Seçmen listeleri askıdan indi ama...
Türkiye
Yerel Seçim 2009
Ergenekon Davası
Politika
Dış politika
Genel
Polis - adliye
Yerel
Video
Foto Galeri
Türkiye
Dünya
Ekonomi
Spor
Teknoloji
Sağlık
Kültür Sanat
Yaşam
Hava Yol
Yeşil Ekran
Eğitim
Moda
Otomobil
Doğuş Yayın Grubu
NTV
CNBC-e
e2
NTVSPOR.NET
NBA TV
NTV Radyo
Eksen 96.2
Radio N101
NTV Yayınları
NTV Tarih
N. Geographic
 
NTVMSNBC Anasayfa » Türkiye » Politika

Seçmen listeleri askıdan indi ama...

29 Mart 2009’da yapılacak yerel seçimler için seçmen listeleri askıdan indi. Yeni sisteme göre düzenlenen listeler kimi eleştirileri de beraberinde getirdi.


 DİĞER HABERLER


NTV-MSNBC
Güncelleme: 10:00 TSİ 07 Aralık 2008 Pazar

İSTANBUL - 26 Kasım’da askıya çıkarılan seçmen listeleri, adres kayıt sistemine göre yeniden düzenlendi. Yeni düzenlemeyle ilgili görüştüğümüz muhtarlar kimi eksiklere karşın yeni sistemden memnun. Sisteme vatandaşlardan gelen eleştiriler var. Oturduğu sokağın kaydının başka bir mahalleye geçtiğini listelere bakmaya gelince öğrenenler 30 yıldır oturduğu mahallede ilk kez adını bulamayanlar, listelerin askıda kalma süresini yeterli görmeyenlere kadar eleştiriler var.
Haberin devamı

Oğuz Sarıcaoğlu (Kadıköy Caferağa Mahallesi Muhtarı)
BU SEÇİMDE ARTIŞ YOK, GEÇEN SEÇİM EKSİKDİ


Seçmen listelerinde halkımızın genel şikayeti çok kısa bir zamana sığdırılmaya çalışılmış olması. Çok kısa sürede seçmenlerin bu listelere bakmasının mümkün olmadığı gibi bir kanaat var. Eskiye nazaran kendisini seçmen listelerinde bulanların sayısı çok daha fazla. Sistem artık daha düzenli işliyor. Bence bu seçimlerde seçmen sayısında bir fazlalık yok. Asıl geçen seçimlerde bir eksiklik vardı. Çünkü seçim döneminde seçim kurulu seçmen listelerini T.C kimlik numaralarına dayandırma kararı aldı. Nüfus kütüklerinden seçmen listelerine T.C kimlik numaraları aktarılmaya çalışıldı. Listelerde seçmenlerin kimlik bilgileri eksiksiz yazılmışsa onların T.C kimlik numaralarından seçmen kütüklerine erişildi. Eğer yanlışlık, eksiklik varsa T.C kimlik numaralarına erişilemedi ve daha sonra seçmen listelerinin tamamen dışına itildiler. Dolayısıyla bizim bölgemizde 3500 seçmen, Türkiye genelinde 6 milyon seçmen o nedenle oy kullanamadı. Yani bugün bir fazlalık yok, geçen seçimde bir eksiklik vardı. Bugün yapılan çalışmanın eskiye nazaran daha sağlıklı olduğu ortaya çıkıyor. Vatandaş her zaman şikayetçidir. İster ki bilgi kâğıdı eve gelsin, sandığı da evine götürün evinde oyunu kullansın. Bizim insanımız demokrasi için parmak oynatmak istemiyor. Hiçbir zahmete katlanmak istemiyor. Seçmenlerimizin çok azı buraya gelip listeleri kontrol ediyor. 22 bini seçmenimiz var belki 2 bini gelir bakar. Zaten hepsi gelip baksa bu aksaklıklar olmaz.

İKİ YERDE BİRDEN KAYIT MÜMKÜN DEĞİL
Yeni sistemde bir kişi nüfus müdürlüğüne kayıt için gittiğinde o adreste başka bir aile varsa o ailenin yanında oturduğunu beyan eden kişi, o adreste kayıtlı olan ailenin bir mensubunu oraya çağırıyor. Nüfus müdürlüğü bu kişinin orada oturup oturmadığını soruyor. Evet cevabı alırsa kayıt yapıyorlar. Dolayısıyla kişinin ikinci bir kayıt gibi yanlış bir şeyin olması için aileden birisinin ve o kişinin, nüfusla işbirliği yapması lazım. İki yerde birden kayıt olamaz. Sizi eski kayıtlı olduğunuz yerden alıp yeni oturduğunuz yere kayıt yapıyorlar. İki yerde birden kayıt mümkün değil. Bunlar sistemi bilmemekten kaynaklanan eleştiriler. Şu ana kadar benim gördüğüm sistemin bu eleştirileri hak edecek bir yanı yok. Haberlerde izledim İzmir’de bir muhtarlıktan canlı bağlantı yaptılar 30 yıl önce ölmüş biri listelerde gözüküyor. Eğer 30 tane 50 tane böyle örnek gösterebiliyorsan bu bir haberdir. Hangi sistem hatasız Allah aşkına. Bunu ciddi bir şey gibi sunmak özellikle bu ortamda herkesin dikkat kesildiği “acaba ne oluyor bir şeyler mi var” diye sorduğu bir ortamda bunları yanlış buluyorum.

SOKAKLAR ŞİMDİ DOĞRU KAYIT EDİLDİ
Sokak değişiklikleriyle ilgili de aslında değişiklik oldu mu belki de olmadı. Olmadığını söylemek mümkün çünkü mahalle sınırlarını belediyeler belirliyor. Daha önce belediyelerden gelen dokümanlar da bu sokaklar bizde gösteriliyordu. Ama 1981’de bu kayıtlar oluşturulurken bir şekilde bu sokaklarda oturanlar Osmanağa Muhtarlığı’na kayıt yaptırmışlar. O tarihten beri o muhtarlıktan hizmet aldılar. Şimdi bu sistemde veri tabanını Türkiye İstatistik Kurumu’na belediye verdi. Böylece bu sokakların kayıtları da değişti, doğru olan da buydu. Tevfik Gelenbe, Süleyman Paşa Sokak, Canan Sokak muhtarlıkları değişti.

Ömer Eker (Emekli)


Bizim oturduğumuz Tevfik Gelenbe Sokağı, Osmanağa Mahallesi Muhtarlığı’na bağlıydı bize hiçbir bilgi verilmeden muhtarlığımızın değiştiğini seçmen kütüklerine bakmaya geldiğimizde öğrendik. İsmimin Osmanağa Mahallesi Muhtarlığı’nda olmadığını görünce muhtarımız ikametgâhımızın Caferağa Muhtarlığı’na alındığını söyledi. Caferağa Muhtarlığı’na başvurduğumuzda listelerde ismimiz olmayınca muhtar nüfus müdürlüğüne gitmemizi istedi. Nüfus müdürlüğünden sokağımızın adını Tevfik Gelenbe Sokağı olduğunu söyleyince bilgisayarlarında öyle bir sokağın gözükmediğini söylediler. Hangi muhtarlığa bağlı olduğumuzu sordular. Osmanağa’ya bağlıydık ama şimdi Caferağa’ya geçtiğimizi söyledim. O zaman Osmanağa mahallesine kayıtlı olduğunuzu gösteren belge getirin dediler. Muhtarlıktan belge aldık tekrar geldik nüfus müdürlüğünde sıraya girdik. Caferağa Muhtarlığı’na kaydımızı yaptılar, listelerde ismimiz yok. Bekleyeceğiz adreslerimize seçmen kâğıtları gelirse oyumuzu kullanacağız. Ama yapılan bu muhtarlık değişikliklerinin insanlara bir şekilde daha önceden bildirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bilgi verilmeden çalışan insanlara ya da emeklilere eziyet çektirir gibi listelere baktıklarında karşılarına “Osmanağa Mahallesi’nden alındınız. Caferağa Mahallesi’ne verildiniz” diye bir ifadeyle çıkıyorlar. İnsanların perişan olduğunu görüyorum. Bizim sokakta en az 15 tane apartman var. Öğrendikten sonra sokaktakilerle konuştum. Herkes yıllardır Osmanağa Mahallesi Muhtarlığından hizmet alıyor. Muhtarlıktaki bütün insanları tanıyorum. Geldiğimizde bize davranışları farklıydı. Şimdi buraya geleceğiz. Nelerle karşılaşacağımızı da bilmiyoruz. Biz onları tanımıyoruz. Onlar bizi tanımıyor. Muhtarlıklarda önemli olan şey muhtarın vatandaşa hizmetidir. Ben onda da biraz tepkiliyim. Muhtarlarımız sağ olsunlar oturup evrak doldurup para almaya bakıyorlar. Mahallenin sorunlarıyla hiç uğraşmıyorlar. Benim Osmanağa mahallesi muhtarlığında gönüllü çalıştığım dönemler oldu. Sokağımızın bir lambası değişmesi gerektiğinde, otopark sorunu olduğunda sokakta bir heyet kurup belediye ile kendimiz çözmeye çalışıyorduk. Muhtardan hiçbir yardım alamıyoruz. Burada da aynı olacak. Muhtarlıklarında biraz sorumluluk alması yada sorumluluk verilmesi gerekiyor. Bütün sorumlulukları yerel yönetimlere yüklediğinizde, hükümetlere verildiğinde böyle sorunlar çıkıyor.

Kamil Tekir (Apartman Görevlisi)
Ben dünden beri takip ediyorum. Bizim apartmanda oturanların isimlerine de baktım. Hiçbir sorunla karşılaşmadım. Seçmen listeleri bir ayda asılı kalsa ilgilenmeyen insan yine ilgilenmez. İnsan bir gününü ayırır yine ilgilenir. Vatandaşın ilgisiyle ilgili bir şey.

Abdullah Sızmaz (Beşiktaş Dikilitaş Mahallesi Muhtarı)


Yeni sistemde bir sorun yaşanmadı, listelerle ilgilide bir sorunumuz olmadı. Mahallemizde yaşayan herkesi tanıyorum. Bir sorunları olduğu zamanda yardımcı oluyorum. Eğer listelerde adı yoksa nüfus müdürlüklerine gönderiyoruz. Müdürlükten aldıkları belgeleri getiriyorlar. Burada bir liste oluşturuyoruz. Bu listeyi seçim kuruluna veriyoruz. Seçim kurulu listeleri güncelleştirecek. Ona göre de seçmen kartları düzenlenecek herkesin. Bizim seçmen sayımız düştü. 12 bin kadar seçmenimiz var. Yaklaşık 1700 kadar seçmen eksildi. Eskiden siyasi partilerin yaptığı sahte seçmenler bitti. Nüfus sayımında kim nerede sayıldıysa o mahallede oy kullanacak. Şu anda ki listeler gerçek listelerdir. Nüfus kayıt sistemine göre yapılması çok güzel oldu. Seçmenlerimiz düştü ama hiç önemli değil. Listede kim varsa hepsi bu mahallede oturan insanlar. Nüfus müdürlüğümüzde çok iyi çalışıyor.

Muzaffer Kayaer (İnşaat Mühendisi)
Listede ailece adımızı bulamadık. Muhtarlığa müracaat ettik. Buradan da nüfus müdürlüğüne gidip kağıt getirmemizi istediler. Yetiştirebilirsek listelere yazılıp, oyumuzu kullanacağız. İlk defa çok karışık listeler yayınlanmış. Geçen seçimlerde böyle bir sorun yaşamadım. Aynı mahallede 30 yıldır oturuyorum. İlk defa böyle bir sorunla karşılaşıyorum.

Osman Adıgüzel (Elektronik Mühendisi)

Ben bu mahalleden taşınmıştım ama burada hala kaydım var mı diye baktım. Buradaki kaydım silinmiş. Yeni taşındığım muhtarlıkta da kaydım vardı. Seçmen listelerinin asılacağını çok daha önceden haber vermeleri bilgilendirmeleri gerekiyordu. Bizim vergimizi bile son güne bırakma alışkanlıklarımız vardır. Vatandaşımız maalesef önceden reklamlarla bilgilendirilirse ancak öğreniyor. İnsanlar çalışıyorlar, işlerinin yoğunluğundan muhtarlığa gelemiyorlar. Bir taraftan bayram telaşı da var.

Kemal Şen (Şişli Gülbahar Mahallesi Muhtarı)


Listede olmayan vatandaşlarımız var, sorunlarla karşılaşıyoruz. İsimleri olmayan vatandaşları ilçe nüfus müdürlüklerine yönlendirerek yardımcı olmaya çalışıyoruz. Vatandaş listede adının olmadığını beyan ediyor. Nüfus müdürlüklerinde adres beyan formuyla kayıtlarını yapıyorlar. Vatandaşların muhtarlığımızla ilgili bir şikâyetleri yok. Tabii daha evvel listede adı olup da şimdi olmayanlar kızıyorlar. Nüfus müdürlüklerine gitmek zor geliyor insanlara. Biz vatandaşlara yardımcı olmak için geçen hafta sonu bile çalıştık ama kimse gelmedi. İşlerini son güne bırakıyorlar. Bizde son seçimlerden sonra aşağı yukarı 1500- 2000 seçmen artışı var bu artışın sebebi de burası işyeri değil konut ağırlıklı bir mahalle. Yeni biten binalar çok fazla olduğundan gelenlerle sayıda artış oldu.

Mehmet Akyol (Emekli)
Kızlarım buraya taşındılar onların kayıtlarına bakmaya geldim. Onlarla ilgili bir sorun yok kayıtları var ama ben doğma büyüme Kuştepeliyim 67 senedir orada yaşıyorum. Listeye bakmaya gittim dediler ki sizin sokakta sorun var. Sorun varsa bunu muhtar mı çözecek ben mi çözeceğim. Benim ismim olmazsa buradaki vatandaşların hiçbirinin adı olmaz dedim. Bizim sokağın adı değişmişti ondan dolayı sorunlar yaşanıyor. Biraz siyasi olarak da ayrım var benim de gençlik kollarından beri desteklediğim parti var. O yüzden böyle zorluk çıkartıyorlar.

Metin Altınçekiç (Öğrenci)
İlk defa oy kullanacağım daha önce kullanmadım. Seçmen listelerine baktım adım var ama ilk geldiğim anda listeleri böyle kabarık görünce korktum tek tek bakmak zor ama muhtarımız yardımcı oluyor. Bence sistemin tamamen internet üzerinden görülmesi ve sorunların internetten çözülmesi daha güzel olur. Bunun için bir çalışma yapılmalı

 
NTV Haber paketine abone olmak için tıklayın

Bu habere oy ver
Düşük
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan
Yüksek
     •  En çok puan alan haberler

Yazdır Gönder Görüş yaz/ oku

Bütün Görüşleri Oku

Ana Sayfa | Türkiye | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür Sanat | Doğal Hayat | Eğitim | Moda
Spor | Hava Yol | İletişim | Yardım | İzleyici Görüşleri | Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları