TBMM’de liderlerin yolsuzluk polemiği
Türkiye
Yerel Seçim 2009
Ergenekon Davası
Politika
Dış politika
Genel
Polis - adliye
Yerel
Video
Foto Galeri
Türkiye
Dünya
Ekonomi
Spor
Teknoloji
Sağlık
Kültür Sanat
Yaşam
Hava Yol
Yeşil Ekran
Eğitim
Moda
Otomobil
Doğuş Yayın Grubu
NTV
CNBC-e
e2
NTVSPOR.NET
NBA TV
NTV Radyo
Eksen 96.2
Radio N101
NTV Yayınları
NTV Tarih
N. Geographic
 
NTVMSNBC Anasayfa » Türkiye » Politika

TBMM’de liderlerin yolsuzluk polemiği

2008 bütçe görüşmeleri Baykal’ın Erdoğan’ın damadı, Unakıtan’ın oğluyla ilgili iddiaları sayıp “Mahdumların da dokunulmazlığı mı var” sözleri üzerine söz düellosuna dönüştü. Erdoğan da Baykal’ı suçladı, tepki üzerine “Hoplama, yerine otur” diye bağırdı.


 DİĞER HABERLER


NTV-MSNBC VE AJANSLAR
Güncelleme: 18:07 TSİ 05 Aralık 2007 Çarşamba

ANKARA - Meclis Genel Kurulu bütçe görüşmeleri Başbakan ve Maliye Bakanı’nın oğullarıyla ilgili tartışmalara sahne oldu. CHP Lideri Deniz Baykal, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın oğlunun şirketinin de yolsuzluk olaylarına karıştığı belirterek, “Bakanların dokunulmazlığı var, mahdumların da mı dokunulmazlığı var? Dokunulmazlığa bağımlı siyasetçilerle yolsuzluk önlenemez” dedi.
Haberin devamı


ATV-SABAH DAMAT BEYE GİDECEK
Baykal ATV-Sabah ihalesine de dikkat çekerek, Başbakan’ın damadının çalıştığı holdingi kastederek şöyle devam etti: “Türkiye’nin ikinci büyük medya grubu devletin elinde. Bununla ilgili bir ihale yapılacak. ‘Büyük ilgi var, ihaleyi erteliyoruz’ dediler. Gelinen noktada bu konuda hevesli olan bazı ciddi insanlar girmeyeceğim deyip çekildiler. Öyle anlaşılıyor önümüzdeki dönemde büyük olasılıkla damat beyin holdingi Türkiye’nin ikinci büyük medya grubunun sahibi olacak.”

ERDOĞAN: UNAKITAN’IN OĞLUNUN DOKUNULMAZLIĞI YOK
Baykal’ın iddialarına Maliye Bakanı ve Başbakan ayrı ayrı yanıt verdiler. Erdoğan konuşmasında, Unakıtan’ın oğluna ilişkin iddialara şu yanıtı verdi: “Tokat’ta Bakan Unakıtan’ın oğlu şunu götürmüş, bunu götürmüş... Sayın Unakıtan’ın oğlunun dokunulmazlığı yok. Suç duyurusunu getirin gereği yapılır. O kadar tutarsız şeyler söylüyorsunuz ki. İddia sahibi iddiasını ispatla mükelleftir. Tüürkiye’nin derdi CHP’dir. Hayatınızda hiçbir hayrınız olmadı ki.”
Erdoğan, Baykal'ın arsasında imar tadilatı yapıldığını söyledi.

Erdoğan, Baykal’ın sırasından yanıt girişimi üzerine “Lütfen susar mısınız? Sizin bu tahriklerinize gelecek değilim. Çok konuşuyorsunuz... Enerji Bakanlığı’ndaki iddialar konusunda da şunu söyleyeceğim. Gerek ben, gerek Bakan arkadaşım buradaki iddialarla ilgili suç duyurusunda bulunduk. Olay yargının tasarrufu altında, bunun altında kim varsa ortaya çıkacak. Hatay’da Ali Dibo olayı deyip durdunuz. Sayın Baykal hala yorulmadınız mı. Hataylı bu söylediklerine itibar etmedi. Hatay’da AK Parti açık ara seçimi kazandı” diye konuştu.

BAYKAL’IN ARAZİSİNDE DE İMAR TADİLİ VAR
Erdoğan, oğlunun çalıştığı holdingin ATV-Sabah ihalesini alacağı iddiası için de, ihaleye başvuruların yapıldığını, özerk kurum olan TMSF’nin gereken kararı vereceğini belirterek şöyle dedi: “Şimdi şunu söyleyeyim; belediyelerde plan tadilatlarını eleştiren Deniz Baykal’ın Antalya Zeytinköy’de imar tadili yapılmış arsası var. Şimdiki değeri 5 trilyon. İmar tadili yapılabiliyormuş demek ki... (CHP sıralarından tepkiler üzerine) Siz istediğinizi söyleyeceksiniz. Biz söyleyince rahatsız olacaksınız. Hoplama! Rahat ol yerinde otur.”

BAYKAL: BAŞBAKAN BOŞ BİR GAYRET İÇİNDE
Erdoğan’ın sözleri üzerine Meclis Başkanı Köksal Toptan’dan söz alan CHP lideri Baykal ise; Erdoğan’ın, kendisine ve çevresine yöneltilen yolsuzluk suçlamalarına muhatap olduğu icin bunaldığını iddia etti. Baykal, şöyle dedi:

“Bu nedenle bizimle ilgili bir gayret içinde. Bir dayanak noktası arıyıor. Bula bula geldiği noktada çürümüş boş dedikodulara başvurdu. Ben milletvekili olmadan önce henüz kamu sorumluluğu yokken, 12 Eylül siyasi yasağı üzerimdeyken Antalya’da hisseli araziye katıldım. 1980’li yıllarda ortak olarak satın aldım. Daha sonra orada kısmen imar muamelesine tabi oldu. Bir gün bile bir kamu otoritesiyle, bir belediye yetkilisiyle, bir devlet yetkilisiyle temas kurmadım. Hiçbir CHP’li belediye başkanı o olaya katkı yapmış değildir. Hadi siyasi rakip olarak bana söylediniz, namuslu bir belediye başkanına bunu söylerken vicdanınız sızlamıyor mu? Buradan bir şey çıkmaz. Alnımız ak, yüzümüz pak. Biz devletin malına el uzatmayız. Herkes kendi etrafına baksın.”

Baykal: Ekonomi, siyaset ve anayasa kuşatıldı

Öte yandan MHP ve DTP de hükümeti, ekonomi politikaları nedeniyle eleştirdi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, AK Parti hükümetinin devraldığı ekonomik programı uygulama basireti gösteremediğini savundu.

Vatandaşların ihtiyaçlarının ayni ve nakdi yardımlarla giderildiğini belirten Bahçeli, bu durumun sadaka kültürünü yaygınlaştırdığına dikkat çekti. Cari açık uyarısında da bulunan MHP lideri, “Taşıma su ile dönen ekonomi çarkı ciddi bir risk ile karşı karşıyadır” dedi.

DTP grubu adına konuşan Başkanvekili Fatma Kurtulan, 2008 bütçesinin borç ödeme bütçesi olarak hazırlandığı eleştirisinde bulunurken, DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan ise, Başbakan’ın IMF’ye olan borçların ödeneceği tarihi açıklamasını istedi.

 

Bu habere oy ver
Düşük
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan
Yüksek
     •  En çok puan alan haberler

Yazdır Gönder Görüş yaz/ oku

Bütün Görüşleri Oku

Ana Sayfa | Türkiye | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür Sanat | Doğal Hayat | Eğitim | Moda
Spor | Hava Yol | İletişim | Yardım | İzleyici Görüşleri | Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları