma imkanına sahip olduğun göstermiştir. Ford Otosan tesisi, iki felaketi üst üste yaşamasına rağmen sonuçlanmış bir yatırımdır. İnşa safhasındayken deprem felaketine maruz kalan tesis bu felaketi, ciddi bir zarar uğramadan atlatmıştır.”
       
KRİZDEN ÇIKIŞA ÖRNEK
        Ford Otosan’ın karşılaştığı ikinci büyük felaketin ise fabrikada üretime geçilme aşamasında yaşanan ekonomik kriz olduğuna değinen Yılmaz, sözlerine şöyle tamamladı:
       “Türkiye’nin tarihinin en ağır ekonomik bunalımlarından geçtiği bir dönemde gerçekleşen bu yatırım, ekonomik ölçülerin ötesinde moral etkisine sahiptir. Bu fabrika, Türk sanayicisi, yatırımcısı ve işadamı için örnek olmalıdır. Ford Otosan yatırımını krizden çıkışın yolunu gösteren bir model olarak görüyorum. Diğer yandan Ford Otosan’a bu bölgeye yaptığı eğitim ve sağlık tesisleri ile depremzedelere yaptıkları diğer yardımlardan dolayı hükümetimiz adına da teşekkür ediyorum. Ford Otosan fabrikasının hayırlı, uğurlu ve bereketli olmasını diliyorum.”
       
FABRİKANIN HEDEFLERİ
       Yıllık 150 bin otomobil üretme kapasitesine sahip fabrika üretiminin yüzde 65’e yakınını ihraç edecek. Türkiye’nin ihtiyacının yüzde 3.5’ini karşılayacak olan fabrikada, 4 bin kişiye istihdam sağlanacak. Bu rakamın, yan sanayi ile birlikte 20 bini bulması bekleniyor.
       Ford Otosan Kocaeli Fabrikası’nın, gelecek yılın ilk çeyreğinden itibaren, yılda 1 milyar dolarlık ihracat geliri sağlayacak yeni hafif ticari araç üretilmesi planlanıyor.
       26 Temmuz 1998’de temeli atılan ve bu yıl 29 Ocak’ta üretime başlayan fabrika, SEKA’ya ait olan ve dönemin hükümeti tarafından bedelsiz tahsis edilen 200 bin metrekaresi kapalı alan olmak üzere toplam 1 milyon 600 bin metrekare arazi üzerine 650 milyon dolarlık yatırımla gerçekleştirildi.
       
DEMİREL, RAHMİ KOÇ’U KUTLADI
       Bu arada 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ford Otosan Kocaeli Fabrikası’nın resmi açılış töreni nedeniyle Koç Holding A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Koç’u bir mesajla kutladı.
       Çalışma ofisinden yapılan açıklamaya göre, Demirel, mesajında, şunları kaydetti:
       “Pek çok zorluklara ve deprem afetine rağmen, 650 milyon dolarlık, Türkiye’nin en büyük otomotiv yatırımını gerçekleştirmiş olmanızdan dolayı sizleri tebrik ederim. 26 Temmuz 1998 tarihinde, temeli tarafımdan atılan bu tesisin ülkemizde daha nice benzerlerinin meydana gelmesini dilerim. Gerçekten, Türkiye için, aş, iş, döviz ve vergi demek olan dev bir eser ortaya çıkmıştır. Ülkemizin zenginliğine ve halkımızın mutluluğuna hizmet edecektir.”
       
 
       
    TOP5 Bankaların kara tahtaları siliniyor  
     
 
  NTVMSNBC KULLANICILARININ TOP 10'u  
 

Bu haberi diğer okuyucularımıza tavsiye eder misiniz?
hayır   1  -   2  -   3  -   4  -   5  -  6  -  7  kesinlikle

 
   
 
 
NTVMSNBC   NTVMSNBC 'ye iyi erisim için
Microsoft Internet Explorer
Windows Media Player   kullanın
 
   
  Ana Sayfa | Güncel | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür & Sanat | Spor | Hava Durumu | Haber Özetleri | Arama | NTVMSNBC Hakkında | Yardım | Spor Yardım | Tüm Haberler |
Araçlar | NTVMSNBC Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları