Yeni YÖK Başkanı hakkında...
Türkiye
Yerel Seçim 2009
Ergenekon Davası
Politika
Dış politika
Genel
Polis - adliye
Yerel
Video
Foto Galeri
Türkiye
Dünya
Ekonomi
Spor
Teknoloji
Sağlık
Kültür Sanat
Yaşam
Hava Yol
Yeşil Ekran
Eğitim
Moda
Otomobil
Doğuş Yayın Grubu
NTV
CNBC-e
e2
NTVSPOR.NET
NBA TV
NTV Radyo
Eksen 96.2
Radio N101
NTV Yayınları
NTV Tarih
N. Geographic
 
NTVMSNBC Anasayfa » Türkiye » Hidden Güncel Subsection » Eğitim

Yeni YÖK Başkanı hakkında...

Cumhurbaşkanı Gül’ün YÖK başkanlığına atadığı Prof. Yusuf Ziya Özcan’ın atama kararnamesi Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Özcan’la ilgili ilk yorumlar İslam’la ilgili araştırmalar yaptığı, ODTÜ’ye polis soktuğu ve eşinin başı açık olduğu.

Yeni YÖK Başkanı.

 DİĞER HABERLER


NTV-MSNBC
Güncelleme: 14:57 TSİ 12 Aralık 2007 Çarşamba

ANKARA - Prof. Dr. Erdoğan Teziç’in görev süresinin sona ermesiyle boşalan YÖK Başkanlığı’na, ODTÜ Sosyoloji bölümü öğretim üyelerinden Prof.Dr. Yusuf Ziya Özcan atandı. Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan’ın YÖK Başkanlığı’na atanmasıyla internet haber sitelerinde Özcan’la ilgili iddia, bilgi ve duyumlar ard arda yayınlanmaya başladı.
Haberin devamı

Özcan’ın “muhafazakar” olduğu yorumlarına; “İslam Ekonomik Gelişmeye Engel midir: Karşıt Delil ve Bazı Metodolojik Düşünceler”, “Muslims in Canada” (Kanada’daki Müslümanlar), “Ülkemizdeki Cami Sayıları Üzerine Sayısal Bir Inceleme” başlıklı çalışmaları dayanak gösterilirken, eşinin Oxford mezunu olduğu, Bilkent Üniversitesi’nde iktisat bölümü hocalığı yaptığı ve başının açık olduğu da kaydediliyor.

“ODTÜ’YE POLİSİ SOKTU”
Milliyet gazetesi Özcan’ın öğrenci olaylarına sahne olan ODTÜ’de terörle mücadele başta olmak üzere çeşitli konularda polisle işbirliği yaptığını duyurdu.“Uluslararası Güvenlik ve İnsan Hakları Araştırma Merkezi” adı verilen çalışmanın, polisin elindeki bilgiler ile üniversite birikimini bir araya gelmesi sonrasında hazırlanacak raporlarla, ulusal güvenlik politikalarının tespitini amaçladığı, Özcan’ın ODTÜ kampusünde konuşlandırılacak “Uluslararası Güvenlik ve İnsan Hakları Araştırma Merkezi”nin çalışmalarına, Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı ile birlikte başkanlık ettiği belirtiliyor.

Bu bilgi Yeni Şafak gazetesinin internet sitesinde ise “ODTÜ’de yeni açılım” yorumuyla veriliyor. Haberde, Özcan’ın atanmasının “sürpriz” olduğu da ifade ediliyor; YÖK Başkanlığı için Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Doğramacı, AK Parti tarafından YÖK üyeliklerine atanan Prof. Dr. İzzet Özgenç, Prof. Dr. Halis Ayhan ve Prof. Dr. Enver Hasanoğlu’nun isimlerinin geçtiği kaydediliyor.

ÇANKAYA ANKETİ ÖZCAN’IN ŞİRKETİNDEN
Prof. Yusuf Ziya Özcan’ın Ankara merkezli düşünce-araştırma kuruluşu Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu (USAK) Bilim ve Danışma Kurulu Başkanı olduğu, Uluslararası Hukuk ve Politika Dergisi (UHP)Yazı Kurulu olduğu da kaydediliyor.

Özcan’ın ayrıca Pollmark araştırma kuruluşunun kurucularından olduğu, Erdoğan’ın Ahmet Necdet Sezer’den sonra cumhurbaşkanı adayını belirlemek için araştırmayı da bu şirkete verdiği hatırlatılıyor; AK Partililer arasındaki anketin sonucunda “Abdullah Gül” ismi çıktığı kaydediliyor.

Pipo içtiği, şakacı olduğu haberleri arasında, öğrencileri tarafından sevilen bir hoca olduğu, meslektaşları tarafından iyi bir akademisyen olarak nitelendiği, dürüstlüğünün altının çizildiği, Avrupa Birliği’ni desteklediği de belirtiliyor.

TÜRBAN İÇİN NE DÜŞÜNÜYOR?
Özcan’ın, “Türban yasağı kalkarsa, üniversitede başı açık kimse kalmaz” diyen Tarhan Erdem’in analizine, Sabah Gazetesi’nde 10 Eylül 2007 tarihinde yayımlanan şu yorumu da hatırlatılıyor: “Hiç öyle düşünmüyorum. Hatta serbestlik ortamı oluşacağı için türban takanların bir kısmı vazgeçecek. Türban takmayanların gereksiz korkuları var. Serbestlik olursa, daha liberal demokrasi olur. O zaman bu mesele konuşulmayacak. Çevre baskısı asla olmayacak. Kadınlar ilk aşamada eşitlik konusunda kan kaybedebilir. Erkekler açık olana ilgi duyup, farklı davranabilir. İnşallah bunla uğraşmak zorunda kalmayız.”

RESMİ ÖZGEÇMİŞİ
Prof. Özcan’ın açıklanan özgeçmişi ise şöyle:
5 Mart 1951’de doğdu. Ankara Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden 1973 yılında mezun oldu. 1973-1975 yılları arasında aynı bölümde asistan olarak görev yaptı. Sosyoloji eğitimine ABD’deki Chicago Üniversitesi’nde devam etti, yüksek lisansını 1978 yılında, doktorasını 1981 yılında tamamladı. ABD’den dönüşünün ardından 1981 yılında ODTÜ’de öğretim görevlisi olarak çalışmalarını sürdürdü, aynı yıl yardımcı doçent, 1989 yılında da doçentliğe yükseldi; 2003 yılında profesör oldu.

Bir süre ODTÜ Sosyoloji Bölüm Başkanlığı görevini de yürüten Prof. Dr. Özcan, TÜBİTAK’ta başkan danışmanlığı görevinde bulunuyor.

Prof. Dr. Özcan, sosyoloji, araştırma metotları, oy verme davranışı, polis, sosyal istatistik, istatistik, sosyal kontrol ve sapma, sosyal tabakalaşma ve hareketlilik konularında uluslararası ve ulusal düzeyde çok sayıda kitap, makale ve çalışma yayınladı.

Başkanvekili istifa etti

 

Bu habere oy ver
Düşük
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan
Yüksek
     •  En çok puan alan haberler

Yazdır Gönder Görüş yaz/ oku

Bütün Görüşleri Oku

Ana Sayfa | Türkiye | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür Sanat | Doğal Hayat | Eğitim | Moda
Spor | Hava Yol | İletişim | Yardım | İzleyici Görüşleri | Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları