24 Ocak 2008 itibarıyla kayak merkezleri
Yaşam
2008 böyle geçti
Chivas&CNBC-e Business ile Sıkı Dostlar
İnsanlar
İlişkiler
Alışveriş
Hayvanlar Alemi
Lezzet
Gezi
Video
Foto Galeri
Türkiye
Dünya
Ekonomi
Spor
Teknoloji
Sağlık
Kültür Sanat
Yaşam
Hava Yol
Yeşil Ekran
Eğitim
Moda
Otomobil
Doğuş Yayın Grubu
NTV
CNBC-e
e2
NTVSPOR.NET
NBA TV
NTV Radyo
Eksen 96.2
Radio N101
NTV Yayınları
NTV Tarih
N. Geographic
 
NTVMSNBC Anasayfa » Yaşam

24 Ocak 2008 itibarıyla kayak merkezleri

Türkiye’nin önemli kış turizm merkezlerinden Uludağ ve Kartaltepe’de, yarıyıl tatili rezervasyonları doldu. Kar kalınlığı, Bayraktepe’de 150, Ilgaz’da 140, Kartalkaya’da 120, Uludağ’da 98, Palandöken’de 80 santimetre olarak ölçüldü.

 DİĞER HABERLER


AA
Güncelleme: 12:17 TSİ 24 Ocak 2008 Perşembe

ANKARA - Yarı yıl tatilinde müşterilerine paket program seçenekleri sunan Uludağ’daki oteller, yarından itibaren konuklarını ağırlamaya başlayacak.
Haberin devamı

Uludağ’da, çeşitli firmaların sponsorluğunda 3 dönem halinde düzenlenen “White Fest 2008” Festivalinin 27 Ocak-1 Şubat tarihleri arasındaki ikinci döneminde üniversite öğrencilerini ağırlayacak otellerin tamamen dolduğu bildirildi.

İşletmeciler, Bengü, Serdar Ortaç ve Demet Akalın’ın konserlerinin düzenleneceği festivalin ardından yarıyıl tatilcilerine kapılarını açacaklarını söylediler.

Festivale katılmayan, ancak 25 Ocak-10 Şubat tarihleri arasındaki yarıyıl paket programları çerçevesinde yarın akşamdan itibaren kayakseverleri ağırlamaya hazırlanan tesislerin de yüzde 100 doluluk oranına ulaştığı öğrenildi.

Uludağ Meteoroloji İstasyonu yetkilileri, son günlerde etkili yağış olmamasına rağmen, bölgede kayak açısından çok kaliteli ve yeterli kar bulunduğunu açıkladı.

“Beyaz Cennet”te bir hafta aranın ardından gece yarısı “cılız” bir kar yağışının başladığını, yağışın gün boyunca aralıklarla devam edeceğini belirten yetkililer, oteller bölgesindeki kar kalınlığının 98 santimetre olduğunu bildirdi.

Bölgede pazartesi gününe kadar yağış beklenmediği, ancak halen gündüz eksi 3 derece olan hava sıcaklığında 3-4 derecelik düşüş olacağı kaydedildi.

KARTALKAYA
Bolu Kartalkaya’da, kar kalınlığı 120 santimetre olarak ölçüldü.

Yarıyıl tatili öncesinde yöredeki otellerin doluluk oranları yüzde yüze ulaştı.

Kar yağışının aralıklarla sürdüğü yörede, ziyaretçilerin Kartalkaya’ya çıkarken dikkatli olmaları istendi.

PALANDÖKEN
Kar kalınlığının 80 santimetre olduğu Erzurum’daki Palandöken Kayak Merkezi’nde, yarıyıl tatili öncesinde hareketlilik arttı.

Dedeman Otel Genel Müdürü Mehmet Varol, otelin doluluk oranının yüzde 90 olduğunu belirterek, “Sömestri tatilinin başlamasıyla birlikte otelimiz tamamen dolmuş olacak” dedi.

Varol, konuklarının önemli kısmını Rus ve yerli turistlerin oluşturduğunu, pistlerin kayak yapmaya elverişli durumda olduğunu söyledi.

BAYRAKTEPE
Kars’ın Sarıkamış ilçesindeki kış sporları merkezi Bayraktepe’de, kar kalınlığı 150 santimetre olarak ölçüldü.

Toprak Hotel Genel Müdürü Almila Özgür, pistlerde kar kalınlığının geçmiş yıllara göre çok daha iyi durumda olduğunu söyledi.

Yarıyıl tatili öncesinde pistlerde genel bakımın yapıldığını belirten Özgür, “Yarıyıl tatili için hazırlıklarımızı tamamladık ve şimdi konuklarımızı bekliyoruz” diye konuştu.

Özgür, otelinin doluluk oranının yüzde 85 olduğunu, yarıyıl tatilinin başlamasıyla bu oranın yüzde 100’e ulaşacağını bildirdi.

KARTEPE
Kocaeli’nde, Samanlı Dağları’nın zirvesindeki kış sporları merkezi Kartepe’de kar kalınlığının 45 santimetre olduğu, cuma gününden itibaren 3 gün boyunca kar yağışı beklendiği bildirildi.

İstanbul’a en yakın kış sporları merkezi Kartepe’de, uzunlukları 400 ile 3 bin 500 metre arasında değişen 14 kayak pistinin 3’ünde telesiyej, birinde teleski bulunuyor. Pistlerin tamamının, kayak tutkunlarının hizmetine açık olduğu belirtildi.

The Green Park Resort Kartepe’nin doluluk oranının, yüzde 55 olduğu kaydedildi.

HAZARBABA
Elazığ’ın Sivrice ilçesi yakınlarında bulunan Hazarbaba Kayak Merkezi’nde, kar kalınlığı 50 santimetreye ulaştı.

Tesisin işletmecisi Ramazan Ayhan, Hazarbaba’ya tatilcilerin ilgisinin arttığını bildirdi.

Hem hafta içi hem de hafta sonlarında ziyaretçi sayısında önemli bir artış yaşandığını ifade eden Ayhan, “İnsanlar Hazarbaba Kayak Merkezi’nin pistini çok beğeniyorlar. Zorlu bir pistimiz var. Bu pistte kayan her pistte kayar” dedi.

Kar kalınlığının merkezde 50 santimetre olduğunu ifade eden Ayhan, yolun açık olduğunu ve her hangi bir sorun yaşamadıklarını belirtti.

ILGAZ
Çankırı’daki Ilgaz Kayak Merkezi’nde, kar kalınlığı 140 santimetre olarak ölçüldü.

Açık olan pistlerin “sıkıştırma” çalışmalarının sürdüğü, otellerdeki doluluk oranının hafta içinde yüzde 70, hafta sonunda ise yüzde 100’ü bulduğu bildirildi.

157. Karayolları Şube Şefliği Ilgaz Dağı ekipleri, bölgedeki yollarda, buzlanmalara karşı aralıksız tuzlama çalışması yapıyor.

ERCİYES
Türkiye’nin önemli kış turizm merkezlerinden Erciyes Dağı, yağış bekliyor.

Toz karıyla ünlü Erciyes Kayak Merkezi’nde kar kalınlığı, son günlerde etkisini hissettiren güneş nedeniyle 60-70 santimetreye düştü. Buna rağmen kayak sporu için pistlerin müsait olduğu merkezde, teleferik, telesiyej ve babylift gibi mekanik aletler çalışıyor ve özellikle hafta sonunda çok sayıda kayaksever Erciyes’e geliyor.

Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkilileri, Kayseri ve çevresinde yarın kar yağışı beklendiğini bildirdi. Erciyes Dağı’nda da etkili olacağı tahmin edilen yağışla birlikte kar kalınlığının artması bekleniyor.

DAVRAZ
Isparta yakınlarındaki Davraz Kayak Merkezi’nde, konaklama tesislerinin bulunduğu bölgedeki aşağı pistte kar seviyesinin henüz kayak için yeterli olmadığı, zirveye yakın bölümdeki pistlerde ise kayak yapılabildiği bildirildi.

SAKLIKENT
Antalya’ya 50 kilometre mesafedeki Saklıkent’te, henüz kış sporları yapılabilecek kadar kar yağmadı.

Saklıkent Kooperatifi Müdürü Sabahattin Topal, pistlerde kar bulunmadığını, ancak Bakırlıtepe’de kar topu oynamak, kızakla kaymak, kardan adam yapmak için yeterli kar bulunduğunu söyledi. Topal, “Kış sporları yapmak isteyenler için yeterli kar yok ama telesiyejle Bakırlıtepe’ye çıkarak, orada eğlenceli vakit geçirilebilir. Meteoroloji kar yağacağını bildiriyor, ama henüz havada bulut yok. Kar yağmasını özlemle bekliyoruz” dedi.

 

Bu habere oy ver
Düşük
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan
Yüksek
     •  En çok puan alan haberler

Yazdır Gönder Görüş yaz/ oku

Bütün Görüşleri Oku

Ana Sayfa | Türkiye | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür Sanat | Doğal Hayat | Eğitim | Moda
Spor | Hava Yol | İletişim | Yardım | İzleyici Görüşleri | Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları