Tutuklu sanıklar son gözaltıları eleştirdi
Türkiye
Yerel Seçim 2009
Ergenekon Davası
Politika
Dış politika
Genel
Polis - adliye
Yerel
Video
Foto Galeri
Türkiye
Dünya
Ekonomi
Spor
Teknoloji
Sağlık
Kültür Sanat
Yaşam
Hava Yol
Yeşil Ekran
Eğitim
Moda
Otomobil
Doğuş Yayın Grubu
NTV
CNBC-e
e2
NTVSPOR.NET
NBA TV
NTV Radyo
Eksen 96.2
Radio N101
NTV Yayınları
NTV Tarih
N. Geographic
 
NTVMSNBC Anasayfa » Türkiye » Ergenekon Davası

Tutuklu sanıklar son gözaltıları eleştirdi

“Ergenekon” davası duruşmasında söz alan bazı tutuklu sanıklar ile sanık avukatları, soruşturma kapsamındaki son gözaltıları eleştirdi.

 DİĞER HABERLER


AA
Güncelleme: 19:56 TSİ 08 Ocak 2009 Perşembe

İSTANBUL - İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada söz alan tutuklu sanıklardan Ergun Poyraz, Mahkeme Heyeti Üyesi Sedat Sami Haşıloğlu’nun davadan çekilmesi ve reddine ilişkin talebinin kabul görmemesine yönelik eleştiride bulundu.
Haberin devamı


“Haşıloğlu ailesine ait 4 vakfın Cumhuriyete ve laikliğe karşı, hakim Haşıloğlu’nun da tarikat üyesi olduğunu” öne süren Poyraz, mahkemenin talebini reddederken bu vakıflarla ilgili araştırma yapmadığını söyledi.

Bu vakıflara ait dosyaların Vakıflar Genel Müdürlüğünden istenmesini talep eden Poyraz, talebinin reddi konusundaki kararın kaldırılmasını ve hakim Haşıloğlu’nun heyetten ayrılmasını istedi.

Kemal Kerinçsiz de mahkemenin Tuncay Güney’e ilişkin sorularına Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz’ün verdiği cevapları eleştirerek, “Bugün burada olan yeşil yargı darbesidir. Yeşil yargı darbesini yürüten şebekenin mensuplarının hesap vereceği gün yakındır” diye konuştu.

Mahkemenin yargılamada bugüne kadar gösterdiği tavrın, dün yapılan operasyonun yolunu açtığını ifade eden Kerinçsiz, “bu durumun Cumhuriyet düşmanlarını sevindirdiğini” savundu.

SAVCI ÖZ HAKKINDA SUÇ DUYURUSU TALEBİ
Kerinçsiz, savcı Zekeriya Öz’ün, Tuncay Güney’in dosyasını mahkemenin istemesine rağmen göndermediğini belirterek, bu nedenle hakkında suç duyurusunda bulunulması gerektiğini söyledi.

Tuncay Güney’e istinabe yoluyla sorulması istenen soruların hiçbirinin şüphelinin işlediği suçlarla ilgili değil Doğu Perinçek ve Veli Küçük’e ilişkin olduğunu ifade eden Kerinçsiz, “Güney’e bu bilgileri nereden aldığı bile sorulmamıştır” dedi.

Kerinçsiz, Tuncay Güney’in şüphelileri arasında bulunduğu soruşturma dosyasının istenmesini, Güney’e ait tüm belgelerin birer örneğinin çıkarılmasını talep ederek, bu kişi hakkında neden yakalama emri çıkarılmadığı, kamu davası açılmadığı ve suçluların iadesi yoluna gidilmediğinin savcılıktan sorulmasını istedi.

Ergun Poyraz’ın avukatı Hasan Gürbüz, “Ergenekon” soruşturması kapsamındaki son gözaltılara ilişkin şunları kaydetti:

“Dün Türkiye’nin Anayasal kurumlarına, bugün de avukatlara yönelik bir operasyon yapılmıştır. Bu davada Ergun Poyraz’ın avukatlığını birlikte yürüttüğüm arkadaşım Hüseyin Buzoğlu, dün Tuncer Kılınç’ın evinde yapılan aramaya katıldı. Bugün Kılınç ile görüşmeye Terörle Mücadele Şube Müdürlüğüne gittiğimizde gözaltına alındı. Bu soruşturmada görev alan avukatların güvenliği kalmamıştır. Buzoğlu’nun bir aydır dinlendiğini öğrendik. Ben şimdi Ergun Poyraz, Tuncer Kılınç ve Hüseyin Buzoğlu’nun avukatlığını üstlenmiş durumdayım. Bana bir şey olursa da başka bir arkadaşımız bizim avukatlığımızı üstlenir artık.”

“Soruşturmanın hukuk düzeninden saptığını” iddia eden Gürbüz, MİT’ten gelen şemanın açık halinin kendilerine verilmesini ve tutuklu sanıkların derhal tahliye edilmesini istedi.

Tutuklu sanıklardan Bekir Öztürk, “dün yaşanan gözaltılar ve Tuncay Güney’e gönderilen sorulara bakıldığında, bu işleri yapan savcının akıl sağlığı konusunda şüphe duyduğunu” ifade ederek, Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz’ün akıl ve ruh sağlığının yerinde olup olmadığının tespiti için sağlık kuruluşundan ya da Adli Tıp Kurumundan, zeka seviyesinin tespiti için de TÜBİTAK’tan rapor alınmasını istedi.

Tutuklu sanıklardan Nusret Senem de bu davada savunma yapan meslektaşlarının birer birer gözaltına alındığını belirterek, bunun “savunmayı tehdit eden bir girişim” olduğunu öne sürdü.

“ŞEMA AÇIKLANMAZSA BAŞKA GÖZALTILAR OLACAK”
Duruşmada söz alan bazı sanıklar ve avukatlar da dün yaşanan gözaltılara tepki gösterdi.

İşçi Partili sanıkların avukatı Hüseyin Gökçearslan, eski YÖK Başkanı, bazı emekli generaller ve düşünce adamlarının dün yapılan operasyonla gözaltına alındığını ifade ederek, meslektaşı avukat Hüseyin Buzoğlu’nun gözaltına alınmasının da kendilerini korkutmadığını söyledi.

Vedat Yenerer’in avukatı Vural Ergül, sanıklardan Fikret Emek’in avukatı Levent Göktaş’ın da gözaltına alındığını belirterek, bunun dışında gözaltına alınacak başka kişiler de olduğunu ifade etti.

Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün de “İsimleri okumayın, okuduğunuz alınıyor” dedi.

Ergül, bu akşam yapılacak operasyonla kendisinin ve başka arkadaşlarının da gözaltına alınacağını savunarak, mahkemenin “Ergenekon Şeması”nı açıklamaması durumunda “Aydın Doğan, Rahmi Koç, Ertuğrul Özkök, Enis Berberoğlu, Bekir Coşkun ve Fatih Altaylı’nın da gözaltına alınacağını” öne sürdü. Ergül, bu nedenle “Ergenekon Şeması”ndaki gizliliklerin kaldırılmasını istedi.

GÜNEY’İN VHS KASETLERİ GELDİ
Duruşmada Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün, taleplerin ardından dosyaya gelen evrakları okudu.

Şengün, Tuncay Güney’in mülakat kasetlerinin asıllarının VHS ortamında gönderildiğini, ancak incelemenin tamamlanmadığını belirtti. Bunlarla beraber, Ümit Oğuztan’a ait bir kasetle birlikte toplam 5 kaset ve ilgili evrakların alındığını ifade eden Şengün, Terörle Mücadele Kanunuyla ilgili de TBMM’deki komisyon raporlarının dosyaya gönderildiğini kaydetti.

Jandarma Genel Komutanlığından gönderilen yazıda, sanıklardan Halil Behiç Gürcihan ve Ergün Poyraz’ın komutanlıkla bir ilişkisi olmadığının bildirildiğini ifade eden Şengün, yine aynı komutanlıktan gelen yazıda, Ergenekon terör örgütüyle ilgili bu aşamaya kadar herhangi bir suç ihbarında bulunulmadığı ve örgütle ilgili bir bilgi olmadığının yer aldığını kaydetti.

Şengün, Genelkurmay Başkanlığından gelen yazıda da Halil Behiç Gürcihan’ın kendileriyle ilişkisi olmadığı, İzmir NATO karargahıyla ilgili gerekli tedbirlerin alındığı ve savcılara bildirildiği, karargah evleriyle ilgili de Hava Kuvvetleri Askeri Mahkemesinde soruşturmanın devam ettiğinin bildirildiğini kaydetti.

SAVCININ GÖRÜŞÜ
Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, sanıkların hemen hemen hepsinin savcılara karşı “sanki savaş halinde bulunulan iki ülkenin insanları” gibi davrandıklarını söyledi.

Sanıklara soru sorulduğunda, haklarındaki suçlamalara ilişkin değil, başka konularda alaycı tavırlarla cevap verdiklerini belirten Pekgüzel, sanıkların Cumhuriyet savcıları hakkındaki beyanlarının, terörle mücadelede görev alan savcılar açısından şaşırtıcı olmadığını ifade etti.

Pekgüzel, sanıkların iddianame ve savcılara ilişkin beyanlarını “örgütsel tavır” olarak nitelendirdi.

Bu davada yargılananın savcılar değil sanıklar olduğunu söyleyen Pekgüzel, savcılar hakkındaki çok sayıda şikayetin de ilgili makamlarca incelendiğini bildirdi.

Pekgüzel, soruşturmanın gelişimi ve görev alan savcılar ile hakimler konusunda açıklama yaptıktan sonra, sanıkların soruşturmayı “savcı ve polislerin tertibi” olarak nitelendirdiklerini, görev alan hakim ve savcıların özel olarak atandıklarını iddia ettiklerini belirterek, atamaların Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunca yapıldığını hatırlattı.

Mahkemeden, savunma hakkıyla ilgili olmayan beyanların engellenmesini talep eden Pekgüzel, bu tür beyanlara devam edilmesi halinde sanıklar hakkında ayrıca tutuklama kararı alınmasını istedi.

Avukat Mehmet Taşdelen’e, Danıştay saldırısına ilişkin açıklamalarından dolayı teşekkür eden savcı Pekgüzel, İşçi Partisi üyesi sanıkların Tuncay Güney’in mülakat kasedinin incelenmesi yönündeki taleplerinin reddini istedi.

Tutuklu sanık Kemal Kerinçsiz hakkında suç duyurusunda bulunulmasını isteyen savcı Pekgüzel, tutuklu sanıkların bu hallerinin devamına karar verilmesini talep etti.

 
NTV Haber paketine abone olmak için tıklayın

Bu habere oy ver
Düşük
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan
Yüksek
     •  En çok puan alan haberler

Yazdır Gönder Görüş yaz/ oku

Bütün Görüşleri Oku

Ana Sayfa | Türkiye | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür Sanat | Doğal Hayat | Eğitim | Moda
Spor | Hava Yol | İletişim | Yardım | İzleyici Görüşleri | Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları