Bandırma’da Ro-Ro gemisi battı
Türkiye
Yerel Seçim 2009
Ergenekon Davası
Politika
Dış politika
Genel
Polis - adliye
Yerel
Video
Foto Galeri
Türkiye
Dünya
Ekonomi
Spor
Teknoloji
Sağlık
Kültür Sanat
Yaşam
Hava Yol
Yeşil Ekran
Eğitim
Moda
Otomobil
Doğuş Yayın Grubu
NTV
CNBC-e
e2
NTVSPOR.NET
NBA TV
NTV Radyo
Eksen 96.2
Radio N101
NTV Yayınları
NTV Tarih
N. Geographic
 
NTVMSNBC Anasayfa » Türkiye » Genel

Bandırma’da Ro-Ro gemisi battı

İstanbul’a gitmek için Bandırma Limanı’ndan ayrılan bir Ro-Ro gemisi, açıldıktan kısa bir süre sonra battı. Gemide bulunan 106 kişiden 101’i kurtarıldı, 1 kişi hayatını kaybetti ve 4 kişi kayıp.

Geminin battığı bölgede arama ve kurtarma çalışmaları gün boyunca sürdü.

 DİĞER HABERLER


NTV-MSNBC VE AJANSLAR
Güncelleme: 11:19 TSİ 16 Eylül 2008 Salı

BALIKESİR - Bandırma’dan saat 23:00’te İstanbul’a gitmek için hareket eden İstanbul Lines şirketine ait “Hayat N” isimli 118 metre boyundaki Ro-Ro gemisi, limanın bir mil açığında yan yattı. 73’ü kamyon 75 araç taşıyan gemi kısa süre sonra da battı. Gemide bulunan kamyon sürücüleri ve mürettebat denize atladı. Sahil Güvenlik ekiplerinin kurtarma çalışmalarına çevredeki balıkçılar da destek verdi.

Haberin devamı

Balıkesir Valisi Selahattin Hatipoğlu 106 kişinin bulunduğu gemiden 101 kişinin kurtarıldığını açıkladı. Hatipoğlu’nun verdiği bilgiye göre kazada 1 kişi hayatını kaybetti ve 4 kişiden haber alınamıyor.

Geminin battığı bölgede arama kurtarma çalışmaları havanın aydınlanmasıyla birlikte başladı, denize dalış yapan dalgıçlar gün boyunca gemiyi inceledi.

Kurtulan şoförler kaza anını anlattı


CAN YELEĞİ YERİNE YAĞMURLUK VERDİLER
Batan gemiden kurtulan kamyon şoförü Kadir Kalın, geminin battığını görünce can yeleği istediklerini ancak kendilerine yağmurluk verildiğini öne sürdü.

Kalın, kendisi gibi kamyon şoförü olan amcası ile Balıkesir’in Bigadiç ilçesinden bor madeni yükledikleri kamyonlarıyla İstanbul’a gitmek üzere gemiye bindiklerini söyledi. Geminin, kapaklarının kapanmasının ardından yan yatmaya başladığını anlatan Kalın, şöyle konuştu:

“Halatlar serbest bırakılınca gemi bir sağ bir sol yaptı, o anda olanlar oldu. Millet feryat ediyordu o sırada ne Sahil Güvenlik geldi ne jandarma geldi. Sağ olsun limanın botlarını gönderdiler, bizleri öyle kurtardılar. Olay anının vahametini ancak yaşayan bilir. Bağıran, çağıran, salavat getiren, telefonla çoluk çocuğuyla helalleşen feryat eden insanlar vardı, Geminin battığını görünce can yeleği istedik, bize yağmurluk verdiler. Böyle bir şey var mı?”

Konuşması sırasında zaman zaman gözleri dolan Kalın, kendisinin kurtulmasına rağmen amcasının kayıp olduğunu söyledi.

Bandırma Limanı’ndaki yürüyüş yolunda toplanan vatandaşların endişeli bekleyişleri sürüyor.

OKSİJEN TÜPLERİ KIYIYA VURDU
Ro-Ro gemisindeki çok sayıda malzeme ve oksijen tüpü rüzgarın etkisiyle kıyıya vurdu. Geminin battığı bölgeye yakın olan Mezbahaaltı mevkisinde kıyıya vurmuş tekstil ve boya malzemesi ile oksijen tüpü, pet şişe ve tahta kasa gibi çok sayıda malzeme bulundu. Bazı malzemelerin de kıyıya yakın yamaçlarda bulunduğu gözlendi.

KAZA NASIL OLDU?
Vali Hatipoğlu, kazanın nasıl olduğuna ilişkin bir soru üzerine şu bilgileri verdi:

“Akşam hava muhalefeti nedeniyle denizdeki şartlar ağırdı. Hatta biz de basın mensuplarımızı da alarak olay mahalline gittik. Gerçekten çok dalga vardı. Tabi bu, teknik bir ekip tarafından incelenmesi sonucunda ortaya çıkacaktır. Bize verilen bir bilgide de bu dalgadan dolayı gemide kamyonlarda kaymalar neticesinde olduğu bilgisi geldi. Ama yine ifade ediyorum bu inceleme sonucunda ortaya çıkacaktır.”

GEMİ 20-30 METRE DERİNLİKTE
“Batan gemi kaç metre derinlikte?” sorusu yöneltilen Hatipoğlu, şu açıklamayı yaptı:

“Gemi 20-30 metre derinlikte, 73 kamyon, 2 otomobil olduğu bildirildi. Bunlardan 6 tanesi römorkör, bunların şoförleri yok çekici olduğu için. Akşam Sahil Güvenliğimize ait bir helikopter sabaha kadar denetimlerine havadan devam etti. 3 römorkörümüz çalışmalarını sürdürdü. Mayın Filo Komutanlığımıza ait gemimiz şu anda limanda, diğer gemiler eşlik ediyor. Bursa’dan gelen Sivil Savunma arama kurtarma dalış ekibi, Balıkesir Belediyesine ait balık adamlar da şu anda gemideler. Bunlar dalış yapacaklar. Tekrar temenni ediyorum; inşallah... vatandaşlarımızın bir kısmı bize belki müracaat etmemiş olabilir. Müracaat etmeyen vatandaşlarımız varsa kurtulup, bu sayıyı ona göre tespite çalışacağız. Çünkü biz yolcuları mürettebatla beraber 100 civarında tahmin ediyoruz. Bu aşağıda da olabilir, belki bir miktar yukarıda da olabilir. Bunu da tespite çalışıyoruz.”

KAPTAN VE YARDIMCILARI EMNİYETTE
Gemi kaptanı Mithat Altın ve yardımcıları tedavilerinin ardından ifadelerine başvurulmak üzere Bandırma İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne getirildi. Bandırma Cumhuriyet Başsavcılığı da batan gemiyle ilgili soruşturma başlattı.

YENİKAPI-BANDIRMA SEFERLERİ İPTAL
İstanbul Deniz Otobüsleri AŞ (İDO), bugün yapılması gereken İstanbul Yenikapı-Bandırma arasındaki hızlı feribot seferlerini iptal etti. Yenikapı-Bandırma 07.00 ve Bandırma-Yenikapı 21.30 feribot seferleri ile Bandırma-Yenikapı arasındaki 07.30 deniz otobüsü seferi düzenlenmedi.

 
NTV Haber paketine abone olmak için tıklayın

Bu habere oy ver
Düşük
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan
Yüksek
     •  En çok puan alan haberler

Yazdır Gönder Görüş yaz/ oku

Bütün Görüşleri Oku

Ana Sayfa | Türkiye | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür Sanat | Doğal Hayat | Eğitim | Moda
Spor | Hava Yol | İletişim | Yardım | İzleyici Görüşleri | Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları