Home page
Haber Menüsü


 
Türksat 2A nihayet fırlatıldı
Teknik nedenler ve hava muhalefeti nedeniyle uzaya gönderilmesi 3 kez ertelenen Türkiye’nin yeni uydusu Türksat 2A, TSİ 00.09’da Güney Amerika’daki Fransız Guyanası’nda bulunan Kourou Üssü’nden Arien füzesiyle uzaya fırlatıldı.
AA
 
    11 Ocak —  Yapımına 1997 yılında başlanan ve yüzde 75’i Türk Telekom, yüzde 25’i ise Alcatel Space şirketine ait Eurasiasat firmasınca yaptırılan Türksat 2A, Türksat 1C ile aynı koordinata, yani 42 derece doğu boylamındaki koordinata atıldı. Türksat 1C’de arıza olması durumunda, bu uyduyu yedekleyecek olan Türksat 2A’nın devreye girmesiyle kullanıcılar, gerektiğinde 2 uyduyu birden kullanabilir duruma getirecek.  

   
 
       
    MSNBC News Uydu teknolojisi lisans programı
 
NTVMSNBC Reklam  
 

  Türksat 2A’nın fırlatma törenine, TBMM Başkanı Ömer İzgi, Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz ile Türk Telekom yetkilileri de katıldı. Türksat 2A, fırlatılışından 20 dakika 40 saniye sonra TSİ 00.30’da fırlatıcı roketten ayrılarak, uzaydaki geçici yörüngesine girdi. Güney Amerika’daki Fransız Guyanası’nda bulunan Kourou Üssü’nden, Arien füzesiyle uzaya fırlatılan Türksat 2A’nın fırlatılışı başarıyla tamamlandı. Uydu, fırlatılış sırasında 3 ayrı aşamada fırlatıcı kapsüllerden ayrıldı. Uydu, fırlatılışından 20 dakika 40 saniye sonra saniyede 7.9 kilometre hıza ulaşarak, 284 kilometre yükseklikte fırlatıcı roketinden ayrıldı. Uydunun uzay yolculuğu, dünyanın çeşitli yerlerindeki uydu yer istasyonlarından radarlar aracılığıyla izlendi. Türksat 2A, 12 gün sürecek uydu yer istasyonlarından gönderilecek komutlarla test edilecek ve ardından Gölbaşı’ndaki Uydu Yer İstasyonu‘na kontrolü devredilecek.
       Fransız Guyanası’nda bir açıklama yapan Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz, Türksat 2A’nın uzaya fırlatılmasının, Türkiye ve bulunduğu bölge açısından çok önemli olduğunu vurgulayarak, “Bu işin sonuçlarını hep birlikte göreceğiz” dedi. Öksüz, şöyle konuştu:
       
“BARIŞA HİZMET EDECEK”
       “Bu uydu, Avrupa ile Asya’yı birbirine bağlayan, birbirine bakışını değiştirecek, kültürlerin değişmesini, kültürlerin tanınmasını önemli ölçüde ortaya çıkaracak önemli bir görevin yanısıra, barışa hizmet ederek, geleceğin emniyetle birlikte yaşanabileceği bir dünyaya bir iklim hazırlama işini de başarmada önemli bir rol oynayacaktır. Bu bakımdan bu projeye bir insanlık projesi gözüyle bakıyoruz. Sadece Türkiye ve Fransa’nın gerçekleştirdiği para kazanan bir şirket olmaktan ziyade, bunun arka bahçesinin güzelliklerle dolu olması bize heyecan vermektedir.”
       Türksat 2A uydusunun yapımında ve fırlatılmasına kadar geçen aşamalarda karşılaşılan sorunlara da değinen Öksüz, şöyle devam etti:
       “Bu uydu bildiğiniz gibi, bizi epeyce uğraştırdı. Büyük depremin Türkiye’de meydana getirdiği önemli tahribatın, bu uydunun yapılışı sırasında meydana gelmiş olması dolayısıyla birkaç defa ertelenme noktasıyla karşı karşıya gelindi. Yani Türkiye’nin asrın felaketinin olduğu bir dönemde, bu projeyi ertelemeyişi ve bugün uzaya göndermiş olması önemli bir karardır, ciddi bir karardır ve inancın sonucudur. Bu bakımdan da müspet anlayış içerisinde birlikte çalışabildiğimiz ortaklarımıza bu işin gerçekleşmesinde önemli rol oynayan Arianespace yöneticileri ve çalışanlarına da ayrıca teşekkür ediyorum.”
       
ANKARA’DA COŞKULU KUTLAMA
       Uydunun fırlatılışı nedeniyle Türk Telekom’un Gölbaşı’ndaki Uydu Yer İstasyonu’nda tören düzenlendi ve buradan fırlatılış naklen izlendi. Gölbaşı’ndaki törene, Sağlık Bakanı Osman Durmuş ile Ulaştırma Bakanlığı ve Türk Telekom ile çeşitli kurum ve kuruluşlardan üst düzey yöneticiler katıldı. Gölbaşı’ndaki istasyonda fırlatma işlemi öncesi heyecanlı bir bekleyiş vardı.


       Uydunun fırlatılışı sırasında istasyonda sessizlik egemen oldu ve konuklar istasyonun bahçesinde kurulan dev ekrandan fırlatma işlemini izlemek üzere dışarı çıktılar. Uydunun fırlatılışıyla, sessizlik yerini alkışlara bıraktı. Uydunun fırlatılışı sırasında havai fişek gösterileri yapıldı. Uydunun başarıyla fırlatıcı roketten ayrılması ve uzaya girmesiyle, konuklar yeniden alkışladılar.


       
       
620 MİLYON KİŞİYE ULAŞACAK
       Avrupa, Türkiye ve Orta Asya‘yı kapsayan 2 sabit anten ve 2 hareketli spot antene sahip olan Türksat 2A, İsrail, Ürdün, Lübnan ve Karadeniz‘e kıyısı olan ülkelere açılacak. Uydunun sabit vericileri, hedef pazar olan Türkiye, Orta ve Doğu Avrupa, Orta ve Batı Asya, İsrail, Ürdün ve Lübnan‘da yüksek güçte bant erişimi sağlayacak ve yaklaşık 620 milyon kişiye ulaşacak.
       Uydunun hareketli 2 vericisi de Ortadoğu, Batı Rusya ve Ukrayna, Güney Afrika, Hint Yarımadası ve piyasa koşulları gerektirdiği takdirde sabit vericilerin erişim alanlarına kapsama sağlayabilecek. Uydunun 42 derece doğu boylamındaki yörünge pozisyonundan, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Özbekistan‘a ek olarak Azerbaycan ve Türkmenistan gibi Orta Asya Türk Cumhuriyetleri, Orta ve Batı Avrupa‘daki bazı bölgeler dahil olmak üzere Türkçe konuşulan piyasalardaki doymamış talebe karşılık verilecek.
       
  TÜRKSAT TARİHÇESİ
Türksat 1A, 24 Ocak 1994'te atıldı ve fırlatılıştan kısa bir süre sonra patladı. Türksat 1B, 11 Ağustos 1994 yılında atıldı ve hizmet ömrü 2004'te sona erecek. Türksat 1C, 10 Temmuz 1996'da fırlatıldı. Ömrü 2006'da sona erecek. Bugüne kadar 176 uydu fırlatan Arianspace, daha önce de Türk Telekom'un Türksat uydularını Ağustos 1994 ve Temmuz 1996'da uzaya yerleştirmişti. Arianspace firması, Türksat 2-A ile 137. uçuşunu gerçekleştirecek.

       
TSK’YA 2 KANAL AYRILDI
       Türksat 2A’nın fırlatılmasıyla network (şebeke), kablo ve radyo yayınları, canlı yayın yapılacak özel organizasyonlar ve olay yerinden verilecek haberler için kısa süreli yayın hizmeti ve video kayıtlarının bir yerden başka bir yere verilmesi gibi yönlendirici işlemler de devreye girecek.
       300 milyon dolara malolan Türksat 2A, çok ufak terminal özel şebekeleri, kırsal kesimlerdeki telefon ulaşımı ve çok uzak bölgelerdeki haberleşme şebekeleri, internet erişimi için uydu verici hizmeti, kesintisiz ve hızlı internet erişimi sağlayacak. Uydu, Avrupa ile Asya arasındaki internet trafiğinin aktarılması için de kullanılacak.
       32 kanalı bulunan uydu üzerindeki, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) haberleşmesini sağlayacak 2 kanal sayesinde Türkiye, NATO ülkeleri içinde askeri haberleşme uydusu bulunan 5’inci ülke olacak ve NATO’ya hizmet verecek.
       Türksat 2A, 15 yılda yaklaşık 1.5 milyar dolar gelir getirecek. Daha önce fırlatılan Türksat 1B ve Türksat 1C uydularından daha geniş bir alanı kapsayacak uydunun yayınları, 50-60 santimetre çapında çanak antenlerle izlenebilecek.
       Elektriksel gücü yaklaşık 9 bin watt olan, 3 bin 400 kilogram ağırlığındaki uydunun fırlatılmasıyla, Türksat 1B ile Türksat 1C’nin 16’şar kanalına eklenecek 34 kanal ile Türkiye’nin uydu üzerinden yayın yaptığı kanal sayısı 66’ya ulaşacak.
       
 
       
    TOP5 Türk Telekom’dan ücretsiz masal ve müzik servisi  
     
 
  NTVMSNBC KULLANICILARININ TOP 10'u  
 

Bu haberi diğer okuyucularımıza tavsiye eder misiniz?
hayır   1  -   2  -   3  -   4  -   5  -  6  -  7  kesinlikle

 
   
 
 
NTVMSNBC   NTVMSNBC 'ye iyi erisim için
Microsoft Internet Explorer
Windows Media Player   kullanın
 
   
  Ana Sayfa | Güncel | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür & Sanat | Spor | Hava Durumu | Haber Özetleri | Arama | NTVMSNBC Hakkında | Yardım | Spor Yardım | Tüm Haberler |
Araçlar | NTVMSNBC Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları