Kar yağışı sürüyor, İstanbul bembeyaz
Hava Yol
Video
Foto Galeri
Türkiye
Dünya
Ekonomi
Spor
Teknoloji
Sağlık
Kültür Sanat
Yaşam
Hava Yol
Yeşil Ekran
Eğitim
Moda
Otomobil
Doğuş Yayın Grubu
NTV
CNBC-e
e2
NTVSPOR.NET
NBA TV
NTV Radyo
Eksen 96.2
Radio N101
NTV Yayınları
NTV Tarih
N. Geographic
 
NTVMSNBC Anasayfa » Hava Yol

Kar yağışı sürüyor, İstanbul bembeyaz

İstanbul’da gece başlayan kar yağışı kenti beyaz bir örtüye bürüdü. Meteoroloji’ye göre İstanbul’da kar yağışı yarın da devam edecek.

 DİĞER HABERLER


NTV-MSNBC VE AJANSLAR
Güncelleme: 13:24 TSİ 04 Ocak 2008 Cuma

İSTANBUL - İstanbullular sabah uyandıklarında gözlerini bembeyaz bir şehre açtı. Kentte kar yağışı aralıklarla sürerken, kar yağışı yarın da İstanbul’u terk etmeyecek. Yarın gündüz sıcaklığı 4, gece sıcaklığı ise -1 derece olacak.
Haberin devamı

İstanbul’a beklenen kar bu sabah geldi. Kentte dün sabah başlayan kar yağışı İstanbul’u bu geceden itibaren beyaz bir örtüye büründü.

İstanbul Meteoroloji Bölge Müdürlüğü’nden dün yapılan uyarı, bugün gerçekleşti. İstanbullular sabah uyandıklarında gözlerini bembeyaz bir şehre açtı. Gece boyunca aralıklarla görülen kar yağışı Anadolu yakası ve kentin kuzey ilçelerinde etkili oluyor.

Hava sıcaklığı pazar gününden itibaren yeniden artmaya başlayacak.

TRAFİK AKSAMADI
İstanbul senenin ilk karıyla güne başladı ancak korkulan olmadı, trafikte önemli bir aksaklık yaşanmadı. Ancak TEM otoyolu ve köprü girişlerinde yoğunluk vardı.

İstanbul’da buzlanan yollarda trafik kazaları meydana geldi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezinden (AKOM) yapılan açıklamaya göre, kentte dün sabahtan itibaren başlayan ve halen süren kar yağışı nedeniyle belediyenin çeşitli birimlerine bağlı görevlilerce çalışma başlatıldı.

Yol Bakım ve Onarım, Atık Yönetimi, Park ve Bahçeler ile Sosyal İdari İşler müdürlüklerine bağlı toplam 3577 personel ve 1038 aracın katılımıyla dünden itibaren yürütülen çalışmalarda, buzlanmanın önlenmesi için cadde, sokak ve yollara 2 bin 360 ton tuz ile 66 ton solisyon döküldü.

YOLDA KALANLARA ÇAY VE ÇORBA DAĞITILDI
Sokaklarda kalan ve kimsesiz 29 kişiyi de toplayarak barınmaları için belediyenin tesislerine götüren ekipler, yolda kalan vatandaşlara da çay ve çorba dağıtmaya başladı.

İtfaiye, İSKİ, Trafik Müdürlüğü, İETT ve İDO’nun da destek verdiği karla mücadele çalışmalarında görev alan belediye personeline de 4 bin 500 kumanya dağıtıldı.

Karla mücadele ve tuzlama çalışmalarının sürdüğü belirtildi.

KAR YAĞIŞI ALAN İLLER
Kar yağışı bugün İstanbul, Kocaeli, Yalova, Bursa ve Kastamonu çevresinde devam ediyor. İç Anadolu Bölgesi’nde de Eskişehir, Sivas, Kayseri ve Niğde karın etkisi altında. Doğu’da da yoğun kar yağışı hayatı olumsuz etkiliyor.

Yarın başta Doğu Anadolu bölgesi olmak üzere Karadeniz bölgesinin genelinde, İç Anadolu Bölgesi’nde Sivas-Kayseri çevresinde, Marmara Bölgesi’nde ise İstanbul, Kocaeli, Sakarya ve Bursa’da kar yağışı bekleniyor. Yağışın pazar günü batı bölgelerinde etkisini yitirmesi bekleniyor. Yağışın ardından buzlanma ve don görülecek.

Uzmanlar kar yağışının yeraltı sularını besleyeceğini ve barajlardaki su stoğuna büyük fayda sağlayacağını belirtiyor.

BURSA KAR ALTINDA
Bu arada, Bursa kent merkezinde iki gündür etkili olan kar yağışı ulaşımda aksamalara neden oldu. Yağışın sabah saatlerinde etkisini artırmasıyla karla kaplanan yollarda araçların kayması sonucu çok sayıda maddi hasarlı kaza meydana geldi.

Ulaşımdaki aksamalar yüzünden öğrenciler okullarına, vatandaşlar da iş yerlerine gitmekte güçlük çekerken, kent merkezinde 2 santimetre olan, yüksek kesimlerde kalınlığı 15 santimetreyi bulan kar yağışının yarına kadar devam edeceği bildirildi.

Karayolları 14. Bölge Müdürü Turgay Mesci, kentte dün sabah saatlerinden itibaren aralıklarla etkili olan kar yağışının şehirler arası yollarda ulaşımı aksatmaması için ekiplerin 24 saat görev yaptıklarını söyledi.

Bursa’yı Ankara, İstanbul, İzmir’e bağlayan ana arterlerde gece boyu kar ve buzlanmaya karşı tuzlama yapıldığını ifade eden Mesci, “Sabaha kadar yapılan çalışmalar sonucunda bütün yollarımız açık. 50 ekibimiz bölge dahilinde çalışıyor. Sürücülerimiz herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmaları halinde ‘Alo 159’ hattından bize ulaşabilirler” dedi.

Mesci, sürücülerin araçlarında mutlaka zincir, çekme halatı ve takoz bulundurmaları gerektiğini hatırlatarak, “Sürücüler araçlarında zincir bulundursunlar ve şerit ihlali yapmasınlar. Karla mücadelede şerit ihlali büyük sıkıntı yaratıyor” diye konuştu.

Bursa İl Özel İdaresi Köye Yönelik Hizmetler Dairesi yetkilileri ise bölgede kapalı köy yolu bulunmadığını, 8 ilçe ve merkezde ekiplerin aralıksız çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti.

ULUDAĞ’DA 95 SANTİMETRE KAR
Uludağ Meteoroloji İstasyonu yetkilileri de önceki gece başlayan kar yağışının aralıklarla devam ettiği Uludağ’da, dün 88 santimetre olan kar kalınlığının bu sabah 95 santimetre olarak ölçüldüğünü bildirdi.

Uludağ’da gündüz eksi 11 derece olan hava sıcaklığının gece eksi 14 dereceye kadar düştüğünü, etkili olan sis nedeniyle görüş mesafesinin zaman zaman 50 metrenin altında olduğunu kaydeden yetkililer, yağışın yarın yerini bulutlu havaya bırakacağının tahmin edildiğini ifade etti.

 

Bu habere oy ver
Düşük
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan
Yüksek
     •  En çok puan alan haberler

Yazdır Gönder Görüş yaz/ oku

Ana Sayfa | Türkiye | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür Sanat | Doğal Hayat | Eğitim | Moda
Spor | Hava Yol | İletişim | Yardım | İzleyici Görüşleri | Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları