B12 eksikliği, nörolojik bozukluk nedeni
Sağlık
Bayındır Hastaneleri Köşesi
Beslenme
Kalp-Damar Hast.
Genetik
Cinsellik
Stres
Kanser
AIDS
Sigara
Erkek Sağlığı
Kadın Sağlığı
Çocuk-Bebek Sağ.
Diğer Hastalıklar
Kuş Gribi haberleri
Video
Foto Galeri
Türkiye
Dünya
Ekonomi
Spor
Teknoloji
Sağlık
Kültür Sanat
Yaşam
Hava Yol
Yeşil Ekran
Eğitim
Moda
Otomobil
Doğuş Yayın Grubu
NTV
CNBC-e
e2
NTVSPOR.NET
NBA TV
NTV Radyo
Eksen 96.2
Radio N101
NTV Yayınları
NTV Tarih
N. Geographic
 
NTVMSNBC Anasayfa » Sağlık » Beslenme

B12 eksikliği, nörolojik bozukluk nedeni

Beslenmedeki yetersizlikler sonucu ortaya çıkan B12 vitamini eksikliğinin özellikle çocuklarda nörolojik bozukluklara yol açtığı, tedavi edilmediği takdirde ise kalıcı hasarlara neden olabildiği bildirildi.

 DİĞER HABERLER


AA
Güncelleme: 09:50 TSİ 23 Şubat 2008 Cumartesi

BURSA - Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji Bilim Dalında görevli uzman Dr. Birol Baytan, beyin gelişimi için son derece önemli olan B12 vitamininin vücutta üretilemediğini, bu nedenle mutlaka dışarıdan, özellikle hayvansal gıdalarla alınması gerektiğini söyledi.
Haberin devamı

B12 vitamininin yoğun şekilde kırmızı et ve yumurtada bulunduğunu anlatan Dr. Baytan, çocukluk çağında bu vitamin türünün eksikliğinin sonuçlarını belirlemek için UÜ Çocuk Polikliniğine başvuran, klinik ve laboratuvar bulgularında B12 eksikliği tanısı konan 15 çocuk üzerinde araştırma yaptığını belirtti.

“GERİ DÖNÜŞSÜZ HASARLARA NEDEN OLABİLİYOR”
Dr. Baytan, beslenme bozukluklarının B12 vitamini eksikliğine neden olduğunu dile getirerek, şunları söyledi:
“Araştırmada, B12 eksikliği olduğu belirlenen çocuklar ve özellikle 1.5 yaşın altındaki bebeklerin ailelerinde de bu vitaminin eksikliğini ortaya koydu. B12 eksikliği, özellikle 1 yaşın altındaki çocuklarda nörolojik bozulmalara neden oluyor. Normalde bebekler 3 aylıktan itibaren başını tutmaya, 7-8 aylıkken desteksiz oturmaya başlar. B12 eksikliği olan çocuklarda baş tutma, oturma, yürüme, konuşma gibi tüm fonksiyonlar gecikiyor. Hatta uzun süre B12 eksikliğine maruz kalınması geri dönüşsüz hasarlara neden olabiliyor.”

Bebeklerin beslenmesinde ilk 6 ay anne sütünün çok önemli olduğuna işaret eden Dr. Baytan, B12 vitamininin bebeğe anne sütüyle geçtiğini, annelerin yetersiz beslenmesinin doğal olarak bebeklerde de bu vimatin türünün eksilmesine neden olduğunu vurguladı.

Dr. Baytan, Avrupa’daki çocuklarda B12 eksikliğinin en büyük nedeninin annelerin genellikle vejeteryan olmasından kaynaklandığına dikkati çekerek, şöyle konuştu:
“Ama Türkiye’de ekonomik sıkıntıdan dolayı et yiyemedikleri için annelerde eksik olan bu vitamin, bebeklerde de tabii ki eksik oluyor. Bizim araştırmamızdaki hastaların büyük çoğunluğu çok çocuklu ve sosyo-ekonomik düzeyleri düşük ailelerin çocuklarıydı. Et yeme sıklıkları ayda bir, B12 vitamin seviyeleri çok düşüktü. B12 vücutta sentez edilmiyor. Hayvansal gıdalarla dışarıdan alınması gerekiyor. Özellikle kırmızı et ve sarısıyla birlikte tüketilen yumurtada yoğun olarak bulunuyor. Bu nedenle bu gıdalara beslenmede yer verilmesi gerekiyor.”

“İLAÇLAR TEK BAŞINA YETERLİ DEĞİL”
B12 eksikliği tespit edilen hastaların beslenme şekillerini düzenlemeye çalıştıklarını dile getiren Dr. Baytan, şunları kaydetti:
“Ailelerin çocuklarına haftada en az 3 gün kırmızı et yedirmeleri gerekiyor. Diyetteki düzenlemenin yanı sıra mutlaka ilaç tedavisi de veriyoruz. Ama ilaçlar tek başına yeterli değil. Sadece çocuğun beslenmesini değil, annelerin beslenmelerini de düzenlememiz gerekiyor. B12 vitamini yerine konduğu zaman çocuklar normale dönüyor. Ama eğer bu durum geç fark edilir ve tedavi edilmezse, B12 eksikliği çocuklarda kalıcı nörolojik bozukluklara, zeka seviyesinde düşüklüğe, bazı hareket bozukluklarına neden olabiliyor. Büyüme ve gelişmelerinde, motor fonksiyon dediğimiz yürüme, konuşma, oturma gibi fonksiyonlarda gecikmelere neden oluyor. 1 yaşında yapacağı bir şeyi 2-2.5 yaşında yapabiliyor.”

Baytan, B12 eksikliğinin yetişkinlerde de sinir sistemini etkileyerek hareketlerde bozukluk ile unutkanlık ve kansızlığa neden olduğunu sözlerine ekledi.

 

Bu habere oy ver
Düşük
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan
Yüksek
     •  En çok puan alan haberler

Yazdır Gönder Görüş yaz/ oku

Bütün Görüşleri Oku

Ana Sayfa | Türkiye | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür Sanat | Doğal Hayat | Eğitim | Moda
Spor | Hava Yol | İletişim | Yardım | İzleyici Görüşleri | Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları