Mahya geleneği sürüyor
Yaşam
2008 böyle geçti
Chivas&CNBC-e Business ile Sıkı Dostlar
İnsanlar
İlişkiler
Alışveriş
Hayvanlar Alemi
Lezzet
Gezi
Video
Foto Galeri
Türkiye
Dünya
Ekonomi
Spor
Teknoloji
Sağlık
Kültür Sanat
Yaşam
Hava Yol
Yeşil Ekran
Eğitim
Moda
Otomobil
Doğuş Yayın Grubu
NTV
CNBC-e
e2
NTVSPOR.NET
NBA TV
NTV Radyo
Eksen 96.2
Radio N101
NTV Yayınları
NTV Tarih
N. Geographic
 
NTVMSNBC Anasayfa

Mahya geleneği sürüyor

Ramazanın simgesi haline gelen ve minarelerin arasına yağ kandilleri asılmasıyla başlayan mahya geleneği, günümüzde de devam ettirilmeye çalışılıyor.

 DİĞER HABERLER


AA
Güncelleme: 11:10 TSİ 17 Eylül 2008 Çarşamba

İSTANBUL - İstanbul Vakıflar Bölge Müdürlüğünde elektrikçi ve mahya ekibinin sorumlusu olarak çalışan 35 yıllık usta Kahraman Yıldız, 15 yaşından bu yana mahya işiyle uğraştığını belirtti.
Haberin devamı

Mahyanın yaklaşık 400 yıllık bir Osmanlı geleneği olduğunu dile getiren Yıldız, günümüzde de ramazan ayına ait bir kültür olarak görüldüğü için sürdüğünü dile getirdi.

1970’li yıllarda elektrikçi olarak çalıştığı müdürlükte, mahyaları tamir ederek mahya yapmayı öğrendiğini söyleyen Yıldız, daha sonraki dönemlerde Osmanlı İmparatorluğu’nun son mahyacısı olan Hacı Ali Ceylan’ın yanında çıraklık yaptığını ve ardından 1980’li yıllarda müdürlük bünyesinde mahya ekibi kurduklarını anlattı.

Ramazan ayına kısa bir süre kala hazırlıklara başladıklarını, 30 yıllık mahya ustası Aziz Tosya ile 4 kişilik ekibinin camilere ilk asılacak mahyaları oluşturduklarını anlatan Yıldız, şu anda Eminönü’nde Sultanahmet ve Yeni Cami, Eyüp’te Eyüp Sultan ve Üsküdar’da Cedid Valide Camisi’ne mahya astıklarını ifade etti.

NASİHAT VE MESAJ İÇEREN SÖZLER
Süleymaniye Camisi’ndeki çalışmalar nedeniyle bu yıl bu camiye mahya asmadıklarını kaydeden Yıldız, şu anda Eyüp Sultan Camisi’nde “Yetimleri Koruyun”, Sultanahmet’te “En Değerli Miras Ahlaktır”, Yeni Cami’de “Cehalet Fakirliktir” ve Üsküdar’daki Cedid Valide Camisi’nde de “Allah’ın Emrini Tutuyoruz” yazılarının asıldığını söyledi.

Ramazanın gelmesiyle camilere genellikle “Hoş Geldin Ramazan”, “Ya Şehri Ramazan”, ayın ortasında “Allah’ın Emrini Tut”, “On Bir Ayın Sultanı”, “Oruç Tut Sıhhat Bul”, ayın sonunda ise “Elveda Ramazan” yazılarını astıklarını belirten Yıldız, her camiye ay süresince 4-5 mahya takıldığını anlattı.

Yıldız, Kadir Gecesi’nde ise “Şefaat Ya Allah”, “Şefaat Ya Resulullah” ve “La İlahe İllallah” yazılarını asacaklarını ifade etti.

Mahyalarda eğitim, sağlık, orucun önemi, yoksullara ve yetimlere yardım, temizlik konularında da nasihat edici ve mesaj verici sözler yazdıklarını bildiren Yıldız, bazı veciz sözlerin dışında zaman zaman yaratıcılıklarını geliştirerek yeni yazılar da hazırladıklarını kaydetti.

1750 MAHYA TAKTI
Her mahyada yaklaşık 100-150 ampul bulunduğunu ve ağırlıklarının 100-150 kilogram civarında olduğunu belirten Yıldız, ışıkların birbirine karışmaması için ampulleri 15’er vat taktıklarını anlattı. Yıldız, şunları kaydetti:
“Genellikle ayın başında ilk mahyaları asarken zorlanıyoruz. Bir günümüzü alıyor. Ancak sonraki yazılarda ampullerin yerlerini değiştirerek mahyayı oluşturuyoruz. Bu da 3-4 saatimizi alıyor. Yazıların güvenliğini iki minare arasına astığımız halatlar ve makaralarla sağlıyoruz. Ekip olarak güvenliğimiz için de başımıza baret takıyoruz. Mahyaların oranları camilerin büyüklüklerine, minareler arasındaki mesafeye ve caminin önemine göre değişmekte. 35 yıllık meslek yaşamımda yaklaşık 1750 adet mahya taktım.”

Mahyanın doğduğu cami olması nedeniyle Sultanahmet Camisi’ndeki yazıların kendisi için daha önemli olduğunu belirten Yıldız, İstanbul dışında Edirne’deki Selimiye ve Bursa’daki Ulu camilerine de mahya astıklarını ifade etti.

Yıldız, ramazan ayı dışında Cumhuriyet Bayramı’nda, İstanbul’un Kurtuluşu ile Vakıflar Haftası’nda da mahya astıklarını kaydetti.

MAHYA GELENEĞİ
Türkiye dışında diğer Müslüman ülkelerde bulunmayan mahya geleneği, ramazana renk katıyor.

İlk mahyanın ne zaman kurulduğu tam bilinmiyor. Bir kaynağa göre mahya, II. Selim döneminde (1566-1574), bir diğerine göre ise 1617 yılında Sultanahmet Camisi’nde ilk kez kullanıldı.

İlk mahya ustası da Fatih Camisi müezzini Hafız Kefevi olarak biliniyor. Bu alanda en büyük usta ise 2 tekne arasına mahya kuran Süleymaniye Camisi mahyacısı Abdüllatif Efendi kabul ediliyor.

 

Bu habere oy ver
Düşük
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan
Yüksek
     •  En çok puan alan haberler

Yazdır Gönder Görüş yaz/ oku

Bütün Görüşleri Oku

Ana Sayfa | Türkiye | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür Sanat | Doğal Hayat | Eğitim | Moda
Spor | Hava Yol | İletişim | Yardım | İzleyici Görüşleri | Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları