İlk rüzgar türbini fabrikası projesine başlandı
Teknoloji
Küresel Isınma / Ekoloji
Bilişim
Uzay
Bilim
Internet
Dünyadan
Şirketlerden
Kablosuz / GSM
Video
Foto Galeri
Türkiye
Dünya
Ekonomi
Spor
Teknoloji
Sağlık
Kültür Sanat
Yaşam
Hava Yol
Yeşil Ekran
Eğitim
Moda
Otomobil
Doğuş Yayın Grubu
NTV
CNBC-e
e2
NTVSPOR.NET
NBA TV
NTV Radyo
Eksen 96.2
Radio N101
NTV Yayınları
NTV Tarih
N. Geographic
 
NTVMSNBC Anasayfa » Teknoloji » Şirketlerden

İlk rüzgar türbini fabrikası projesine başlandı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Türkiye’nin rüzgar enerjisinde önemli bir potansiyele sahip olduğunu ifade ederek, “Bunu doğrudan doğruya enerjiye çevireceğiz. Bu rüzgarın önünde artık kimse duramaz” dedi.

 DİĞER HABERLER


AA
Güncelleme: 11:45 TSİ 22 Aralık 2008 Pazartesi

ANKARA - Türkiye’de ilk defa megavat sınıfı rüzgar türbini üretmek üzere Model Enerji, SNC Kalite Firması ve Park Makine’nin oluşturduğu konsorsiyumun fabrika projesi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Güler’in de katıldığı bir toplantıyla tanıtıldı. Ankara Sanayi Odası’ndaki (ASO) toplantıya, ASO Başkanı Nurettin Özdebir, Avusturya Büyükelçisi Heide Maria Gürer, ABD Büyükelçi Vekili Douglas Silliman ile şirket temsilcileri katıldı.
Haberin devamı

Bakan Güler, toplantıda yaptığı konuşmaya, “şunu iddia ediyorum ki, şu anda dünyanın en mutlu enerji bakanı benim. Bundan daha büyük bir mutluluk olamaz” sözleriyle başladı.

Rüzgar enerjisinin yasal alt yapısını hazırladıktan, yatırım ortamını ve arzusunu oluşturduktan sonra bu türbinlerin Türkiye’de üretilmesini hedeflediklerini ifade eden Güler, şöyle konuştu:

“Bu bizim aynı zamanda milli bir hedefimizdi. Bunu da iki dost ülkenin ABD ve Avusturya’nın yatırımcıları, teknik elemanlarının desteğiyle gerçekleştiriyoruz. Dolayısıyla üç dost ülke yenilenebilir enerjide bugün çok önemli bir adımı atıyor. Türkiye, ABD ve Avusturya ile birlikte çıktığımız bu yolculukla, aynı zamanda çevre dostu bir yatırımı gerçekleştirmiş olacağız. Bu yatırım, bu bakımdan da çok anlamlı. Bu yatırımla 48 bin megavat olarak hesap ettiğimiz potansiyele yerli üretimimizle devam edeceğiz. Bu çok çok önemli bir fırsat. Bu bakımdan son derece mutluyum.”

“İŞTE ENERJİDE KURTULUŞ, BAĞIMSIZLIK SAVAŞI BU”
Söz konusu çalışmalarla Türkiye’nin rüzgardaki potansiyelini fırsata dönüştüreceğini söyleyen Güler, “biz enerjide büyük ölçüde dışa bağımlı bir ülkeyiz. Aldığımız gazın yarısını elektrik üretiminde kullanıyoruz. Bunun bir kısmını rüzgar ve güneşle üreteceğiz. İşte enerjide kurtuluş, bağımsızlık savaşı bu” diye konuştu.

Rüzgar türbini üretmek için yapılan yatırımın büyük bir başarı olduğunu kaydeden Güler, “sizi canı gönülden kutluyorum” dedi.

Hükümet olarak yenilenebilir enerjiye, yerli kaynaklara büyük önem verdiklerini ve bunu sözde değil, uygulamalarla ispat ettiklerini ifade eden Güler, şunları söyledi:

“Biz göreve geldiğimizde, rüzgar enerjisinde 35 Avrupa ülkesi arasında sonuncuyduk. Sondan tin tin yürüyorduk. Şimdi bir depar attık 11. olduk. Bundan sonraki hedefimiz ya birinci ya ikinci olmak. Önceden rüzgar eserken biz es geçiyorduk. Şimdi artık es geçmeyeceğiz. Bunu doğrudan doğruya enerjiye çevireceğiz. Bu rüzgarın önünde artık kimse duramaz.”

ASO BAŞKANI ÖZDEBİR
ASO Başkanı Nurettin Özdebir de Ankara’da yapılacak yatırımın Türkiye için son derece mutluluk verici olduğunu söyledi.

Dünyada küresel bir krizin etkilerinin sürdüğünü ifade eden Özdebir, “Dünya kriz içerisindeyken böyle bir yatırıma başlamak hepimize moral ve cesaret verecek. Bu, kriz de bile fırsat yaratmaya güzel bir örnek. Bu işin içindekileri alkışlıyorum” diye konuştu.

Dünyada enerjinin büyük ölçüde fosil kaynaklardan üretildiğine, bunun da dünyayı yaşanmaz hale getirdiğine işaret eden Özdebir, enerji ihtiyacının yenilenebilir kaynaklardan elde edilmesinin dünyayı daha yaşanır kılacağını belirtti.

Türkiye’nin enerjide dışa bağımlı olduğunu ve enerji ihtiyacının günden güne arttığını, bunun yerel kaynaklarla karşılanmasının önemli olduğunu ifade eden Özdebir, “Bağımlılık ve ithalatı azaltacak böyle bir yatırım bizi ayrıca mutlu etmiştir” dedi.

Özdebir, ASO olarak söz konusu projenin hayata geçirilmesi için Ankara 2. Organize Sanayi Bölgesinde güzel bir yer tahsis ettiklerini, uygun bir ödeme planı sunduklarını, arazinin hazırlandığını belirtti. Özdebir, arazinin hazırlanmasının ardından çalışmaların başlayacağını kaydetti.

“TÜRKİYE’NİN ATTIĞI CESUR ADIMLARI TAKDİR EDİYORUZ”
Toplantıya katılan Avusturya’nın Ankara Büyükelçisi Heide Maria Gürer de, Türkçe yaptığı konuşmada, Model Enerji’ye Avusturya firması AMSC-Windtec’in lisans verdiğini ifade ederek, bir Türk firmasının Avusturya firmasından lisans almasının kendilerini mutlu ettiğini söyledi.

Avusturya’nın yenilenebilir enerji sektöründe öncü ülkeler arasında olduğunu söyleyen Gürer, ülkesinde enerji harcamalarında yenilenebilir enerjinin yüzde 20’lik bir paya sahip olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin de yenilenebilir enerjide önemli adımlar attığını belirten Gürer, “Türkiye’yi bu alanda attığı cesur adımlardan dolayı takdir ediyoruz” dedi. Büyükelçi Gürer, Türkiye ve Avusturya arasında enerjideki işbirliğine rüzgar alanının da eklendiğini kaydetti.

Konuşmaların ardından Bakan Güler, Model Enerji Genel Müdürü Celal Keki ve büyükelçilerle fotoğraf çektirdi.

 

Bu habere oy ver
Düşük
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan
Yüksek
     •  En çok puan alan haberler

Yazdır Gönder Görüş yaz/ oku

Bütün Görüşleri Oku

Ana Sayfa | Türkiye | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür Sanat | Doğal Hayat | Eğitim | Moda
Spor | Hava Yol | İletişim | Yardım | İzleyici Görüşleri | Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları