Bebeklerde hızlı solunum zatürre habercisi
Sağlık
Bayındır Hastaneleri Köşesi
Beslenme
Kalp-Damar Hast.
Genetik
Cinsellik
Stres
Kanser
AIDS
Sigara
Erkek Sağlığı
Kadın Sağlığı
Çocuk-Bebek Sağ.
Diğer Hastalıklar
Kuş Gribi haberleri
Video
Foto Galeri
Türkiye
Dünya
Ekonomi
Spor
Teknoloji
Sağlık
Kültür Sanat
Yaşam
Hava Yol
Yeşil Ekran
Eğitim
Moda
Otomobil
Doğuş Yayın Grubu
NTV
CNBC-e
e2
NTVSPOR.NET
NBA TV
NTV Radyo
Eksen 96.2
Radio N101
NTV Yayınları
NTV Tarih
N. Geographic
 
NTVMSNBC Anasayfa » Sağlık » Çocuk-Bebek Sağ.

Bebeklerde hızlı solunum zatürre habercisi

Türkiye’de her yüz bebekten 2.1’i 1 yaşına gelmeden yaşamını yitiriyor. bu ölümlerin yarısı yeni doğan döneminde olurken, diğer yarısında zatürre kaynaklı ölümler önemli yer tutuyor.

 DİĞER HABERLER

AA
Güncelleme: 10:12 TSİ 07 Kasım 2007 Çarşamba

ANKARA - Bebeklerde yeni doğan ölümleri hariç, 1 yaşından önce görülen en sık ölüm sebebi zatürre... Hızlı solunum, zatürrenin ilk belirtisi. Sonraki aşamalarda ise yeterli oksijen alabilmek için derin nefes almaya çalışmak, buna bağlı olarak göğüste çekinti oluşması, vücutta morarma, bilinç kaybı, havale ve ölüm görülüyor.
Haberin devamı

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Sosyal Pediatri Ünitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Elif Özmert, alt ve üst solunum yolu enfeksiyonlarının ortaya çıkmasında, havaların soğumasının, kış aylarıyla birlikte hava kirliliğinin artmasının, kapalı ortamlarda zaman geçirilmesinin etkili olduğunu söyledi.

Üst solunum yolu enfeksiyonlarının genellikle sadece burun akıntısı, öksürük ve ateş şeklinde görüldüğünü, hırıltı, hızlı nefes alıp verme ve göğüste çekilmenin olması durumunda ise alt solunum yolu enfeksiyonlarının söz konusu olabileceğini belirten Özmert, alt solunum yolu enfeksiyonlarının hayatı tehdit eden bulgular oluşturduğunu vurguladı.

“HIZLI SOLUNUMA DİKKAT EDİN”
Prof. Dr. Özmert, zatürrenin bir alt solunum yolu enfeksiyonu olduğunu ifade ederek, “Temel olarak akciğerlerde hava değişiminin yapıldığı avleol denilen anatomik bölgenin mikrobik iltihabından kaynaklanan hastalıktır. Hava değişimi yapılan bölgede, buranın iltihabi hastalığı sırasında hava değişimi yapılamadığı için yeterli oksijen alımı mümkün olmaz. Yeterli oksijen alınmadığında da daha hızlı nefes alıp verilir. Biz, zatürrenin ilk belirtisi olarak hızlı solunumu esas alırız” diye konuştu.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, Türkiye’de 1 yaş altı bebek ölüm hızının binde 21 olduğunu belirten Özmert, “Türkiye’de doğan her yüz bebekten 2.1’i 1 yaşına gelmeden yaşamını yitiriyor. Bu ölümlerin yarısı, yeni doğan döneminde olurken, diğer yarısında zatürre kaynaklı ölümler önemli bir yer tutuyor” dedi.

Özmert, bebeklerin hızlı solunum yaptığından emin olabilmek için annenin kendi solunum sayısıyla karşılaştırma yapması gerektiğini belirterek, şöyle devam etti:
“Bebek, nefes alışınızdan 2-3 kat daha fazla nefes alıyorsa hızlı solunum var demektir. Bebeklerin 2 aya kadar dakikada 60’ın üstü, 2ay-1 yaş arası bebeklerin dakikada 50’nin üstü, 1-5 yaş arası çocukların ise dakikada 40’ın üstünde nefes alıp vermesi, belirti olarak kabul edilmeli. Bu, zatürrenin ilk belirtisidir ve o bebeğin basit bir üst solunum yolu enfeksiyonu geçirmediğinin, zatürre olduğunun kanıtıdır.”

GÖĞÜSTE ÇEKİNTİ OLUŞMASI
Zatürrenin ilaçla tedavi edilmesi gerektiğine işaret eden Özmert, zatürrenin hızlı solunumdan sonraki aşamalarının ise yeterli oksijen alabilmek için daha derin nefes almaya çalışmak, buna bağlı olarak göğüste çekinti oluşması, vücutta morarma, bilinç kaybı, havale ve ölüm şeklinde olduğunu kaydetti. Özmert, göğüsteki çekintinin, zatürrenin ağırlaştığının göstergesi olduğuna dikkati çekerek, ailelerin bu durumda hiç beklemeden bebeklerini en yakın sağlık kuruluşuna götürmeleri gerektiğini söyledi.

Bebeklerde hırıltı duyulması durumunda bir diğer alt solunum yolu enfeksiyonu olan “bronşiyolit”ten söz edilebileceğini belirten Özmert, “Bir süre sonra bu çocuklarda da hızlı solunum, çekilme morarma ve ölüm görülebiliyor” dedi.

 

Bu habere oy ver
Düşük
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan
Yüksek
     •  En çok puan alan haberler

Yazdır Gönder Görüş yaz/ oku

Bütün Görüşleri Oku

Ana Sayfa | Türkiye | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür Sanat | Doğal Hayat | Eğitim | Moda
Spor | Hava Yol | İletişim | Yardım | İzleyici Görüşleri | Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları