Minibüs şoförüne standart geliyor
Türkiye
Yerel Seçim 2009
Ergenekon Davası
Politika
Dış politika
Genel
Polis - adliye
Yerel
Video
Foto Galeri
Türkiye
Dünya
Ekonomi
Spor
Teknoloji
Sağlık
Kültür Sanat
Yaşam
Hava Yol
Yeşil Ekran
Eğitim
Moda
Otomobil
Doğuş Yayın Grubu
NTV
CNBC-e
e2
NTVSPOR.NET
NBA TV
NTV Radyo
Eksen 96.2
Radio N101
NTV Yayınları
NTV Tarih
N. Geographic
 
NTVMSNBC Anasayfa » Türkiye » Genel

Minibüs şoförüne standart geliyor

İstanbul’da kapısı açık minibüsten fırlayarak ölen kadının ardından Minibüsçüler Esnaf Odası şu açıklamayı yaptı: “Şoförlerimiz hatalı, biliyoruz ama Eylül’de hepsine standart getiriliyor. İyi eğitilecekler, hataları affedilmeyecek.”

 DİĞER HABERLER

NTV-MSNBC
Güncelleme: 23:05 TSİ 22 Ağustos 2007 Çarşamba

İSTANBUL - İstanbul Çengelköy’de oturan 36 yaşındaki Cemaliye Atmaca, ikiz çocuklarının sünnet davetiyesini dağıtmak için evinden çıktı ve bir minibüse bindi. Minibüsün üçüncü sırasında oturan Atmaca, para vermek üzere ayağa kalktığında, 23 yaşındaki Sefa Altun’un kullandığı minibüs hızlandı ve Atmaca minibüsün açık kapısından düşerek hayatını kaybetti.
Haberin devamı

Cemaliye Atmaca’nın hayatını kaybetmesi, “Şoförler yolcu kapmak için hız yapıyor, trafik kurallarına uymuyor, denetim ve ceza mekanizması yok, bu nedenle minibüs kazaları artıyor” eleştirilerini gündeme taşıdı. İstanbul Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Koray Öztürk, “Şoförlerimizin hataları var biliyoruz, ama yeni standartlar her şeyi değiştirecek” dedi.

Hareket halindeki minibüs kapısının açık olmasını ‘büyük hata’ olarak nitelendiren İstanbul Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Koray Öztürk, minibüs yönergesindeki yenilikleri ve şoförlüğe getirilen standartları NTVMSNBC’ye anlattı.

ŞOFÖRLER 250 SAAT EĞİTİLECEK
2 yıllık çalışma sonunda oluşturulan ve Eylül ayında uygulamaya konacak olan yönerge ile sadece minibüs değil, taksi ve servis aracı şoförlüğü için de birtakım kriterler getirdiklerini söyleyen Öztürk, “Örneğin, 18 yaşını dolduran kişi ehliyetli olarak 3 yılı geçirmeden ticari taksi, ticari minibüs ve servis aracı kullanamayacak. Büyükşehir belediyesi ile yaptığımız çalışma çerçevesinde ilk etapta 2500 minibüs şoförü eğitime alınacak. 250 saatlik görsel ve uygulamalı dersten sonra 100 puanı tamamlayabilenlere çalışma belgesi verilecek” dedi.

MİNİBÜS KAPISININ KONTROLÜ ŞOFÖRDE OLMAYACAK
Minibüs ve servis araçlarında, Cemaliye Atmaca’nın da hayatını kaybetmesine neden olan açık kapı sorunuyla sık sık karşılaştıklarını söyleyen Öztürk, yönergede buna da çözüm önerdiklerini söyledi: “1990’lı yıllarda minibüslerin kapısı çek kapat şeklindeydi. Şimdi kapılar otomatik, yani şoförün kumandasında. Bizim teklifimiz ise kapının kilometre teline bağlanması yönünde. Buna göre aracın tekerlekleri durduğu zaman kapı açılacak, döndüğü zamansa kapanacak. Böylece şoförün kapıya hiçbir müdahalesi olmayacak.”

YOLCU ALMAK İÇİN YARIŞMAYACAKLAR
Bugüne kadar minibüs şoförü olanlardan sadece ticari taşıt kullanma belgesi istendiğini, bu belgenin de 20 saatlik ders gibi kısa bir süre sonunda verildiğini belirten Öztürk, “Bunun yeterli olmadığı görüldü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı’nın çıkardığı yönergeyle bu eksiği gidermeyi amaçlıyoruz. İnsanların canına mal olan bu tür olayların yaşanmaması için artık bu işi ciddi standartlara bağlamak zorundayız” diye konuştu.

İstanbul’daki 6200 minibüs olduğunu vurgulayan Öztürk, şoförlere trafik kurallarının yanı sıra iletişim konusunda da eğitim verileceğini ifade etti: “Şoförler artık yolcu almak için yarışmayacak, kuralları ihlal etmeyecek ve yolcuya, ‘beğenmiyorsan taksiye bin’ diyemeyecek. Yani artık elini kolunu sallayan herkes minibüs şoförü olamayacak.”

HEPSİNİN KARNESİ OLACAK, HATA AFFEDİLMEYECEK
Düzenleme ile şoförler üzerindeki yaptırım güçlerinin de artığını söyleyen Öztürk, yeni cezaların da etkili olacağı görüşünde. “Bugüne kadar hatalı olan arkadaşlara, Esnaf Odaları Birliği Disiplin Kurulu’nda ancak para cezası uygulatabiliyorduk. Ancak yeni uygulama yıllık çalışma ruhsatı getiriyor. Buna göre eğitimden geçmiş arkadaşların yıllık suç ve hata oranlarını gösteren karneleri olacak. Suç oranı kabarık olanlara ikinci sene çalışma ruhsatı vermeyeceğiz ve şoförü ihraç edeceğiz. Bugüne kadar uyarılıp para cezası veriliyordu ama ihraç edilmiyor ve çalışma belgesi alınmıyordu. Ama artık çalışma izni iptal edilebilecek. Şoförün ehliyetine el koymak bizim yetkimiz değil ama ticari çalışma belgesi alındığı zaman, minibüs ya da takside çalışması mümkün olamayacak.”

Öztürk, vatandaşların da duyarlı olmasını ve trafik kurallarını ihlal eden sürücüleri, İstanbul Minibüsçüler Esnaf Odası’na bildirmelerini istedi.

İstanbul Minibüsçüler Esnaf Odası Tel:
0212 534 81 02

 

Bu habere oy ver
Düşük
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan
Yüksek
     •  En çok puan alan haberler

Yazdır Gönder Görüş yaz/ oku

Bütün Görüşleri Oku

Ana Sayfa | Türkiye | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür Sanat | Doğal Hayat | Eğitim | Moda
Spor | Hava Yol | İletişim | Yardım | İzleyici Görüşleri | Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları