Şırnak’ta askeri birliğe hain saldırı: 13 şehit
Türkiye
Yerel Seçim 2009
Ergenekon Davası
Politika
Dış politika
Genel
Polis - adliye
Yerel
Video
Foto Galeri
Türkiye
Dünya
Ekonomi
Spor
Teknoloji
Sağlık
Kültür Sanat
Yaşam
Hava Yol
Yeşil Ekran
Eğitim
Moda
Otomobil
Doğuş Yayın Grubu
NTV
CNBC-e
e2
NTVSPOR.NET
NBA TV
NTV Radyo
Eksen 96.2
Radio N101
NTV Yayınları
NTV Tarih
N. Geographic
 
NTVMSNBC Anasayfa » Türkiye » Genel

Şırnak’ta askeri birliğe hain saldırı: 13 şehit

Şırnak’ta görev yapan bir birliğe terör örgütü PKK’lı teröristlerce gerçekleştirilen saldırıda 13 asker şehit oldu.

 DİĞER HABERLER

NTV-MSNBC VE AJANSLAR
Güncelleme: 20:14 TSİ 08 Ekim 2007 Pazartesi

ŞIRNAK - Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, dün Şırnak’ta görev yapan bir birliğe karşı saldırı düzenlendiği belirtildi. Açıklamada, “Saldırıda 13 silahlı kuvvetler mensubu şehit edilmiştir” denildi.
Haberin devamı

Saldırıyı gerçekleştiren teröristlere karşı, geniş kapsamlı operasyon başlatılırken, yurt dışına kaçış yollarının da topçu ve havan ateşiyle kesilmeye çalışıldığı vurgulandı.

Açıklamada, “Terörle mücadele kapsamında yürütülen faaliyetlerde ortaya çıkan bu tablo, mücadele azmimizi ve kararlılığımızı da artırmıştır” denildi.

GENELKURMAY’DA HAREKETLİ SAATLER
Saldırıdan sonra Genelkurmay Karargahı’nda ise hareketli saatler yaşandı.

Genelkurmay İkinci Başkanı Organeral Ergin Saygun başta olmak üzere, üst düzey komutanlar, karargaha gelerek, geç saatlere kadar durum değerlendirmesi yaptı.

Ele alınan konular arasında, saldırıyı gerçekleştiren teröristlerin, sınır ötesine kaçması durumunda izlenecek harekat tarzlarının olduğu da öğrenildi.

Toplantıda, Başbakan Erdoğan’a da sık sık bilgi verildi.

GÜL: KARARLILIĞIMIZ SÜRECEK
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Terörü yaratanlar, besleyenler ve ona destek olanlar bilmelidir ki, Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü koruma kararlılığı karşısında hiç bir güç duramayacaktır” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Gül, Şırnak’ta teröristlerin saldırısı sonucu 13 askerin şehit olması üzerine Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ı telefonla arayarak, olayla ilgili bilgi aldı ve başsağlığı dileklerini iletti. Gül, ayrıca yaptığı yazılı açıklamada, şunları kaydetti:

“Yaklaşık 1 ay önce ziyaret ettiğim Şırnak bölgesinde görevli bir birliğimize terör örgütü tarafından yapılan hain saldırıda, ülkemizin huzurunu, milletimizin güvenliğini sağlamak amacıyla görev yapan 13 askerimizin şehit edilmesi hepimizi derinden sarsmış, bizlere büyük bir acı yaşatmıştır. Terörün acımasızlığını, insanlık dışı vahşet ve şiddet isteğini ortaya koyan bu saldırı, terör örgütünün çirkin yüzünü bir kez daha gözler önüne sermiştir. Terörü yaratanlar, besleyenler ve ona destek olanlar bilmelidir ki, Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü koruma kararlılığı karşısında hiç bir güç duramayacaktır. Türkiye Cumhuriyeti, büyük bir insanlık suçu olan terör karşısındaki haklı mücadelesini, milletimizin desteği, kahraman güvenlik güçlerimizin azmi ile her türlü şart altında yılmadan devam ettirecektir. Saldırıda şehit olan askerlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine, milletimize ve Türk Silahlı Kuvvetlerimize başsağlığı diliyorum.”

ERDOĞAN: ÜZÜNTÜMÜZ BÜYÜK
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Şırnak’ta 13 askerin teröristler tarafından şehit edilmesiyle ilgili olarak “Üzüntümüz büyük. Terörle olan mücadele sürecimiz çok daha farklı bir şekilde yürüyecek” dedi. Erdoğan, terör konusunun bugün toplanacak Bakanlar Kurulu’nda ve daha sonra da Terörle Mücadele Yüksek Kurulu’nda ele alınacağını söyledi.

Erdoğan, gelecek ay ABD’de Başkan Bush ile yapacağı görüşmede de konuyu gündeme getireceğini belirtti.


Başbakan Erdoğan, Atatürk Havalimanı’nda Ankara’ya hareketinden önce basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Şırnak’ta biri astsubay 12’si er olmak üzere 13 askerin şehit edildiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Allah’tan şehitlerimize rahmet diliyorum. Sivillerimize yönelik son saldırıdan sonra bu alçakça terör saldırısında 13 şehidimizin olması gerçekten bizim yüreğimizi dağlayan bir olay oldu. Üzüntümüz büyük. Operasyonlar devam ediyor. Mücadele şüphesiz sonuna kadar devam edecek. Orada halkımız güvenlik güçlerimizin sürekli yanında. Gerek askerimiz, gerek polisimiz el ele bu mücadeleyi hep birlikte yürütüyoruz, yürüteceğiz.”

Aynı şekilde İstanbul Avcılar’da da bir olay olduğunu ve bu olayla ilgili takibin devam ettiğini belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

“Terörle olan bu mücadele sürecimiz çok daha farklı bir şekilde yürüyecek. Ben de yarın Bakanlar Kurulu’nda arkadaşlarımızla birlikte konuyu tekrar değerlendirerek Terörle Mücadele Yüksek Kurulu’nu toplayıp, kendileriyle arkadaşlarımızın bundan sonraki sürece yönelik neler yapmamız gerektiği hususunu değerlendireceğiz. Ona göre bazı adımları da atacağız.”

BAYKAL SALDIRIYI LANETLEDİ
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Şırnak’ta 13 askeri şehit eden terörist saldırıyı lanetledi.

Baykal, CHP’nin internet sitesinde yer alan açıklamada, “13 askerimizi şehit eden terör örgütünü lanetliyor, şehitlerimize rahmet, ailelerine, ulusumuza ve Türk Silahlı Kuvvetlerine başsağlığı diliyorum” dedi.

BABACAN: BİZİM İÇİN BÜYÜK ACI
Dışişleri Bakanı Ali Babacan da “Bu bizim için büyük acı. Bu tür saldırılar, terörle mücadele kararlılığımızı daha da artırıyor. Bu konudaki azmimizi ve tavizsiz yaklaşımımızı güçlendiriyor” dedi. Ölenlere rahmet, ailelerine başsağlığı ve sabır dileyen Babacan, “PKK terörünün bir an önce çözülmesi için ilgili tüm tarafların, tüm ülkelerin katkıda bulunmasını telkin ettiğini” ifade etti.

TBMM Başkanı Köksal Toptan, devletin bölünmez bütünlüğüne yönelik yapılan hain saldırıların asla amacına ulaşamayacağını belirterek, “Hükümetimize ve kahraman ordumuza güvenimiz tamdır. Teröristlere hak ettikleri cevabın en sert şekilde verileceğinden kuşkumuz yoktur” dedi.

TBMM İletişim Ofisi’nden yapılan açıklamaya göre, Köksal Toptan, Şırnak’ta görev yapan bir birliğe terör örgütü tarafından yapılan saldırıda, 13 silahlı kuvvetler mensubunun şehit edilmesi nedeniyle Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’a başsağlığı mesajı gönderdi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Türk Silahlı Kuvvetlerinin “milletin yüksek vatan sevgisinden aldığı güçle, bölücü terörün üstesinden mutlaka geleceğini” bildirdi.

BAHÇELİ: SICAK TAKİP ŞART
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Gerek duyulması halinde, yapılacak sıcak takibin sınır ötesini de kapsayacak şekilde ve izin almaksızın icra edilmesi artık meşru hale gelmiş bulunmaktadır. Hiçbir ortaklık veya işbirliği mazereti bir tek vatan evladının hayatından daha kıymetli sayılamaz” dedi.

Bahçeli, yaptığı yazılı açıklamada, Şırnak’ta teröristlerin saldırısı sonucu 13 askerin şehit olmasını “derin bir üzüntüyle öğrendiğini” kaydetti.

 

Bu habere oy ver
Düşük
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan
Yüksek
     •  En çok puan alan haberler

Yazdır Gönder Görüş yaz/ oku

Bütün Görüşleri Oku

Ana Sayfa | Türkiye | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür Sanat | Doğal Hayat | Eğitim | Moda
Spor | Hava Yol | İletişim | Yardım | İzleyici Görüşleri | Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları