Çocuklarda ‘alerjik rinit’e dikkat
Sağlık
Bayındır Hastaneleri Köşesi
Beslenme
Kalp-Damar Hast.
Genetik
Cinsellik
Stres
Kanser
AIDS
Sigara
Erkek Sağlığı
Kadın Sağlığı
Çocuk-Bebek Sağ.
Diğer Hastalıklar
Kuş Gribi haberleri
Video
Foto Galeri
Türkiye
Dünya
Ekonomi
Spor
Teknoloji
Sağlık
Kültür Sanat
Yaşam
Hava Yol
Yeşil Ekran
Eğitim
Moda
Otomobil
Doğuş Yayın Grubu
NTV
CNBC-e
e2
NTVSPOR.NET
NBA TV
NTV Radyo
Eksen 96.2
Radio N101
NTV Yayınları
NTV Tarih
N. Geographic
 
NTVMSNBC Anasayfa » Sağlık » Çocuk-Bebek Sağ.

Çocuklarda ‘alerjik rinit’e dikkat

Her sene baharın başlangıcından yaz sonuna kadar devam eden, bazı insanların sıkıntısıdır alerjik rinit. Yetişkinleri olduğu kadar, çocukları da etkileyen alerjik rinit mevsimi geldi...


 DİĞER HABERLER


NTV-MSNBC
Güncelleme: 13:48 TSİ 01 Mayıs 2008 Perşembe

İSTANBUL - Alerjik Rinit, ev tozu, polen ve hayvan tüyleri gibi maddelerin neden olduğu burundaki alerjik iltihap olarak tanımlanır. Alerjik rinite en çok sebep olan ise bitki polenleridir. Rahatsızlık kendini burun ve gözde kızarma, kaşıntı ve yanma hissi şikayetleri ile gösterir.
Haberin devamı

Halk arasında bahar nezlesi ya da saman nezlesi olarak bilinen alerjik rinit hakkında Sema Hastanesi Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Dr. Mehmet Demirdöven bilgi verdi.

ALERJİK RİNİT BULGULARI NELERDİR?
Polenlerin neden olduğu bahar nezlesi, baharın başlangıcında başlayarak yaz sonuna kadar şiddetli bulgulara neden olabiliyor. Bu bulgular; burun, boğaz ve kulakta kaşıntı hissi, hapşırık, burun akıntısı, gözlerin sulanması, burun tıkanıklığı, burun tıkanıklığı nedeniyle gece ağzı açık uyuma, horlama, öksürük, sık sık boğaz temizleme, yorgunluk, halsizlik ve derslerde dikkatini toparlayamama olarak sıralanabilir. Bu şikayetlerden burunda tıkanma zamanla belirginleşir ve hapşırık ikinci plana geçer.

ALERJİK RİNİT TANISI NASIL KONULUR?
Tanı koymada hastanın öyküsü önemlidir. Öyküde, şikayetlerin hangi mevsimde, hangi ortamlarda, nasıl ortaya çıktığı ve ailede alerji öyküsü olup olmadığının çok iyi sorgulanması gerekir.

Alerjik Rinitli çocuklar burun kaşıntısını gidermek için devamlı burnunu siler. Buna “alerjik selam” denilir. Burnunu kaşıyan çocuğun burnundaki kıkırdak ve kemik kısımlarının birleştiği alanda yatay bir çizgi oluşur, bu çizgi genellikle iki yıldan uzun süren alerjik rinit işaretidir. Alerjik Rinit sonucu oluşan kronik burun tıkanıklığı ve toplardamarlardaki dolgunluğa bağlı olarak gözaltında şişlik ve kesecikler oluşabilir.

Hastanın sorgulaması ve muayene bulguları alerjiyi düşündürüyorsa alerji testleri uygulanır. Alerji testleri, deri testleri ya da kanda alerjenlerin incelenmesi yöntemleriyle yapılabilir.

ALERJİK RİNİT TEDAVİSİ
Tedavide amaç alerjik rinit belirtilerini kontrol etmek ve hastanın yaşam kalitesini düzeltmektir. Ayrıca alerjik rinitin neden olabileceği sinüzit ve kulak iltihabı gelişimini önlemektir.

Alerjik rinit tedavisinde çevresel alerjenlerle temasın önlenmesi, ilaç tedavisi ve aşı tedavisi kullanılabilir.

Çevresel alerjenlerle temasın önlenmesi tedavinin en önemli bölümlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Hasta, ev tozu, polen ve hayvan tüylerinden korunma yöntemleri hakkında bilgi edinmelidir.

Alerjik rinit tedavisinde en sık kullanılan ilaçlar antihistaminikler ve burun içine sıkılan kortizonlu spreylerdir. Antihistaminiklerin hapşırık, kaşıntı ve akıntıyı azaltıcı etkileri vardır. Burun içine uygulanan kortikosteroidli spreyler burundaki kaşıntı, akıntı, hapşırık ve tıkanıklığı giderir. Hekim tarafından önerilen doz ve sürede kullanıldığında çocuğun büyümesi üzerine olumsuz etkisi yoktur. Ayrıca Alerjik Rinitli çocuklarda aşı tedavisi de olumlu sonuçlar alınıyor.

Çevrenizdeki alerjenleri uzaklaştırmak için bazı öneriler;
* Polen mevsiminde pencere ve kapıları kapalı tutun.
* Evinizin içindeki bitkileri uzaklaştırın.
* Evinizde tüylü hayvan beslemeyin.
* Kuştüyü yastık, yün yastık, yorgan, yatak yerine sentetik olanlarını. kullanın. Yastık ve yorgan kılıfları kullanmaya özen gösterin.
* Sigara içmeyin ve yanınızda içirmeyin.
* Evde tüylü oyuncaklar bulundurmayın.

Alerjik rinitli hastalarda astım riski daha fazladır.

 

Bu habere oy ver
Düşük
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan
Yüksek
     •  En çok puan alan haberler

Yazdır Gönder Görüş yaz/ oku

Bütün Görüşleri Oku

Ana Sayfa | Türkiye | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür Sanat | Doğal Hayat | Eğitim | Moda
Spor | Hava Yol | İletişim | Yardım | İzleyici Görüşleri | Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları