Malezya, kadınlarına neden ülke hapsi koydu?
Dünya
Ortadoğu
Irak
AB
ABD
Kıbrıs
ABD'nin Seçimi
Genel
Balkanlar
Dünya basını
G.Asya-Pasifik
O.Asya-Kafkaslar
Güney Amerika
Afrika
Video
Foto Galeri
Türkiye
Dünya
Ekonomi
Spor
Teknoloji
Sağlık
Kültür Sanat
Yaşam
Hava Yol
Yeşil Ekran
Eğitim
Moda
Otomobil
Doğuş Yayın Grubu
NTV
CNBC-e
e2
NTVSPOR.NET
NBA TV
NTV Radyo
Eksen 96.2
Radio N101
NTV Yayınları
NTV Tarih
N. Geographic
 
NTVMSNBC Anasayfa » Dünya » Genel

Malezya, kadınlarına neden ülke hapsi koydu?

Malezya, kadınların yurtdışına tek başına seyahat etmesini engelleyen yasayı kadın derneklerinin itirazı üzerine çekti ama yasa 21 yaş altındaki kadınları kapsayacak şekilde yeniden düzenlendi. Peki neden? Malezyalı feminist Fernandez NTVMSNBC’ye anlattı.


 DİĞER HABERLER


Güncelleme: 17:46 TSİ 07 Mayıs 2008 Çarşamba

İSTANBUL/KUALA LUMPUR - Malezya hükümeti, kadınların yurtdışına tek başına seyahat etmesini aile veya işveren iznine tabi tutan yasa tasarısını kadın hakları derneklerinden gelen tepkiler üzerine geri çekerek yeniden düzenledi. Bu yeni düzenlemeye göre ülkede 21 yaşın altındaki kadınların izinsiz yurt dışına çıkmaları yasaklandı. Hükümet bu yasayı yurtdışında uyuşturucu kuryeliği yapan kadınlara engel olmak amacıyla çıkardıklarını açıkladı. Oysa kadın hakları savunucusu Tenaganita Kadın Hakları Derneği kurucusu Irene Fernandez farklı düşünüyordu. NTVMSNBC’ye konuşan Fernandez, “Asıl amaç uyuşturucu ticaretini önlemek değil, kadınları bastırmak. Devlet ve polis teşkilatının da içinde bulunduğu uyuşturucu ticaretinin suçunu kadınlara yıkmak” diyor.
Haberin devamı

Irene Fernandez şöyle devam etti:

“Hükümetin irrasyonel kararlarına anlam veremiyorum. Yurt dışına yalnız gidecek kadınların ailelerinden veya işverenlerden yazılı izin alması çok saçma bir öneriydi. Hükümet böyle bir yasa çıkartıp sorun çözülecekmiş gibi davrandı.
Yeni yasaya göre 21 yaşından küçük olan Malay kadınları, ailelerinin veya işyerlerinin izni olmadan ülkeden ayrılamayacak.

Ama bu kadın haklarını ihlal etmektir. Anayasaya göre kadınların zaten birçok hakkı tanınmıyor. Malezya’da kadınlara tecavüz ediliyor, aile içi şiddet görüyor ve hükümet kadınları susturmaya çalışıyor. Son zamanlarda çok fazla kadın uyuşturucu kaçakçılığından tutuklandı. Hükümet uyuşturucu kaçakçılığını önlemek için bu kararın doğru olduğunu iddia etti. Malezya’da uyuşturucu ticareti yıllardır var. Hükümet bu sorunla başa çıkamıyor, çıkmak da istemiyor. Neden uyuşturucu ticareti yapan kişiler bulunamıyor? Çünkü onları yargılama cesaretini gösteremiyor. Malezya’da çok ciddi yasalar var. Uyuşturcu ticareti yapan kişiler idam cezasına çarptırılabilir. Eğer kanunlar böyleyse ve ülkede uyuşturucu ticareti bu kadar yüksek ise neden kimse tutuklanmıyor? İlk önce ülkede yapılan yolsuzluklar önlenmeli. Evet, yolsuzlukları hükümet yapıyor, sadece hükümet de değil polis teşkilatı da işin içinde. Uyuşturucu ticaretinden inanılmaz para kazanıyorlar.”

ÇARESİZ KADINLARI KULLANIYOR
“Aslında kadınlar sadece kurban. Kadınlara iş verilmiyor, çünkü kadının yeri kocasının yanı ve evi olarak kabul ediliyor. Çalışan kadınların çoğunluğu ise kazandıkları maaşı eşlerine vermek zorunda bırakılıyor. Uyuşturcu kuryeliğinde kadınlar araç olarak kullanılıyor. Bile bile yoksul ve çaresiz kadınlar hedef alınıyor. Onlarda böyle bir teklif geldiğinde para kazanmak ve hayatına devam edebilmek ümidiyle kabul ediyor. Malezya’da uyuşturucu ticareti had safada. Hükümet öncellikle uyuşturucu ticareti yapan kişileri bulması ve onları önlemesi lazım.”

ANAYASA ÖZGÜRLÜĞÜ KISITLIYOR
“Malezya’da birçok üniversite ve kolej var. Fakat gençlerin düşünmesine ve insan haklarıyla ilgili faaliyetlere katılmalarına engel olunuyor. Bu çok saçma. İnsanlar hangi haklara sahip olduklarını bile bilmiyor. İfade özgürlüğü kısıtlanıyor. Hükümet ifade özgürlüğünü kısıtlamak için birçok kanun yürürlüğe soktu. Demokrasi sağlanması için anayasanın değiştirilmesi gerekiyor. Bugün uygulanan sistem insanları susturmak üzere kurulmuş.”

GERÇEKLERİ SÖYLEDİM CEZAEVİNE GİRDİM
“30 yıldır kadınlar için savaşıyorum. Şu anda 62 yaşındayım. Protesto yapmamıza izin vermiyorlardı, bunun üzerine kadın haklarıyla ilgili rapor yazdım. Hükümet yanlış haber yazdığımı iddia etti ve üç yıl hapis cezasına çarptırıldım. Uluslararası örgütlerin baskısı üzerine ceza bir yıla indirildi. Aslında gerçekleri söyledim, bu yüzden hükümet beni tehdit olarak gördü. Fakat durduramadılar. Halen mücadelemi sürdürüyorum.”

KADINLARA ANCAK KADINLAR YARDIM EDEBİLİR
“Hükümete raporlar sunuyoruz. Bazı yasalarda değişikliler yapılması için öneriler hazırlıyoruz. Mağdur kadınlar kadın hakları derneğimizin yardım hattını arıyor. Biz de onları kurtarmaya çalışıyoruz. Bazen komşuları haber veriyor.Günde 3- 5 kişi arıyor. Bu kadınların bazıları yoksul, bazıları cinsel tacize uğramış, aile şiddeti görmüş veya eşleri tarafından dövülmüş kadınlar derneğimize sığınıyor. Malezya’nın en büyük sorunu kadınlara karşı uygulanan şiddet ve cinsel taciz. Mağdur kadınlara psikolojik yardım sağlanıyor. Cinsiyet politikası ve cinsiyet haklarıyla ilgili dersler veriliyor. Hükümet harekete geçmiyor. Mağdur kadınlar polise şikayette bulunduklarında yardım alamıyor, çünkü onlar da erkek. Bu yüzden biz kadınlar derneği olarak elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Erkek egemen bir ülkede ancak kadınlar kadınlara yardım edebilir. Boşanma yasası ve aile içi şiddet yasası gibi birçok yasada kadınlar her zaman ikinci sınıf vatandaş muamelesi görüyor.”

TÜRKİYE’DE DE KADINLAR SESLERİNİ DUYURMALI
“Türkiye’de de kadınlara karşı şiddet yüksek derecede uygulanıyor. Kadınlar daha fazla seslerini duyurmalı. Ancak biz harekete geçersek haklarımız çiğnenmez. Ayrıca Türkiye’nin politikasına dışarıdan müdahele edildiğini düşünüyorum. Türkiye daha istikrarlı bir politika yürütebilir.”

 

Bu habere oy ver
Düşük
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan
Yüksek
     •  En çok puan alan haberler

Yazdır Gönder Görüş yaz/ oku

Bütün Görüşleri Oku

Ana Sayfa | Türkiye | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür Sanat | Doğal Hayat | Eğitim | Moda
Spor | Hava Yol | İletişim | Yardım | İzleyici Görüşleri | Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları