Bergama’da altın madeni için yeni karar
Türkiye
Yerel Seçim 2009
Ergenekon Davası
Politika
Dış politika
Genel
Polis - adliye
Yerel
Video
Foto Galeri
Türkiye
Dünya
Ekonomi
Spor
Teknoloji
Sağlık
Kültür Sanat
Yaşam
Hava Yol
Yeşil Ekran
Eğitim
Moda
Otomobil
Doğuş Yayın Grubu
NTV
CNBC-e
e2
NTVSPOR.NET
NBA TV
NTV Radyo
Eksen 96.2
Radio N101
NTV Yayınları
NTV Tarih
N. Geographic
 
NTVMSNBC Anasayfa » Türkiye » Polis - adliye

Bergama’da altın madeni için yeni karar

Danıştay 6. Dairesi, bir grup çevrecinin Ovacık’taki altın madeninin çalışmasına izin veren idari işlemin iptaline ilişkin açtığı davayı reddeden yerel mahkemenin kararını bozarak, yürütmeyi durdurma kararı aldı.

 DİĞER HABERLER


NTV
Güncelleme: 22:38 TSİ 05 Ocak 2009 Pazartesi

İZMİR - Ovacık’taki altın madeninin “çevreye zarar verdiği” iddiasıyla hukuksal mücadele veren Ege Çevre Platformu, Yarımada Çevre Platformu ve El Ele Hareketi üyeleri, Bergama Ovacık Altın Madeni’nin tüm faaliyetleri hukuka aykırı olduğunu belirterek “Çevresel Etki Değerlendirmesi izninin yürütmesinin durdurulmasıyla Bergama Ovacık Altın Madeni’nin faaliyetine olanak sağlayan tüm işlemlerin dayanağı çökmüştür. Yani madenin hemen, en geç 29 Ocak 2009’a kadar kapatılması gerekmektedir.” açıklamasını yaptı.
Haberin devamı

Ovacık’taki altın madeninin “çevreye zarar verdiği” iddiasıyla hukuksal mücadele veren Ege Çevre Platformu, Yarımada Çevre Platformu ve El Ele Hareketi üyeleri, Konak Meydanı’nda düzenledikleri basın açıklamasıyla, Danıştay 6. Dairesi’nin söz konusu altın madenine ilişkin aldığı son kararı açıkladı.

Grup adına açıklama yapan davacı avukatlardan Arif Ali Cangı, Danıştay 6. Dairesi’nin Ovacık’taki altın madeninin çalışmasına olanak sağlayan Çevre ve Orman Bakanlığı işleminin iptali istemiyle daha önce İzmir 3. İdare Mahkemesi’nde açtıkları davaya ilişkin temyiz incelemesini tamamladığını söyledi.

Cangı, Danıştay 6. Dairesi’nin yaptığı inceleme sonucunda, yerel mahkemenin “Nihai Çevresel Durum Değerlendirme Raporu ve eklerinde belirtilen hususlara uyulmak kaydıyla faaliyetinde sakınca bulunmadığı” yönündeki idari işleminin iptali için verdiği red kararını bozarak, “yürütmeyi durdurma” kararı aldığını bildirdi.

Bunun taraflara tebliğ edildiğini bildiren Cangı, şöyle konuştu: “Bu kararın anlamı şudur: 13 Mayıs 1997’den bu yana, Bergama Ovacık Altın Madeni’nin tüm faaliyetleri hukuka aykırıdır. Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) izninin yürütmesinin durdurulmasıyla Bergama Ovacık Altın Madeni’nin faaliyetine olanak sağlayan tüm işlemlerin dayanağı çökmüştür. Yani madenin hemen, en geç 29 Ocak 2009’a kadar kapatılması gerekmektedir.”

Anayasa’nın 138. maddesi ve İdari Yargılama Usulü Yasası’nın 28. maddesi uyarınca Danıştay 6. Dairesi’nin verdiği bu son kararla yürütmesi durdurulan ÇED iznine dayanılarak verilen tüm izin, ruhsat ve işlemlerin askıya alındığına işaret eden Cangı, bu nedenle maden işletmesi tarafından başlatılan yeni ÇED süreçlerinin de iptal edilmesi gerektiğini savundu.

KOZA ALTIN İŞLETMELERİ AÇIKLAMASI
Ovacık’taki madeni işleten Koza Altın İşletmeleri’nin Genel Müdür Yardımcısı Hayri Öğüt, Danıştay’ın verdiği karara ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, “belli bir grup” tarafından açılan bu davada alınan kararın, aslında Ovacık ile doğrudan ilgisi olmadığını öne sürdü.

Danıştay’ın verdiği yürütmeyi durdurma kararının, Çevre ve Orman Bakanlığı’nın ÇED Yönetmeliği’nin geçici 6. maddesinin iptal edilmiş olmasından kaynaklandığını belirten Öğüt, şunları kaydetti: “Türkiye’de bu durumda, yani bu yönetmeliğe göre alınmış izinlerle çalışan 460 şirket var. Ama karşı grubun çevreyle falan alakası olmadığı için bir çoğu da Ege Bölgesi’nde olan bu 460 şirketten hiçbirine dava açmayıp, sadece bizimle ilgili dava açıyor ve bizim Gayri Sıhhi Müessese ruhsatımızın hukuken geçersiz olduğunu iddia ediyor. İşletmemiz, bugüne kadar hukuka, mevzuata uygun faaliyet göstermiştir, bundan sonra da tüm faaliyetlerini hukuka ve mevzuata uygun sürdürecektir.

Biz zaten, Çevre ve Orman Bakanlığı ÇED Yönetmeliği’nin 6. maddesinin iptali sebebiyle doğan ve usul eksikliğinin giderildiği 31.10.2007 tarihli yeni ÇED mevzuatına göre, işlemlerimizi hemen başlattık. Biz her aşamada hukuk neyi emrediyorsa, gereklilik neyse onu yerine getiriyoruz. Bizim kuruluşumuzun hiçbir kusurunun, eksikliğinin olmadığı bu süreçte, Çevre ve Orman Bakanlığı’na proje tanıtım dosyası sunarak, yeni ÇED sürecini başlattık.”

Öğüt, en kısa sürede yeni mevzuata uygun ÇED olumlu belgesinin taraflarına verileceğine inandıklarını söyledi. Madenin bu süreçte “kapatılmasının söz konusu olup olmadığı” sorusunu da yanıtlayan Öğüt, şöyle konuştu: “Tabii ki bu süreci, hukuk belirleyecek. Ümidimiz, bu kadar ülke ve bölge ekonomisine katkısı olan bir işletmenin yürütmeyi durdurma süresi uygulanmadan yeni izinlerin tamamlanmış olmasıdır. Ülke insanı ve gerçek çevreciler de bunu beklemektedir ama şirketimiz ve idaremiz, hukukun alacağı her türlü karara saygılıdır. Bu kriz ortamında şirketimizin sadece Ovacık’ta 550 çalışanı var. Ülke olarak altın ihracatına her yıl 6 milyar dolar ödüyoruz, bunun 1.5 milyar dolarını daha sonra işleyerek ihraç ediyoruz. Yani bu ülkenin sadece altın ihracı nedeniyle 4.5 milyar dolarlık açığı var. Bu davayı açanların kime hizmet ettiklerini kamuoyu iyi biliyor.”

Öğüt, bu süreçte madeninin yıllık üretim hedeflerinde herhangi bir değişimin söz konusu olmadığını, üretimin planlandığı düzeyde yapılabileceğini bildirdi.


 
NTV Haber paketine abone olmak için tıklayın

Bu habere oy ver
Düşük
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan
Yüksek
     •  En çok puan alan haberler

Yazdır Gönder Görüş yaz/ oku

Bütün Görüşleri Oku

Ana Sayfa | Türkiye | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür Sanat | Doğal Hayat | Eğitim | Moda
Spor | Hava Yol | İletişim | Yardım | İzleyici Görüşleri | Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları