Titancılar afla hapisten 15 yıl erken çıktı
Türkiye
Yerel Seçim 2009
Ergenekon Davası
Politika
Dış politika
Genel
Polis - adliye
Yerel
Video
Foto Galeri
Türkiye
Dünya
Ekonomi
Spor
Teknoloji
Sağlık
Kültür Sanat
Yaşam
Hava Yol
Yeşil Ekran
Eğitim
Moda
Otomobil
Doğuş Yayın Grubu
NTV
CNBC-e
e2
NTVSPOR.NET
NBA TV
NTV Radyo
Eksen 96.2
Radio N101
NTV Yayınları
NTV Tarih
N. Geographic
 
NTVMSNBC Anasayfa » Türkiye » Polis - adliye

Titancılar afla hapisten 15 yıl erken çıktı

“Titan saadet zinciri” vasıtasıyla, yalan beyanlarda bulunarak 143 kişiyi dolandırdıkları” gerekçesiyle Eskişehir H tipi kapalı cezaevinde 10 yıl hapis yatan 4 kişi tahliye edildi.

 DİĞER HABERLER


AA
Güncelleme: 12:27 TSİ 05 Şubat 2008 Salı

ESKİŞEHİR - Ankara ve Kadıköy asliye ceza mahkemelerince 25’er yıl hapis cezasına çarptırılan, daha sonra çıkan “şartla salıverme ve cezaların ertelenmesine” ilişkin yasadan yaralanan Kenan Şeranoğlu, babası Fevzi Barbaros Şeranoğlu ile Serdal Güldal ve Ahmet Hakan Baz, Eskişehir H tipi kapalı cezaevinden tahliye edildi.
 • VİDEO GÖRÜNTÜLERİ
  Haberin devamı

  TİTAN’ın kurucusu Kenan Şeranoğlu, cezaevinden çıkınca, jandarma nezaretinde askerlikle ilgili bir sorunu olduğu gerekçesiyle Eskişehir Askerlik Şubesi’ne götürüldü. Şeranoğlu, basın mensuplarının sorularına yanıt vermedi ve yüzünü gizlemeye çalıştı.

  ŞERANOĞLU SERBEST BIRAKILDI
  Cezaevinden tahliye olduktan sonra jandarma gözetiminde Askerlik Şubesine getirilen “Titan saadet zinciri”nin kurucusu Kenan Şeranoğlu, serbest bırakıldı.

  Kenan Şeranoğlu, jandarma gözetiminde getirildiği Askerlik Şubesinden serbest bırakıldı. Bedelli askerlik yaptığı bildirilen Kenan Şeranoğlu’nun, askerliğini
  yaptıktan sonraki 6 ay içinde yurt dışına çıkması gerektiği, ancak bu gereği yerine getirmediği öğrenildi.

  Bu nedenle Kenan Şeranoğlu’na, bağlı bulunduğu İstanbul Beyoğlu Askerlik Şubesince tebligat çıkarıldığı öğrenildi.

  TİTAN NEDİR?
  ‘Titan Saadet Zinciri’; 1997 yılında, zincirin direktörü Kenan Şeranoğlu’nun, İzmir Hilton Oteli’ndeki lüks yaş günü partisiyle ortaya çıkmıştı. Şeranoğlu, 31’nci yaş günü balosuna 80 milyarlık Lamborghini otomobiliyle gelmişti. İddiaya göre, iki Ferrari’si, iki Cherokee jipi vardı; kurduğu “TİTAN Uluslararası Bilgi İşlem ve Matematiksel Kazanç Sistemler Ticaret Danışmanlık Hizmeti” adlı organizasyonla binlerce insandan trilyonlar toplamıştı.

  İddianameye göre; toplantı ve eğlencelerde toplanan 385 bin 700 Alman Markı, 2580 başvuru formu ile İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan Polger Cens isimli Almanya uyruklu kişi üzerinden yurtdışına kaçırılırken yakalandı. 1997 yılı Kasım ayında önce Almanya’daki TİTAN isimli firma kapatıldı ve yönetim kurulu başkanı hakkında dolandırıcılık ve karapara aklama suçundan soruşturma açıldı.

  Almanya’da tutuklanan Şeranoğlu, daha sonra Türkiye’ye geldi ve organizasyonu Türkiye’de sürdürdü. Türkiye direktörü sıfatıyla 6 ilde örgütlendi. Gizlilik yemini gereği kimse işleyiş konusunda konuşmuyordu. Herkes belli bir miktar para yatırarak zincire giriyor; daha sonra iki kişi götüren ‘lider’ oluyor, lider üye kaydettiği herkesin yatırdığı paranın bir kısmını alıyordu. TİTAN’ın çok kazançlı sistem olduğu yayılırken, yatırılan paraların TİTAN’ın yöneticileri arasında pay edildiği, lüks içinde yaşadıkları belirlendi.

  77 YIL HAPİS CEZASI ALMIŞTI
  Sistemin kurucusu ve Türkiye Direktörü Hakan Kenan Şeranoğlu 77 yıl 10 ay hapis, 22 milyar 798 milyon 311 bin 569 lira ağır para, İzmir yetkilisi Ahmet Hakan Baz 75 yıl 10 ay hapis, 22 milyar 234 milyon 626 bin 798 lira ağır para cezasına çarptırıldı.

  İki sanık için Türk Ceza Kanunu’nun 77. maddesi uygulandı, bu maddede düzenlenen “Şahsi hürriyeti bağlayıcı muvakkat cezaların birleştirilmesi halinde tatbik edilecek ceza, hapiste 25 yılı geçemez” hükmü gereğince Şeranoğlu ve Baz’a 25 yıldan fazla ceza verilemedi.

  Kenan Şeranoğlu’nun babası Fevzi Barbaros Şeranoğlu, sistemin Ankara yetkilisi Mustafa Süha Gürler, Gürler’in yardımcıları Funda Kıran, Yusuf Aşman, Selda Arıkan, Aysel Yarış, Gürhan Dizlek, Orhan Köprülü ve Ersen Alp Özbalcı 11 ay 20 gün ile 17 yıl 6 ay arasında hapis ve toplam 23 milyar 975 milyon 251 bin 390 lira ağır para cezasına mahkum edildi.

  Şeranoğlu ve 3 iş arkadaşı, kamuoyunda “Rahşan affı” olarak adlandırılan “şartlı tahliyeyle salıverme” uyarınca, 10 yıl cezaevinde kaldıktan sonra, bugün tahliye edildiler.

 •  

  Bu habere oy ver
  Düşük
  1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan
  Yüksek
       •  En çok puan alan haberler

  Yazdır Gönder Görüş yaz/ oku

  Bütün Görüşleri Oku

  Ana Sayfa | Türkiye | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür Sanat | Doğal Hayat | Eğitim | Moda
  Spor | Hava Yol | İletişim | Yardım | İzleyici Görüşleri | Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları