Türkiye’deki AIDS hastaları
Sağlık
Bayındır Hastaneleri Köşesi
Beslenme
Kalp-Damar Hast.
Genetik
Cinsellik
Stres
Kanser
AIDS
Sigara
Erkek Sağlığı
Kadın Sağlığı
Çocuk-Bebek Sağ.
Diğer Hastalıklar
Kuş Gribi haberleri
Video
Foto Galeri
Türkiye
Dünya
Ekonomi
Spor
Teknoloji
Sağlık
Kültür Sanat
Yaşam
Hava Yol
Yeşil Ekran
Eğitim
Moda
Otomobil
Doğuş Yayın Grubu
NTV
CNBC-e
e2
NTVSPOR.NET
NBA TV
NTV Radyo
Eksen 96.2
Radio N101
NTV Yayınları
NTV Tarih
N. Geographic
 
NTVMSNBC Anasayfa » Sağlık » AIDS

Türkiye’deki AIDS hastaları

Türkiye’de 1921’i taşıyıcı olmak üzere toplam 2 bin 544 AIDS HAstası var. AIDS hastalarının yüzde 68,7’si erkek. Türkiye’de en sık 20-49 yaş arasında AIDS vakalarına rastlanıyor. Türkiye’de toplam 111 kişinin AIDS’ten öldüğü bildirildi.

 DİĞER HABERLER

AA
Güncelleme: 15:42 TSİ 14 Eylül 2007 Cuma

ANKARA - Avrupa Birliği destekli Türkiye Üreme Sağlığı Programı kapsamında hazırlanan “Türkiye’de Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar ve AIDS’in Sürveyans Sistemine İlişkin Durum Analizi”nde, AIDS vakalarından bildirilen ölümlerin sayısının, 1985-2006 yılları arasında 111 olduğu belirtildi.
Haberin devamı

Analizde yer alan bilgilere göre, 01 Ekim 1985-31 Aralık 2006 tarihleri arasında Türkiye’de bildirilen AIDS vaka ve HIV taşıyıcılarının yıllara göre dağılımı şöyle:


ERKEKLERDE VAKALAR KADINLARDAN DAHA FAZLA
Analize göre, Türkiye’de en sık 20-49 yaş arasında AIDS vakalarına rastlanıyor ve cinsiyete göre dağılımına bakıldığında vakaların yüzde 68,7’sinin erkek, yüzde 31,3’ünün kadın olduğu gözleniyor.

İlk HIV vakasının bildirildiği 1985’ten bu güne Türkiye’de hastalığın yaş grubu dağılımı da değişiklik gösteriyor. Buna göre, Adolesan grubun (10-19 yaş arası) 1985-1995 yıllarında yüzde 13,4 olan hastalığa yakalanma oranının, 1996-2000 yıllarında yüzde 20,4’e çıktığı görülüyor.

Analizde şu bilgilere yer veriliyor:
“HIV enfeksiyonu ile semptomlarının gelişmesi arasındaki süreyi 10 yıl olarak düşünürsek, çoğu AIDS vakasının enfekte olduğu dönemin yaşam süresi içinde cinsel faaliyetin en tepe noktaya ulaştığı dönem olan 20’1i yaşlar ya da 30’lu yaşların başları olduğunu görmekteyiz. Türkiye’deki nüfusun çoğunluğunun 13 yaş üzeri ve 20’1i yaşlarda olduğunu düşünürsek, önümüzdeki bir kaç yıl içinde HIV enfeksiyonu görülme sıklığında hızlı bir artış potansiyeli olduğu açıktır.”

Türkiye’de 1 Ekim 1985-31 Aralık 2006 tarihleri arasında bildirilen AIDS vaka ve taşıyıcılarının yaş ve cinsiyete göre dağılımı ise şöyle:


Öte yandan, erkeklerdeki AIDS vakalarının kadınlardan 2-4 kez daha fazla olduğu, güvensiz cinsel ilişki ve Türk erkeklerinin Türk kadınlarından daha fazla cinsel özgürlüğe sahip olmasının erkeklerde HIV enfeksiyonuna yakalanma riskini artıran sebepler arasında bulunduğu bildirildi.

Kadınları, HIV geçiş riskine karşı savunmasız kılan ve enfeksiyonu önlemek için gerekli tedbirleri almaktan alıkoyan faktörler arasında sosyo-kültürel uygulamalar ve baskıların bulunduğu, bunların kadınlardaki HIV enfeksiyonlarına katkıda bulunduğu görüşü dile getiriliyor.

EN ÇOK HETEROSEKSÜEL İLİŞKİ İLE BULAŞIYOR
Analizde yer alan bilgilere göre, AIDS vakaları incelendiğinde, Türkiye’de AIDS yüzde 50,8 oranında heteroseksüel cinsel temas, yüzde 8,1 oranında homoseksüel cinsel temas, yüzde 5,88 oranında damar içi madde kullanımı, yüzde 2,27 oranında transfüzyon alımı yoluyla bulaşıyor. AIDS’in anneden bebeğe geçme oranı yüzde 1,66 iken, vakaların yüzde 30’unun ise enfeksiyona yakalanma nedeni bilinmiyor.

1 Ekim 1985-31 Aralık 2006 tarihleri arasında bildirilen vakalarda olası bulaşma yoluna göre AIDS vaka ve taşıyıcılarının dağılımı ise şöyle:


“HETEROSEKSÜELLER DAHA FAZLA RİSK TAŞIYOR”
Analizde, bu rakamların AIDS açısından heteroseksüellerin, homoseksüellerden daha fazla riske sahip olduklarını gösterdiği vurgulanarak, şunlar kaydedildi:
“Ulusal AIDS Komisyonu’nca kabul edilen HIV riski altındaki gruplar arasında bulunan kayıtsız seks işçileri, damar içi madde kullanıcıları, eşcinsel erkekler, mahkumlar, mülteci ve sığınmacılar ve kamyon şoförleri, Türkiye’deki riskli gruplara örnektir. HIV açısından koruyucu davranış modellerini benimsememiş toplum bireyleri bahsi geçen gruplarla gerekli koruyucu tedbirleri almadan ilişkiye girdiklerinde enfeksiyonun yayılma riski daha da artıyor.”

Türkiye’de AIDS olduğu belirlenen kişilerin uyruklarına göre dağılımına bakıldığında ise vakaların büyük bir bölümünü 536 vaka ve 1468 taşıyıcı ile Türk vatandaşları oluşturuyor. Bunu sırasıyla 1 vaka, 98 taşıyıcı ile Ukrayna, 3 vaka, 38 taşıyıcı ile Romanya vatandaşları izliyor. Ancak uyruğu bilinmeyen kişilerin sayısı da (3 vaka 66 taşıyıcı) azımsanmayacak kadar çok.

 

Bu habere oy ver
Düşük
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan
Yüksek
     •  En çok puan alan haberler

Yazdır Gönder Görüş yaz/ oku

Bütün Görüşleri Oku

Ana Sayfa | Türkiye | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür Sanat | Doğal Hayat | Eğitim | Moda
Spor | Hava Yol | İletişim | Yardım | İzleyici Görüşleri | Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları