Orhan Günşiray son yolculuğunda yalnız kaldı
Kültür Sanat
Filmler
Sinema
Oscar
Müzik
Edebiyat
Sahne Sanatları
Sergi
Mimari
Arkeoloji
İstanbul Bienali
Orhan Pamuk - Nobel
Altın Portakal
Cannes
Video
Foto Galeri
Türkiye
Dünya
Ekonomi
Spor
Teknoloji
Sağlık
Kültür Sanat
Yaşam
Hava Yol
Yeşil Ekran
Eğitim
Moda
Otomobil
Doğuş Yayın Grubu
NTV
CNBC-e
e2
NTVSPOR.NET
NBA TV
NTV Radyo
Eksen 96.2
Radio N101
NTV Yayınları
NTV Tarih
N. Geographic
 
NTVMSNBC Anasayfa » Kültür Sanat » Sinema

Orhan Günşiray son yolculuğunda yalnız kaldı

Hayatını kaybeden sinema sanatçısı Orhan Günşiay, Atlas Sineması’nda düzenlenen törenin ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi. Törene katılımın çok düşük olması üzüntüyle karşılandı.


 DİĞER HABERLER


AA
Güncelleme: 17:25 TSİ 01 Eylül 2008 Pazartesi

İSTANBUL - Orhan Günşiray için Beyoğlu’ndaki Atlas Sineması’nda düzenlenen törene, eşi Gülten Günşiray ile çocukları Mahir, Aslı, Gülüm ile torunu Hazar ve yakınlarının yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Orhan Alkaya ile Ediz Hun, Ekrem Bora ve Çolpan İlhan’ın da aralarında bulunduğu az sayıda meslektaşları katıldı. Naaşının sinema sahnesine konulmasının ardından Günşiray’ı anlatan kısa film gösterimi yapıldı.
Haberin devamı

Mahir Günşiray, babasının Türk sinemasına önemli katkılarda bulunduğunu belirterek, “Olağanüstü bir dönem yaşadılar. Geri gelmesi imkansız” dedi.

İçinde yaşanılan dünyada sevgi, dostluk gibi değerlerin kaybedildiğini ifade eden Günşiray, babasının sinema yaptığı dönemde sinema oyuncuları arasındaki dostluk ve sıcak ilişkinin günümüzde pek görülmediğini savundu.


MAHİR GÜNŞİRAY: MANGAL GİBİ YÜREĞİ VARDI
Günşiray, “Halka mal olmuş bir oyuncuydu. Çok insan severdi. Çok arkadaşı vardı. Herkes onun için dünyanın en iyi insanıydı. Mangal bir yüreği vardı, herkesi çok severdi. Sinema oyuncusu olarak da o dönemde seyirci ile sıcak ilişki kurabilmiş ender oyunculardan bir tanesidir” dedi.

ÖNAL: YAKINDAN YÜZÜNE BAKAMAZDINIZ
Yönetmen Safa Önal ise Orhan Günşiray ile ilk kez “Adalar Güzeli” seçildiğinde karşılaştığını anlatarak, “Yakından yüzüne bakmakta zorluk çekerdiniz. Gözleriniz kamaşırdı. Çok yakışıklıydı” dedi.

Önal, Günşiray’ın çok sevecen bir insan olduğunu ifade ederek, kimseyle dargınlık, küskünlük yaşamadığını söyledi.

Eski oyuncuların, yapımcıların, setçilerin, ışıkçıların, senaristlerin birer birer hayatını kaybettiğini anımsatan Safa Önal, “Öbür tarafta daha da çoğalmaktayız. Orhan, ışıklar içinde yatacak. Orada nasıl olsa bir gün buluşacağız” dedi.

Konuşmaların ardından Orhan Günşiray’ın cenazesi Teşvikiye Camisi’ne götürülmek üzere alkışlar eşliğinde salondan çıkarıldı.

HUN: PARA KAZANMAYI BİRAZ GERİYE İTİN
Sinema sanatçısı Ediz Hun da duygularını şöyle dile getirdi: “Orhan Günşiray hakikaten efsane bir jöndü. 1958-1959’larda çevirdiği Fosforlu Cevriye filminden çok etkilendim. Orhan Günşiray’lar, Ayhan Işık’lar artık yoklar, onlar gibisi bir daha gelmez. Onlar sayesinde sinema bugünkü mevcudiyetini sürdürüyor. Onlar güzel-hoş insanlardı. Tek üzüntüm, bir kaçınız buradasınız. Ama nerede sinemacılar, onunla birlikte büyüyen insanlar nerede? Burada böyle 40-50 kişi varız, daha çok toplanmalıydı. Orhan Günşiray bir kez daha gelmez. Günşiray’a rahmet, yakınlarına da başsağlığı diliyorum.”

Hun, tören öncesi gazetecilerin, “Salon yeterince kalabalık değil” sözlerine şu karşılığı verdi: “Bu bizim suçumuz, demek ki sinemacılar yeterince duyuramadılar. Halk Orhan Günşiray’ı çok sevdi. Bütün sanatçılar için konuşuyorum. Halk bizi bağrına basıyor, ama biz sinemacılar vefasızız. Böyle olmaması lazım. Burasının dolması lazım. Yapımcılar nerede? Burada kimseyi göremiyorum. Biraz para kazanmayı arka plana itin de bu sanatçıları son yolculuklarında hep birlikte uğurlayalım. Çok yazık.”

BORA: İNSANLARI CENAZEYE ZORLA GETİREMEYİZ
Ekrem Bora da o dönemin devlerinin yavaş yavaş hayatını kaybettiğini ifade ederek, “Çok yakın dostumu kaybettim. İnsana güç geliyor bu acı. Allah rahmet eylesin” dedi.

Orhan Günşiray’ın herkes tarafından takdir edilen, neşeli bir insan olduğunu belirten Bora, şöyle konuştu: “Son günlerinde yanında değildim eşi telefon açtı. ‘Sizden bir ses gelirse kendine gelir’ dedi. Ben de hemen telefon açtım. Bir hafta önceydi, konuştum, sesi gayet iyiydi. Güzel konuştu. ‘Bodrum’dayım, gelir gelmez uğrarım’ dedim, ama yetişemedim.”

Bora, törene katılımın az olduğunun hatırlatılması üzerine, “Bu işin değerlendirmesi olmaz, bu bir arzu meselesi. Böyle bir arkadaşı kaybettik, buranın dolu olması lazım, ama ben yorumunu yapmayacağım. İnsanları zorla buraya getiremeyiz” dedi.

ZİNCİRLİKUYU’DA TOPRAĞA VERİLDİ
Sanatçı Orhan Günşiray’ın cenazesi, Beyoğlu Atlas Sineması’ndaki törenin ardından Teşvikiye Camisi’ne getirildi.

Burada eşi Gülten Günşiray ile çocukları Mahir, Aslı, Gülüm ile torunu Hazar ve yakınları taziyeleri kabul etti. Törene, Ediz Hun, Ekrem Bora, Çolpan İlhan, İzzet Günay, Göksel Arsoy, Sezen Cumhur Önal, Altan Günbay, Bedri Baykam, Adnan Şenses’in de bulunduğu çok sayıda sanatçı katıldı.

Teşvikiye Camisi’nde öğleyin kılınan cenaze namazında kadınlar da ön sırada saf tuttu.

Sinema sanatçısı Orhan Günşiray’ın cenazesi namazın ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi.

 

Bu habere oy ver
Düşük
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan
Yüksek
     •  En çok puan alan haberler

Yazdır Gönder Görüş yaz/ oku

Bütün Görüşleri Oku

Ana Sayfa | Türkiye | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür Sanat | Doğal Hayat | Eğitim | Moda
Spor | Hava Yol | İletişim | Yardım | İzleyici Görüşleri | Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları