Dünya çocuklarının durumu 2008 raporu
Sağlık
Bayındır Hastaneleri Köşesi
Beslenme
Kalp-Damar Hast.
Genetik
Cinsellik
Stres
Kanser
AIDS
Sigara
Erkek Sağlığı
Kadın Sağlığı
Çocuk-Bebek Sağ.
Diğer Hastalıklar
Kuş Gribi haberleri
Video
Foto Galeri
Türkiye
Dünya
Ekonomi
Spor
Teknoloji
Sağlık
Kültür Sanat
Yaşam
Hava Yol
Yeşil Ekran
Eğitim
Moda
Otomobil
Doğuş Yayın Grubu
NTV
CNBC-e
e2
NTVSPOR.NET
NBA TV
NTV Radyo
Eksen 96.2
Radio N101
NTV Yayınları
NTV Tarih
N. Geographic
 
NTVMSNBC Anasayfa » Sağlık

Dünya çocuklarının durumu 2008 raporu

5 yaş altı çocuk ölümlerinin yüzde 40’ı, çeşitli komplikasyonlar yüzünden yaşamın ilk 28 günü içinde meydana geliyor. 5 yaş altı çocukların yüzde 20’si zatürre, yüzde 50’si yetersiz beslenme nedeniyle yaşamını yitiriyor...

 DİĞER HABERLER


AA
Güncelleme: 12:12 TSİ 24 Ocak 2008 Perşembe

ANKARA - UNICEF Türkiye Temsilcisi Reza Hossaini, 2006 yılında çocuk ölümlerinin 10 milyonun altına düştüğünü belirterek, “Ancak, halen 9 milyon 700 bin çocuk, 5. yaş gününü göremeden hayatını kaybediyor” dedi.
Haberin devamı

UNICEF’in hazırladığı “Dünya Çocuklarının Durumu 2008 Raporu”, düzenlenen basın toplantısıyla açıklayan Hossaini, bir ülkenin çocuk ölüm oranının, kalkınmışlık düzeyinin belirlenmesinde en hassas gösterge olduğunu ifade ederek, çocuk ölümlerinin azaltılmasının, ilerlemenin merkezinde yer aldığını söyledi.

Dünyanın dikkatini çocuk ölümlerinin azaltılmasına çekmek istediklerini belirten Hossaini, anne ve çocuklara yatırım yapmanın önemini, maliye bakanlarına anlatmak gerektiğini ifade etti.

Dünya Çocuklarının Durumu 2008 Raporu’nun, tarihte ilk kez 2006 yılında çocuk ölümlerinin 10 milyonun altına düştüğünü ortaya koyduğunu kaydeden Hossaini, bunun çok önemli bir gelişme olduğuna dikkati çekti. Hossaini, ancak halen 9 milyon 700 bin çocuğun 5. yaş gününü göremeden önlenebilir nedenlerle hayatını kaybettiğini belirterek, bin yıllık kalkınma hedefleri kapsamında bu oranı 2015’te 5 milyona indirmek için çaba harcadıklarını anlattı.

Anne ve çocuk ölümleri açısından gelişmiş ülkelerle gelişmekte olan ülkeler arasında farklılıklar bulunduğuna işaret eden Hossaini, şöyle konuştu:
“Sierra Leone’de doğan bir çocuk iseniz hayatta kalma şansınız düşük. Bu ülkede her 4 çocuktan biri, İsveç’te ise her 350 çocuktan biri hayatını kaybediyor. Doğum sırasında yaşamını kaybetme riski Sierra Leone’da yaşayan bir kadın için İsveçli bir kadına göre 95 kat daha fazla. Bu farkın azaltılması için sorun neredeyse oraya ulaşmalı, bütünleştirilmiş hizmet sunumuna gidilmeli, toplumsal katılım ve politik kararlılık sağlanmalı.”

Hossaini, bin yıllık kalkınma hedeflerine ulaşılabilmesi için çocuk ölümlerinin temel nedenini belirlemek, sağlıklı veri toplamak, kız çocuklarının ve ebeveynlerin eğitimine önem vermek gerektiğini ifade etti.

UNICEF’in son 20 yılda kaydettiği ilerlemeyi “muhteşem” olarak niteleyen Hossaini, “Bu ilerleme gelecekle ilgili olarak iyimser olmamızı sağlıyor” diye konuştu.

“TÜRKİYE’DE ANNE-BEBEK ÖLÜMLERİ CİDDİ ORANDA AZALDI”
Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Turan Buzgan da Türkiye’nin anne ve bebek ölümlerinin azaltılması yolunda çok önemli mesafeler katettiğini belirterek, anne ölüm oranının yüz bin canlı doğumda 25, bebek ölüm oranının ise binde 21.6 olduğunu söyledi.

Hedeflerinin 2013 yılında anne ölüm oranını yüz bin canlı doğumda 15’e, bebek ölüm oranını da binde 15’e düşürmek olduğunu bildiren Buzgan, şöyle konuştu:
“Anne ve bebek ölümlerinin azaltılmasında politik kararlılık, hastanede doğumun yüzde 85’lere ulaşması, yenidoğan canlandırma eğitimi alan personel ile yenidoğan yoğun bakım ünitelerinin artması, Sağlık Bakanı’nın çocuk hekimi ve akademisyen olması, şartlı nakit transferi, aşılama, 1 yaşına kadar bebeklerle gebelere ücretsiz demir ve vitamin takviyesinin verilmesi, bebek dostu hastanelerin artması, anne sütünün teşvik edilmesi ve gençlere üreme sağlığı eğitiminin verilmesi önemli rol oynamıştır.”

Buzgan, aşılama konusunda Türkiye’nin gelişmiş ülkeler ligine çıktığını belirterek, aşıya ayrılan bütçenin 22 milyardan 173 milyar YTL’ye çıkarıldığını kaydetti.

HER YIL 2 MİLYON ÇOCUK İSHAL NEDENİYLE ÖLÜYOR
UNICEF Türkiye Temsilciliği tarafından basın mensuplarına dağıtılan rapor özetinde yer alan bilgilere göre, 1960 yılında 20 milyon çocuk 5 yaşına gelmeden ölürken, bugün bu oran 10 milyonun altına düştü.

Yılda en az bir doz A vitamini takviyesi yapılan çocuk sayısı 1999’dan bu yana yüzde 50 arttı. Küresel kızamık ölümlerinde yüzde 60 azalma sağlandı.

Buna karşılık, her yıl 5 yaş altı çocukların yüzde 50’si yetersiz beslenme, yüzde 20’si ise zatürre nedeniyle hayatını kaybederken, 2 milyon çocuk da ishal nedeniyle yaşamını yitiriyor.

Gelişmekte olan ülkeler ve bölgelerde gebe her 4 kadından biri doğum öncesi bakım almazken, kadınların yüzde 40’ı vasıflı bir sağlık görevlisi yanında bulunmadan doğum yapıyor. 5 yaş altı çocuk ölümlerinin yüzde 40’ı çeşitli komplikasyonlar yüzünden yaşamın ilk 28 günü içinde meydana geliyor.

Her gün dünyada 5 yaş altı 26 bin çocuk hayatını kaybediyor, bu ölümlerin büyük bir kısmı önlenebilir nedenlerden kaynaklanıyor.

Her 100 bin canlı doğumda anne ölüm oranı az gelişmiş ülkelerde 870 iken, sanayileşmiş ülkelerde 8 olarak gerçekleşiyor. 5 yaş altı ölüm hızı her bin canlı doğumda az gelişmiş ülkelerde 142, sanayileşmiş ülkelerde ise 6...

Bu arada, HIV’li olarak yaşayan 0-14 yaş arası tahmini çocuk sayısının ise az gelişmiş ülkelerde 1 milyon 100 bin, sanayileşmiş ülkelerde 13 bin olduğu bildirildi.

 

Bu habere oy ver
Düşük
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan
Yüksek
     •  En çok puan alan haberler

Yazdır Gönder Görüş yaz/ oku

Bütün Görüşleri Oku

Ana Sayfa | Türkiye | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür Sanat | Doğal Hayat | Eğitim | Moda
Spor | Hava Yol | İletişim | Yardım | İzleyici Görüşleri | Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları