Çocuklar da kalp hastası olur
Sağlık
Bayındır Hastaneleri Köşesi
Beslenme
Kalp-Damar Hast.
Genetik
Cinsellik
Stres
Kanser
AIDS
Sigara
Erkek Sağlığı
Kadın Sağlığı
Çocuk-Bebek Sağ.
Diğer Hastalıklar
Kuş Gribi haberleri
Video
Foto Galeri
Türkiye
Dünya
Ekonomi
Spor
Teknoloji
Sağlık
Kültür Sanat
Yaşam
Hava Yol
Yeşil Ekran
Eğitim
Moda
Otomobil
Doğuş Yayın Grubu
NTV
CNBC-e
e2
NTVSPOR.NET
NBA TV
NTV Radyo
Eksen 96.2
Radio N101
NTV Yayınları
NTV Tarih
N. Geographic
 
NTVMSNBC Anasayfa » Sağlık » Çocuk-Bebek Sağ.

Çocuklar da kalp hastası olur

Çocuklarda sık sık tekrarlayan, yanma, batma ve sıkışma gibi şikayetlere neden olan göğüs ağrısı kalp hastalığının habercisi olabilir.


 DİĞER HABERLER


AA
Güncelleme: 16:44 TSİ 15 Mayıs 2008 Perşembe

ANKARA - Gazi Üniversitesi (GÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Kardiyoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sedef Tunaoğlu, erken tanı konan kalp hastalıklarının kontrol altına alınarak tedavi edilebildiğini, tanı konulmamış kalp hastalıklarının ise ani ölümlere neden olabildiğini söyledi.
Haberin devamı

Doğumsal kalp hastalıklarının yüz doğumda bir görüldüğünü ve ailesinde kalp hastası bulunanların risk altında olduğunu anlatan Tunaoğlu, “Çocuğu sık sık uykudan uyandıran, oyun oynarken oyunu bırakmasına neden olan, günlük aktivitesini kısıtlayan ağrı, yanma, batma, sıkışma hissi, nefes darlığı ve ateş bulguları halinde kalp hastalığından şüphelenilmeli ve hem çocuk hem de çocuk kalp doktoruna başvurulmalı” diye konuştu.

Bu tür şikayetlerin gözardı edilmemesi, bebeklerin de sorunlarını dile getiremedikleri için davranışlarına dikkat edilmesi gerektiğini konusunda aileleri uyaran Tunaoğlu, “Bebeğin uyku düzeninin bozulması, 5-10 dakikada bitirilen bir biberon gıdanın 20-15 dakikada tüketilmesi, terleme, hızlı nefes alıp verme, nefes alırken burun kanatlarının açılıp kapanması gibi bulgular da bebeklerde doğumsal kalp hastalıklarının habercisidir” dedi.

KALITIMSAL BİR HASTALIK
Tunaoğlu, son yıllarda sıklığı artan kalp krizinin çocuklarda da görüldüğünü ifade ederek, kalp krizinin, damarlardaki sertleşmeye ve yağ birikimine bağlı kalıtımsal bir hastalık olduğunu söyledi.

Doğumdan itibaren damarlarda yağ biriktiğini ve bunun hangi yaşta bulgu vereceğinin belli olmadığını anlatan Tunaoğlu, “3-4 gibi çok erken yaşta, 13-14 gibi ergenlik çağında ya da ileri bir yaşta damarlardaki tıkanmalar kalp krizine yol açabilir” diye konuştu.

Tunaoğlu, yağ birikiminin 2-3 aylık bebeklerin bile yaşamını tehlikeye atabileceğine dikkati çekerek, “Bebeklerde, huzursuzluk, meme emmeme, derin uyuyamama, ağlama nöbetleri de kalp kası bozukluklarının belirtisi olabilir” uyarısında bulundu.

“FÖTALEKO” YÖNTEMİ İLE ANNE KARNINDA İNCELEME
Doğumsal kalp hastası bebeklerin bazılarına doğum anında, bazılarına da daha sonraki aylarda tanı konularak cerrahi girişimde bulunulmadan izlendiğini belirten Tunaoğlu, doğumsal kalp hastalıklarında en sık kalpte delik tespit edildiğini kaydetti.

Kalpteki deliklerin, kimi zaman 2 yaşına kadar kapanabildiğine kimi zaman da yaşamı tehdit ettiğine dikkati çeken Tunaoğlu, “Bu durumda hastanın izlemi mutlaka çocuk kalp hastalıkları uzmanı tarafından yapılmalı. Geç kalınması halinde çocuk, ameliyat olma şansını da kaybedebilir” diye konuştu. Tunaoğlu, tedavide başarı oranlarının giderek arttığını, zamanında tanı konulması ve uygun tedaviye başlanılması durumunda yüzde 80’nin üstünde tam iyileşme elde edildiğini söyledi.

Gelişimsel kalp hastalıklarına, anne karnındayken tanı konulabildiğini ifade eden Tunaoğlu, “Gebeliğin 16. haftasında ‘Fötaleko ’ denilen uygulamayla bebeğin kalbine bakılabiliyor ve gerekirse girişimde bulunuluyor. Kalpte herhangi bir yapısal bozukluğun olup olmadığı inceleniyor” dedi. Tunaoğlu, bu uygulama ile tüm müdahaleye rağmen normal yaşam kalitesine ulaştırılamayacak ve ölümle sonlanacak kalp hastalıklarının saptanması halinde, ailenin arzusu ile gebeliğin erken dönemde sonlandırılabildiğini kaydetti.

Ailesinde kalp hastalığı olan, daha önce bebeklerini kaybeden, gebe kaldığında yaşı geçkin olan ve kromozom bozukluğu saptanan kadınların doğacak bebeklerinin risk altında olduğuna dikkati çeken Tunaoğlu, “Rutin kontrollerde herhangi bir patoloji saptanmasa bile bebeklerin kalp gelişimleri anne karnında iken çocuk kardiyoloji hekimleri tarafından değerlendirilmeli” dedi.

“SPOR ÖNCESİ DOKTOR KONTROLÜ ŞART”
Tunaoğlu, kalbe giden damarların ucunda darlık olmasının da doğuştan gelen kalp hastalığı olduğunu ifade ederek, bunun genellikle küçük yaşlarda bulgu vermediğini, 13-14 yaşlarında göğüste ağrı, yanma ve sıkışma gibi bulgularla kendini gösterdiğini söyledi.

“Tanının, ergenlik çağına kadar konulmamış olması halinde, damarlardaki darlığın hızla artabileceğini, kalbe aşırı yük binebileceğini ve kişinin ölümüne neden olabileceğini” belirten Tunaoğlu, “Bunun için 12-13 yaşlarında göğsüm ağrıyor gibi yakınmaları olan, hareket ederken ağrı şikayeti olan çocuklar mutlaka çocuk kalp hekimleri tarafından muayene edilmeli” uyarısında bulundu.

Prof. Dr. Sedef Tunaoğlu, basında yer alan “Basketbol oynarken öldü”, “Yeşil sahada yaşamını yitirdi” gibi haberlerde yer alan kişilerin spora başlamadan önce kalp doktorları tarafından taramalarının yapılmış olması gerektiğini vurgulayarak, bu kişilerde bulgu vermeden ortaya çıkabilen ve ölümle sonuçlanan kalp kasının fazla büyümesinin söz konusu olabileceğini söyledi.

Bu hastalığın, çok sinsi olduğunu, kendini belli etmeden geliştiğini ve yaşın ilerlemesine bağlı olarak bulgu vermeye başladığını ifade eden Tunaoğlu, “Bu hastalıkta, kalp hareket sırasında aniden kasılarak bir daha gevşeyemez ve bu arada çocuk yaşamını yitirir” dedi.

Aktif olarak sporla uğraşacak olan çocukların mutlaka kalp doktoru tarafından değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Tunaoğlu, tanı konulması halinde, bu çocukların heyecan yarattığı için yarışmalı sporlardan uzak durmaları gerektiğini kaydetti.

 

Bu habere oy ver
Düşük
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan
Yüksek
     •  En çok puan alan haberler

Yazdır Gönder Görüş yaz/ oku

Bütün Görüşleri Oku

Ana Sayfa | Türkiye | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür Sanat | Doğal Hayat | Eğitim | Moda
Spor | Hava Yol | İletişim | Yardım | İzleyici Görüşleri | Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları