Türkiye, yeni bir gözlem uydusuna kavuşacak
Teknoloji
Küresel Isınma / Ekoloji
Bilişim
Uzay
Bilim
Internet
Dünyadan
Şirketlerden
Kablosuz / GSM
Video
Foto Galeri
Türkiye
Dünya
Ekonomi
Spor
Teknoloji
Sağlık
Kültür Sanat
Yaşam
Hava Yol
Yeşil Ekran
Eğitim
Moda
Otomobil
Doğuş Yayın Grubu
NTV
CNBC-e
e2
NTVSPOR.NET
NBA TV
NTV Radyo
Eksen 96.2
Radio N101
NTV Yayınları
NTV Tarih
N. Geographic
 
NTVMSNBC Anasayfa » Teknoloji » Uzay

Türkiye, yeni bir gözlem uydusuna kavuşacak

TÜBİTAK, Türkiye’nin yerel kaynaklarla RASAT uydusunun yapımını sürdürürken, diğer yandan Milli Savunma Bakanlığı için TAI ile “GÖKTÜRK-2” isimli yeni bir uydunun yapımına başladı.

 DİĞER HABERLER

AA
Güncelleme: 18:48 TSİ 25 Eylül 2007 Salı

ANKARA - Yerel kaynakların maksimum düzeyde kullanılacağı “GÖKTÜRK-2” adını taşıyacak gözlem uydusu 2,5 metre çözünürlükte görüntü toplayacak ve görüntü depolama kapasitesi de 15 Gbit ve üzerinde olacak.
Haberin devamı

Yaklaşık 200 kilogram ağırlığında ve bir metreküp hacminde olması öngörülen GÖKTÜRK-2, Türkiye ve civarından aldığı görüntüleri anında Türkiye’ye indirebilecek. Yerden 700 kilometre yükseklikte güneşe eş zamanlı yörüngeye girecek olan GÖKTÜRK 2, dünyanın herhangi bir noktasından görüntü de alabilecek.

TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Uğur Murat Leloğlu, TÜBİTAK VE TAI’nin GÖKTÜRK-2’nin yapımı için 13 Nisan 2007’de anlaşma imzaladıklarını, Mayıs ayında da çalışmaları başlattıklarını söyledi.

GÖKTÜRK-2’nin Türkiye’de uydu teknolojilerine yönelik tasarım ve mühendislik kabiliyetinin geliştirilmesi amacıyla Milli Savunma Bakanlığı tarafından başlatıldığını anlatan Dr. Uğur Murat Leloğlu, projenin finansal kaynağının ise TÜBİTAK TARAL programı tarafından karşılandığını söyledi.

Uydu yoluyla 2,5 metre çözünürlükte görüntü toplanacağını ve Türk Silahlı Kuvvetleri ile diğer kamu kuruluşlarının bu alandaki ihtiyaçlarının karşılanmasının amaçlandığını dile getiren Leloğlu, projede yerel kaynakların maksimum düzeyde kullanılacağını, böylece uzay sistemleri alanında ulusal kapasite, kaynak ve insan gücünün de gelişiminin sağlanacağını kaydetti.

“Görüntüleme Amaçlı Bilimsel Araştırma ve Teknoloji Uydusu Geliştirme Projesi: GÖKTÜRK-2” adını taşıyan projenin Türkiye’nin uzay alanındaki gelişimini gösterdiğini ifade eden Leloğlu, “Uzay çalışmalarına 2000 yılında başlayan Türkiye için 2007 yılında böyle bir uydu projesi başlatmak çok hızlı bir ilerleme” dedi.

Leloğlu, yerel kaynakların maksimum düzeyde kullanılacağı “GÖKTÜRK-2” adını taşıyacak gözlem uydusunun görüntü depolama kapasitesinin 15 Gbit ve üzerinde olacağını belirterek, uydunun teknik özellikleriyle ilgili şu bilgileri verdi:
“Yaklaşık 200 kilogram ağırlığında ve bir metreküp hacminde olması öngörülen GÖKTÜRK-2, Türkiye ve civarından aldığı görüntüleri anında Türkiye’ye indirebilecek. Yerden 700 kilometre yükseklikte güneşe eş zamanlı yörüngeye girecek olan GÖKTÜRK-2, dünyanın herhangi bir noktasından görüntü de alabilecek. Uyduyla haberleşme, Türkiye’nin bulunduğu bölgeden uydunun geçtiği sabah ve akşam saatlerinde kurulacak. Uydu 93 dakikada bir dünyanın çevresinde bir tur atacak. Her turda kuzey ve güney kutbundan bir kez geçecek.”

“BİR NOKTADA YAKALAYACAĞIZ”
Uzay projelerinde çok hızlı adımlarla ilerlediklerini kaydeden Leloğlu, “O nedenle aya üs kurma projeleri gibi uzay projelerine, başkalarının yapacağı ve bizim sonsuza kadar uzaktan seyredeceğimiz işler gibi bakmıyoruz. Bir noktada yakalayacağız. Muasır medeniyet seviyesi o işte ve onu yakalayacağız” diye konuştu.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın içine yerli katkı da koymak yoluyla satın alacağı GÖKTÜRK-1 uydusunun ise çok daha yüksek çözünürlükte bir uydu olduğunu anlatan Leloğlu, GÖKTÜRK-1 uydusundaki teknolojinin Türkiye’nin şu anki olanakları ile yapılamayacağını, bu düzeydeki bir uydunun da Türkiye’nin uzay alanında sürekli gelişen bilgi ve tecrübesi ile 3-5 yıl sonra yapılabilir hale gelebileceğini ifade etti.

 

Bu habere oy ver
Düşük
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan
Yüksek
     •  En çok puan alan haberler

Yazdır Gönder Görüş yaz/ oku

Bütün Görüşleri Oku

Ana Sayfa | Türkiye | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür Sanat | Doğal Hayat | Eğitim | Moda
Spor | Hava Yol | İletişim | Yardım | İzleyici Görüşleri | Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları