En büyük oy pusulası İstanbul 1. bölgede
Video
Foto Galeri
Türkiye
Dünya
Ekonomi
Spor
Teknoloji
Sağlık
Kültür Sanat
Yaşam
Hava Yol
Yeşil Ekran
Eğitim
Moda
Otomobil
Doğuş Yayın Grubu
NTV
CNBC-e
e2
NTVSPOR.NET
NBA TV
NTV Radyo
Eksen 96.2
Radio N101
NTV Yayınları
NTV Tarih
N. Geographic
 
NTVMSNBC Anasayfa » Türkiye » Hidden Güncel Subsection » Seçim Arşiv

En büyük oy pusulası İstanbul 1. bölgede

Oy pusulası basımı hırsızlığa karşı sıkı güvenlik alınan özel matbaada sürüyor. Her bölge için ayrı basılan pusulalar arasında en büyüğü, 11 parti ve 54 bağımsızın yarıştığı, 88x20 santimetre uzunluğundaki İstanbul 1. bölgede.

YSK Başkanı, İstanbul 1. Bölge oy pusulasını gösterdi.
 DİĞER HABERLER

AA
Güncelleme: 12:42 TSİ 25 Haziran 2007 Pazartesi

ANKARA - 22 Temmuz seçimi için, 85 ayrı oy pusulası basılıyor. En büyük oy pusulası İstanbul 1. Bölge’de, en küçük pusula ise Kırıkkale’de.
Haberin devamı

Oy pusulalarının basımı, özel matbaada yapılıyor. Bağımsız adayların da oy pusulasında yer alması ve bazı siyasi partilerin bazı seçim çevrelerinde seçime girmemesi nedeniyle 85 seçim çevresi için farklı oy pusulası hazırlanıyor. 6 seçim çevresinin oy pusulasının basımı tamamlandı ve postaya verildi, 18 ilin pusulası da baskıya hazır. Oy pusulalarının basımı 10 Temmuz’da tamamlanacak.

TEK TEK KONTROL EDİLİYOR
Basım işlemleri çerçevesinde ilk olarak bobin kağıtlar, her seçim çevresinin pusulası farklı olacağı için buna göre belirlenen ölçülerde kalıp haline getiriliyor. Kalıp halindeki beyaz kağıtlar, her seçim çevresi için ayrı ayrı belirlenerek, boyutuna göre baskıya veriliyor. Matbaada, YSK’nın seçim işlerinden sorumlu iki şubesinin elemanları da görev alıyor. Matbaada 24 saat esasına göre vardiyalı çalışan 50 YSK personeli, basım işlemi başlamadan önce örnek olarak basılan ozalit pusulaları, Resmi Gazete’de yayımlanan kesin aday listelerinden tek tek kontrol ediyor. Bu işlemin ardından hata tespit edilmezse, oy pusulalarının basımına başlanıyor. 7 ayrı makinede basım yapılıyor. Tabaka şeklindeki kağıtlara her il için ayrı ayrı basım yapılıyor. Bazı illerdeki bağımsız aday sayısına göre kağıtta kalan boşluğa, bağımsız adayı az olan veya olmayan illerin pusulası yerleştiriliyor. Böylece iki ilin birden basımı yapılabiliyor. YSK yetkilileri, 4 ilin bu şekilde büyük pusulası olan ilin yanında basılacağını ve büyük tasarruf sağlanacağını söylediler.

ÖZEL KURŞUNLA MÜHÜRLENİYOR
Basım işleminin ardından, tabaka halindeki kağıtlar, matbaada bulunan 3 ayrı kesim makinesinden geçiriliyor. Her ilin boyutuna göre ayrı ayrı ayarlanabilen makinelerde yapılan kesimin ardından, oy pusulaları her sandık için ayrılan 350 sayısına göre önce beyaz kağıtla paketleniyor. Pusulaların zarar görmemesi için bu paketler bir de plastikle
kaplanıyor. İlçeler bazında paketlenen pusulalar, çuvallara yerleştiriliyor ve çuvalların ağzı özel kurşunla mühürleniyor. Çuvallama işleminin ardından matbaada hazır bulunan PTT görevlileri, paketlenmiş pusulaları ilçelere göre araçlara yükleyerek yola çıkıyor.

POLİS BEKLİYOR, 16 GÜVENLİK KAMERASI İZLİYOR
Tüm bu işlemler sırasında YSK personelinin yanı sıra emniyet güçleri de matbaada güvenlik önlemleri alıyor. PTT araçlarına, emniyet güçleri eskortluk yapıyor, polisler her il sınırında görevini o ilin emniyet yetkilisine devrediyor.

Pusulaların basımında güvenlik tedbirlerine de büyük önem veriliyor. Matbaada kurulan 16 güvenlik kamerasıyla da pusulaların basımı 24 saat kayıt altına alınıyor ve izleniyor. Matbaa girişinde önlem olarak bir itfaiye aracı ve 2 itfaiye mensubu da 24 saat bekletiliyor.

KIRPINTI KAĞITLAR BİLE TARTILIYOR
Basım sırasında kırpıntı olarak çıkan kağıt parçaları toplanarak, Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü’ne teslim ediliyor. Bu parça kağıtların tartımı da yapılıyor. Basım sonrası çıkan pusulalar ile artan parça kağıtlarının toplamı, basım öncesi gelen blok kağıdın ağırlığı ile karşılaştırılıyor.

BÜYÜK PUSULAYA BÜYÜK ZARF
YSK Başkanı Muammer Aydın, oy pusulalarının en büyüğünün 88x20 santimetre ile 11 siyasi parti ve 54 bağımsız adayın bulunduğu İstanbul 1. bölge olduğunu, en küçük oy pusulasının ise 14 siyasi partinin katıldığı Kırıkkale olduğunu açıkladı.

Pusulaların zarflara konulmasında sorun yaşanacağına ilişkin spekülasyonların yersiz olduğunu belirten Aydın, bağımsız aday sayısı fazla olan iller için büyük zarfların kullanılacağını, diğer illere normal boyuttaki zarfların gönderileceğini ifade etti. Pusulaların zarflara konulmasında sorun yaşanmayacağını vurgulayan Aydın, buna en büyük oy pusulası olan İstanbul 1. bölgenin pusulasını örnek olarak gösterdi. Aydın, bu pusulayı katlayarak zarfa koydu.

 

Bu habere oy ver
Düşük
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan
Yüksek
     •  En çok puan alan haberler

Yazdır Gönder Görüş yaz/ oku

Ana Sayfa | Türkiye | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür Sanat | Doğal Hayat | Eğitim | Moda
Spor | Hava Yol | İletişim | Yardım | İzleyici Görüşleri | Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları