Yıpranma payı geri gelebilir
Ekonomi
Küresel Kriz
Gündem
Dünya
Enerji
Otomotiv
Bankacılık
Tarım
Şirketler
CNBC-e Endeksleri
Video
Foto Galeri
Türkiye
Dünya
Ekonomi
Spor
Teknoloji
Sağlık
Kültür Sanat
Yaşam
Hava Yol
Yeşil Ekran
Eğitim
Moda
Otomobil
Doğuş Yayın Grubu
NTV
CNBC-e
e2
NTVSPOR.NET
NBA TV
NTV Radyo
Eksen 96.2
Radio N101
NTV Yayınları
NTV Tarih
N. Geographic
 
NTVMSNBC Anasayfa » Ekonomi » Gündem

Yıpranma payı geri gelebilir

Sosyal güvenlik uzmanı Ali Tezel, yeni yasada gazeteciler, posta dağıtıcıları, hava yolları uçuş personeli, Devlet Tiyatrosu sanatçıları gibi çok sayıda meslek grubundan alınan yıpranma payının geri getirilebileceğini söyledi.

 DİĞER HABERLER


NTV-MSNBC
Güncelleme: 16:23 TSİ 01 Nisan 2008 Salı

İSTANBUL - NTVMSNBC’de bu hafta boyunca emeklilik ve sosyal güvenlikle ilgili okur sorularını yanıtlamaya devam eden Ali Tezel’e göre hükümet, yarın TBMM Genel Kurulu’nda görüşülecek yasada geri adım atacak, “yıpranma payı” (fiili hizmet tazminatı) düzenlemesini geri getirecek. Tezel, konunun yarın kesinlik kazanacağını belirtirken, milletvekillerinin hem “kamuoyunda çok savunulabilir bir yasa olmaması” hem de “1500 YTL’lik temsil tazminatının kapsam dışı kalması” nedeniyle bu yasayı desteklemediklerini söyledi.
Haberin devamı

Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Tezel’e yönelttiğimiz sorular ve yanıtları şöyle:

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, fiili hizmet zammı kapsamının nasıl belirlendiğini araştırdıklarında, bunun, çok ciddi siyasi müdahalelerle belirlendiğini gördüklerini belirterek, “Bir bölgenin bakanı, o bölgedeki herhangi bir meslek grubu çalışanlarını fiili hizmet zammı kapsamına almış” diyor. Bu konuda bölgesel bir ayrım var mı?
Burada bence Bakan siyaset yapmış. Yıpranmada gerek 506 sayılı yasada, gerek 5434 sayılı kanunda bölgesel bir yıpranma yok. Belki şeker sanayiinde çalışan işçiler için böyle birşey söylenebilir ama Türkiye’de sadece bir ilde şeker sanayii yok ki, 13 ilde var. Şeker sanayii işçileri yıpranmadan yararlanıyordu ama Anayasa Mahkemesi’nin 2006 yılında yaptığı iptalden sonra artık bütün sanayi çalışanları yıpranma hakkından yararlanıyorlar. Sayın Bakan bölgeselliği kastediyorsa, şeker sanayiindeki bölgesellik zaten kalkmış durumda. Bütün yıpranmalar meslek gruplarına göre düzenlenmiş durumda, bu konuda bölgesellik yok. Mesleklerine göre tüm Türkiye’ye yayılmış durumda hizmet veriyorlar. Gazeteci varsa her yerde gazeteci var, röntgenci varsa her yerde röntgenci var. Yine şeker sanayii çalışanları varsa tüm illerde şeker sanayi çalışanları var.

MİLLETVEKİLLERİ YASAYA NEDEN İLGİSİZ?
Milletvekillerinin yasanın TBMM’de görüşülmesi sırasındaki ilgisizliğini neye bağlıyorsunuz?
Bu yasa kamuoyunda çok savunulabilir bir yasa değil. Haklar getiren bir yasa değil, bir takım hakları azaltan bir yasa. Bu durumun milletvekillerini de negatif etkilediğini düşünüyorum. O nedenle sosyal güvenlik reformunu çok fazla desteklemediklerini düşünüyorum. Bir de şu var sanıyorum. Sosyal güvenlik reformunda emekli olmuş ve emekli olmamış milletvekillerine 1500 YTL’lik temsil tazminatı getirilmesi düşünülüyordu; çok sorun oldu biliyorsunuz. Hatta alt komisyonda yasa bu nedenle iki hafta daha fazla kaldı. Milletvekillerine 1500 YTL temsil tazminatı getireceklerdi. Bu yasanın içinde temsil tazminatı olmadığından milletvekillerine istedikleri avantaj sağlanmadığı için, bu anlamda yeterince ilgi göstermemiş olabilirler.

Konuyu birinci derecede bu konuyla ilgili olan Bakan’ın bilmemesi beklenemez herhalde..
Yani ben bunu şöyle yorumlamaya çalışıyorum. Yıpranmadan geri adım atılacağı konusunda hissiyatım var. Buna dayanak yapılarak geri adım atılır diye düşünüyorum. İyi niyetli olarak düşünmeye çalışıyorum. Yeni yasada yıpranma payının yeniden geri getirilmesi ihtimali doğacak gibi görünüyor.

Bu konu ne zaman netlik kazanır sizce?
1 Nisan Salı günü herşey belli olacak.

YENİ YASAYLA YIPRANMA PAYI GERİ ALINANLAR
Yeni yasa, basın ve gazetecilik iş yerlerinde iş ve basın kanununa göre çalışanlar, hava yolları uçuş personeli, lokomotif makinistleri, infaz koruma memurları, posta dağıtıcıları, TRT’de haber hizmetinde çalışanlar, Devlet Tiyatrosu sanatçıları, ziraatçiler, veterinerler, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın şef ve üyelerinin yararlandığı “yıpranma payı”nı (fiili hizmet süresi zammı) kaldırıyor. Yürürlükteki yasaya göre bu meslek çalışanlarının 360 günlük hizmetlerine artı 90 günlük fiili hizmet süresi zammı olarak ekleniyor ve emeklilik hesabında her yıl için 90 günlük süre düşülüyor. Bu meslek mensupları örneğin 25 yılda emekli olacakken, 20 yılda emekliliğe hak kazanabiliyor.

“YIPRANMA PAYI” KORUNANLAR
Yeni yasayla bazı meslek gruplarında ise “yıpranma payı” korundu. TSK subay, yedek subay, astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaşlar, emniyet görevlileri, MİT mensupları, itfayeciler, dalgıçlar, cam, civa, çimento, kok, alüminyum, demir-çelik, döküm, asit fabrikaları gibi işyerlerindeki riskli işlerde çalışanlar için 60-90 günle; yeraltı işlerinde çalışanlar için ise 180 günle sınırlandırıldı.

Nikahsız yaşayanlar artacak


Ali Tezel sorularınızı yanıtlıyor


Reformdan önce çocukları sigortalı yapın

 

Bu habere oy ver
Düşük
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan
Yüksek
     •  En çok puan alan haberler

Yazdır Gönder Görüş yaz/ oku

Bütün Görüşleri Oku

Ana Sayfa | Türkiye | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür Sanat | Doğal Hayat | Eğitim | Moda
Spor | Hava Yol | İletişim | Yardım | İzleyici Görüşleri | Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları