Erdoğan Almanya’da: Hepimiz insanız
Dünya
Ortadoğu
Irak
AB
ABD
Kıbrıs
ABD'nin Seçimi
Genel
Balkanlar
Dünya basını
G.Asya-Pasifik
O.Asya-Kafkaslar
Güney Amerika
Afrika
Video
Foto Galeri
Türkiye
Dünya
Ekonomi
Spor
Teknoloji
Sağlık
Kültür Sanat
Yaşam
Hava Yol
Yeşil Ekran
Eğitim
Moda
Otomobil
Doğuş Yayın Grubu
NTV
CNBC-e
e2
NTVSPOR.NET
NBA TV
NTV Radyo
Eksen 96.2
Radio N101
NTV Yayınları
NTV Tarih
N. Geographic
 
NTVMSNBC Anasayfa » Dünya » Genel

Erdoğan Almanya’da: Hepimiz insanız

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Almanya’nın Ludwigshafen kentinde yangında 9 Türk vatandaşının öldüğü binadaki incelemelerde bulundu.


 DİĞER HABERLER


NTV-MSNBC VE AJANSLAR
Güncelleme: 11:17 TSİ 09 Şubat 2008 Cumartesi

LUDWIGSHAFEN - Erdoğan, yangında 9 Türk vatandaşın öldüğü binada, Ludwigshafen Eyalet Başbakanı Kurt Beck ve Göçten Sorumlu Bakan Maria Böhmer ile incelemelerinin ardından çevrede toplanan Türk vatandaşlara hitap etti. Başbakan Erdoğan, 1960’lı yıllarda Almanya’nın Türk vatandaşlarını ülkeye davet ettiğini anımsatarak şunları kaydetti:
Haberin devamı

“Almanya’ya gelen siz değerli vatandaşlarım, kardeşlerim içerisinde Türkiye’nin, Anadolu topraklarının dört bir yanından insanlarımız var. Gerçekten Almanya adeta kucağını biz Türklere açmıştı. O günden bugüne Alman topraklarında yaklaşık 3 milyon insanımız yaşıyor. Sizler Alman ekonomisine, Almanya’ya bütün imkanlarınızla bütün gücünüzle katkıda bulunurken burada bir yaşamı da sürdürüyorsunuz. Bir barış medeniyetinin elçileri olarak aynı zamanda Almanya’dasınız. Bizim medeniyetimizde; barış, sevgi, kardeşlik var. Bu barış, sevgi, kardeşlik medeniyetinin 9 evladı, bu yangında ebediyete intikal etti. 9 vatandaşımıza ben öncelikle Allah’tan rahmet diliyorum. Acımız büyük, milletçe acımız büyük ama görüştüğüm Alman dostlarım ‘Bizim de acımız büyük’ diyorlar.”

Ludwigshafen Eyalet Başbakanı Kurt Beck ve Göçten Sorumlu Bakan Maria Böhmer’in konuşmalarını anımsatan Erdoğan, “İnanıyorum ki aynı acıyı onlar da bizimle paylaşıyor” dedi. Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Uzun bir yolculuğun içindeyiz. İnsanlık bazı sıkıntıları yaşamıyor değil, yaşıyor. Bunları biz ülke topraklarımızda da yaşıyoruz. Değerli kardeşlerim bu olay esnasında gerek Alman polisi, gerek Alman itfaiyesi elinden gelen gayreti göstermişler. Bizim tabii beklentimiz, arzumuz bütün incelemelerin, araştırmaların hassasiyetle soruşturulmasıdır. Devlet Bakanım Sait Yazıcıoğlu ile 4 tane uzman arkadaşımızı da buraya gönderdik. Alman heyetler ile onlar da bu çalışmayı yürütüyorlar. Bu soruşturmanın süratle tamamlanması, aydınlığa çıkması bizleri de sizleri de çok daha fazlasıyla rahatlatacaktır. Bir şeyin de burada altını çizerek vurgulamam lazım; acı büyük, gerek itfaiyenin gerek polisin çalışması olmasaydı bu acı daha da büyüyebilirdi. Şu anda 20 vatandaşımız da hastanelerde yatıyor. Onlara da Allah’tan acil şifalar diliyorum. Bazılarını da ziyaret edeceğiz. Kurtulanlar da var onlardan dolayı da ayrıca mutluyum.”

ERDOĞAN TÜRK VE ALMAN MEDYASINA SESLENDİ
Türk ve Alman medyasına da seslenen Erdoğan, “Son dönemlerde bazı şeyler bizleri üzmüyor değil. Önce kendi medyamıza sesleniyorum, ardından Alman medyasına sesleniyorum; Gelin Türkiye’nin Almanya ile olan dostluğunu pekiştirme yardımcı olun. Aramızdaki barışı yok edecek unsurlara lütfen başlıklarınızda, köşe yazılarınızda yer vermeyin” diye konuştu. Erdoğan, şöyle devam etti:

“Farklı dinlerin mensupları olabiliriz, farklı dilleri konuşabiliriz, farklı ırktan olabiliriz, farklı milletleri de oluşturabiliriz, ama unutmayalım ki hepimiz de insanız. Bu bizim ortak paydamız. Biz, istisnasız hepinizi seviyoruz. Çünkü bizim medeniyetimizde yaradılanı, yaradandan ötürü sevmek var. Bizim insana bakışımız bu. Onun için temenni ederim ki bu acı, bir barış sürecinin farklı başlangıcı olsun. Bir sevgi, dayanışma sürecinin ayrı bir başlangıcı olsun. Yarın Merkel ile bir görüşmemiz olacak. Bu konuları enine boyuna kendisiyle de dertleşeceğiz.”

Başbakan Erdoğan, hayatını kaybedenlerin aileleri ve yakınları ile bir süre görüştü, bilgi aldı.

Sık sık “Türkiye seninle gurur duyuyor” sloganı atıp sevgi gösterisinde bulunan vatandaşlara, Başbakan Erdoğan da el sallayarak karşılık verdi.

Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan daha sonra açılan taziye defterini imzaladı.

Başbakan Erdoğan’ın beraberindeki heyette BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu da yer aldı. Erdoğan, daha sonra yangında yaralanan vatandaşları hastanede ziyaret etti.

ERDOĞAN: DNA TESTLERİ YAPILIYOR
Almanya’nın Ludwigshafen kentinden başkent Berlin’e gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ludwigshafen yangın faciasında ölen Türklerin kimliklerinin belirlenmesi için DNA testlerinin yapılmakta olduğunu söyledi.

Erdoğan, Marriott Oteli’ne gelişine Türk gazetecilere yaptığı açıklamada, “Ölenlerle ilgili şu anda DNA testleri yapılıyor. Bunlar bitmek üzere, biter bitmez kendilerini alıp Gaziantep’e göndereceğiz” dedi.

Konuyla ilgili olarak gerek Alman makamlarının, gerekse Türkiye’den gönderilen uzmanların çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Erdoğan, Eyalet Başbakanı ve Alman hükümetinin Göç ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Maria Böhmer’in de ellerinden gelen her türlü çabayı gösterdiklerini söyledi.

Erdoğan, “Tüm temennimiz, tüm arzumuz, bu yangın üzerinde çalışmalar yapılarak gerçek nedenlerinin tespit edilmesi” diye konuştu.

Yangında hayatını kaybedenlerin yakınlarıyla da görüştüğünü ifade eden Erdoğan, hastanede tedavi gören yaralı iki bayanla görüşme imkanı bulduğunu, kendilerinin gördükleri ilgiden memnun olduklarını dile getirdiklerini kaydetti


 

Bu habere oy ver
Düşük
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan
Yüksek
     •  En çok puan alan haberler

Yazdır Gönder Görüş yaz/ oku

Bütün Görüşleri Oku

Ana Sayfa | Türkiye | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür Sanat | Doğal Hayat | Eğitim | Moda
Spor | Hava Yol | İletişim | Yardım | İzleyici Görüşleri | Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları