Yeni emekliye destek de yok, kömür de!
Ekonomi
Küresel Kriz
Gündem
Dünya
Enerji
Otomotiv
Bankacılık
Tarım
Şirketler
CNBC-e Endeksleri
Video
Foto Galeri
Türkiye
Dünya
Ekonomi
Spor
Teknoloji
Sağlık
Kültür Sanat
Yaşam
Hava Yol
Yeşil Ekran
Eğitim
Moda
Otomobil
Doğuş Yayın Grubu
NTV
CNBC-e
e2
NTVSPOR.NET
NBA TV
NTV Radyo
Eksen 96.2
Radio N101
NTV Yayınları
NTV Tarih
N. Geographic
 
NTVMSNBC Anasayfa » Ekonomi » Gündem

Yeni emekliye destek de yok, kömür de!

SSK ve Bağ-Kur’dan yeni emekli olanlara 30 ile 80 TL arasında eksik aylık verilmeye başlandı. 1 Ekim 2008’den sonra emekli olan SSK ve Bağ-Kur’lulara Sosyal Destek Ödemesi ve “kömür yardımı” verilmiyor.

 DİĞER HABERLER


NTV-MSNBC
Güncelleme: 14:41 TSİ 14 Ocak 2009 Çarşamba

İSTANBUL - 5510 sayılı Sosyal Güvenlik Yasası’nın 1 Ekim’de yürürlüğe girmesinin ardından emekliler de eksik aylık almaya başladılar. Aylıklardaki eksilmenin nedenlerini NTVMSNBC’ye açıklayan Sosyal Güvenlik Müşavirleri Derneği Başkanı Ali Tezel, “Millete kömür dağıtan devlet emeklilerin kömür parasını kesti” dedi.
Haberin devamı


YENİ YASADA YOK DİYE ÖDENMİYOR
Tezel şunları söyledi: “5510 sayılı Kanun ile 01.10.2008 günü ve sonrasında emekli olan SSK ve Bağ-Kur emeklilerine Sosyal Destek Ödemesi ve Sosyal Yardım Zammı verilmiyor. Diğer yandan eski ve yeni tüm emeklilere de Sosyal Yardım Zammı, diğer adıyla “kömür yardımı” verilmiyor. Eski SSK’lılar için 506 sayılı Kanun, Bağ-Kur’lular için de 1479 sayılı Kanun’da Sosyal Yardım Zammı ile ilgili maddeler vardı. Bu maddeler yeni kanun olan 5510 sayılı kanuna alınmadı. “Kömür yardımı” yeni adıyla Sosyal Yardım Zammı artık ödenmiyor. Emekli Sandığı emeklileri yine eski 5434 sayılı Kanun gereğince emekli oldukları için, onların maaşlarında bu yardım var.

ETKİLERİ BU AYDAN İTİBAREN GÖRÜLMEYE BAŞLAYACAK
1 Ekim’den önce emekli olanlara Sosyal Destek Ödemesi vardı. 1 Ekim’den sonra emekli olanlar için Sosyal Destek Ödemesi yok.1 Ekim 2008 günü kanunun yürürlüğe girmesinden sonra emeklilik talebinde bulunanlara Sosyal Yardım Zammı (kömür yardımı) ve Sosyal Destek Ödemesi verilmiyor. Sosyal Yardım Zammı 1 Ekim 2008 tarihinden itibaren eski-yeni ayrımı olmaksızın emeklilere, dul ve yetimlerin hiçbirine verilmeyecek. Ve bunun etkileri de bu aydan itibaren görülmeye başlayacak. Bunun nedeni de şu: Emeklilik işlemleri başvurudan itibaren en az 2-3 ay sürer. Ekim ayında emekli olmak için dilekçe verenlerin durumu Aralık ayında sonuçlandı. Ocak’ın 19-26’sı arasında da maaşlarını almaya başlayacaklar. Bu tarihten itibaren baktıklarında, diğer emeklilere göre 30 TL ile 80 TL arasında fark olduğunu görecekler. Bu farkın nedeni de Sosyal Yardım Zammı’nın yani kömür yardımının ödenmeyecek olmasından kaynaklanıyor.

MAAŞTAN DAHA YÜKSEKTİ
Sosyal Yardım Zammı’nın eski adı “kömür yardımı” idi. Özal hükümetleri döneminde “kömür yardımı” olarak veriliyordu. Hatta o tarihlerde SSK emeklisinin maaşından daha fazla idi. Normal SSK emeklisinin maaşı 500 TL ise, “kömür yardımı” aldığı emekli maaşından daha fazla idi. İsmi daha sonra Sosyal Yardım Zammı olarak değiştirildi. 4 lira 60 kuruş - O tarihte 4 milyon 600 bin lira- olarak sabitlendi. O tarihte emekliler normalde 2,5- 5 lira maaş alıyorlardı. Birdenbire 4 milyon 600 bin lira kömür yardımı almaya başladılar. Fakat kömür yardımına o tarihten itibaren zam gelmedi, ismi de daha sonra Sosyal Yardım Zammı olarak değiştirildi. Yaklaşık 10 yıldır da hiç artmıyordu.

1 EKİM’DEN SONRAKİ EMEKLİLERE SDÖ DE ÖDENMEYECEK
1.1.2003 günü SSK emeklilerine 75 TL, Bağ-Kur için ise 12. basamaktan düşük olanlara 100 TL, 12. basamaktan yüksek olanlara 50 TL Sosyal Destek Ödemesi verilmeye başlanmıştı. Bu rakamlar getirilen yüzdelik zamlarla azaltıldı. En son, ortalama 40-60 TL arasında Sosyal Destek Ödemesi veriliyordu. Fakat 1 Ekim 2008’den sonra emekli olacaklara, tıpkı Sosyal Yardım Zammı gibi Sosyal Destek Ödemesi yapılmıyor.”

 
CNBC-e Ekonomi paketine abone olmak için tıklayın

Bu habere oy ver
Düşük
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan
Yüksek
     •  En çok puan alan haberler

Yazdır Gönder Görüş yaz/ oku

Bütün Görüşleri Oku

Ana Sayfa | Türkiye | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür Sanat | Doğal Hayat | Eğitim | Moda
Spor | Hava Yol | İletişim | Yardım | İzleyici Görüşleri | Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları