Yeniden ‘Hisseli Harikalar Kumpanyası’
Kültür Sanat
Filmler
Sinema
Oscar
Müzik
Edebiyat
Sahne Sanatları
Sergi
Mimari
Arkeoloji
İstanbul Bienali
Orhan Pamuk - Nobel
Altın Portakal
Cannes
Video
Foto Galeri
Türkiye
Dünya
Ekonomi
Spor
Teknoloji
Sağlık
Kültür Sanat
Yaşam
Hava Yol
Yeşil Ekran
Eğitim
Moda
Otomobil
Doğuş Yayın Grubu
NTV
CNBC-e
e2
NTVSPOR.NET
NBA TV
NTV Radyo
Eksen 96.2
Radio N101
NTV Yayınları
NTV Tarih
N. Geographic
 
NTVMSNBC Anasayfa » Kültür Sanat » Sahne Sanatları

Yeniden ‘Hisseli Harikalar Kumpanyası’

Unutulmaz müzikal, 25 yıl sonra dev bir kadroyla sahnede! İlk olarak 1980 yılında sahnelenen “Hisseli Harikalar Kumpanyası”, eski kadrosundan Erol Evgin, Kartal Kaan, Ayşen Gruda ve yeni oyuncularıyla haziran ayında yeniden sahnelenmeye başlanacak.

 DİĞER HABERLER

NTV-MSNBC
Güncelleme: 15:55 TSİ 24 Mayıs 2007 Perşembe

İSTANBUL - Türkiye’nin en çok izlenen müzikali “Hisseli Harikalar Kumpanyası” BKM ve Bonus Card işbirliği ile geri döndü! Haldun Dormen’in yazıp yönettiği müzikalin, şarkı sözleri Çiğdem Talu’ya, besteleri Melih Kibar’a ait. “Hisseli Harikalar Kumpanyası”, 2007 Haziran’ında yine Haldun Dormen yönetiminde ve Bonus Card sponsorluğunda seyirciyle buluşacak.
Haberin devamı

Beşiktaş Kültür Merkezi (BKM) ve Bonus Card işbirliğiyle sahnelenecek müzikale ilişkin BKM’de düzenlenen basın toplantısında konuşan oyunun yazarı ve yönetmeni Haldun Dormen, Hisseli Harikalar Kumpanyası’nı tekrar canlandırmaktan çok heyecan duyduğunu dile getirdi.

Bir müzikal yapılmasına ilişkin Egemen Bostancı’dan teklif geldiği dönemde uzun süre tiyatro yapmadığını vurgulayan Dormen, “Yönetmenlik hayatım sanki bitmişti. Egemen Bostancı benim ikinci kariyerimi başlattı” dedi. Bostancı’nın “Huysuz Virjin” adıyla tanınan Seyfi Dursunoğlu için bir rol yazmasını istediğini, ancak Dursunoğlu’nun müsait olmaması nedeniyle rolü o dönemde Mehmet Ali Erbil’in oynadığını ve böylece Hisseli Harikalar Kumpanyası’nın ortaya çıktığını anlatan Dormen, “Bu müzikalin hepimize çok katkısı oldu. Birçoklarımız bu müzikalden sonra yıldız olduk” diye konuştu.

O dönemde müzikalde rol alan Nevra Serezli ve Mehmet Ali Erbil’e müzikalin yeni versiyonu için teklif götürülüp götürülmediğine ilişkin soru üzerine Dormen, Serezli’nin bu rol için yaşlı olduğunu söylediğini, Erbil’in de artık gösteri dünyasının farklı bir alanında yer alması ve zamanı olmadığını düşünmeleri nedeniyle teklif götürmediklerini anlattı.

“BAZI ROLLER TEKRAR DÜZENLENDİ”
Dormen, bazı rollerin yeni oyunculara göre tekrar düzenlendiğini ve 80’li yıllarda geçen hikayenin bazı değişikliklerle bugüne uyarlandığını belirti.

Garanti Ödeme Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Elvan Bilge de Bonus Card’ın özünde barındırdığı dinamizmi ve neşeyi paylaşabilecekleri projelerde bulunmalarının kendilerini çok mutlu ettiğini dile getirerek, Türk müzikal tarihinin en başarılı eserini bu yaz yeniden Türk halkı ile buluşturmaktan ve Türkiye’nin her yerindeki izleyenlerin yüzüne tebessüm hediye etmekten mutluluk duyacaklarını kaydetti.

İlk müzikalde de kendisini oynayan Erol Evgin de bu müzikalden önce böyle bir projede yer almadığını, ancak rol alınca müzikal seyircisini çok sevdiğini dile getirerek, 3 Mart 1980’de perdelerini açan Hisseli Harikalar Kumpanyası’nın Türkiye’nin her yerinde oynandığını ve yaklaşık yarım milyon kişi tarafından izlendiğini hatırlattı. Evgin, esprili bir ifadeyle, “27 yıl sonra tekrar birlikte olmak, tekrar bu oyunda olmak beni çok mutlu ediyor. Ben çok korktum bana baba rolü teklif ederler diye, ama yine jön rolünü kaptım. John Travolta kıyafetlerini giydim geldim” diye konuştu.

Ayşen Gruda da Adile Naşit’in rolünü oynamanın çok zor bir şey olduğunu dile getirerek, duygularının anlatılır gibi olmadığını söyledi. Gruda, şöyle devam etti:
“Ama şöyle düşünüyorum. Adile abla gökyüzünde ışıklı bir yerde bana bakıyor. Benim başarılı olmamı istiyor ve herhalde rolünü ben oynadığım için mutluluk duyuyor.”

Kartal Kaan da toplantının başında müzikalin ilk sahnelendiği zamanki görüntülerini izlerken kendini zor tuttuğunu vurgulayarak, 27 yıl sonra tekrar birlikte olmaktan çok mutlu olduğunu ifade etti.

Müzikalin yeni uyarlamasında “Süheyla” rolünü onayan Ayça Varlıer de 1977 doğumlu olduğunu, Erol Evgin ve bu müzikalin parçaları ile büyüdüğünü anlatarak, kendisini çok şanslı hissettiğini dile getirdi.

Toplantı sonunda Evgin ve Varlıer, Evgin’in “İşte Öyle Bir Şey” şarkısını, Kartal Kaan da müzikalin açılış parçasını seslendirdi.

Egemen Bostancı’nın yapımında ilk olarak o dönemde Şan Sineması olan, daha sonra Şan Tiyatrosu adını alan sahnede seyircilerle buluşan Hisseli Harikalar Kumpanyası, 26-27 Haziran tarihlerinde (BKM Açık Hava Etkinlikleri kapsamında) Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosunda sahnelenecek.

Müzikalin biletleri 22 Haziran Günü www.biletix.com adresinde satışa çıkacak. Bonus Card sahipleri müzikali yüzde 20 indirim fırsatı ile seyredebilecek.

TÜRKİYE TURNESİ
Müzikal, daha sonra Türkiye turnesiyle sanat severlerle buluşacak.

1982 yılında Türkiye’nin dört bir yanında 600’den fazla kez sahnelenen müzikalin şarkı sözleri Çiğdem Talu, besteleri Melih Kibar’a ait. Adile Naşit, Asuman Arsan, Belkis Dilligil gibi eski oyuncuları vefat eden müzikalin yeni versiyonunda, Ruhsar Öcal, Nuri Gökaşan, Umut Kurt, Metin Keçeci, Ethel Mulanis Araf, Pelin Öztekin , Jinet Bahar, Barış Berker, Ezgi Mola, Cem Akkaş ve Nevin Özlem rol alacak.

Hisseli Harikalar Kumpanyası’nda, Anadolu’da bir çadır tiyatrosunun assolistinin büyük bir gazinoya transfer olması üzerine assolist arayışı ve kumpanyanın gösteri yaptığı köy ağasının yeni assoliste aşık olmasıyla gelişen komik olaylar konu ediliyor.

40 Kişilik kadrosu, kostümleri, dekorları ve müzikleri ile zamanının en büyük prodüksiyonu olan Hisseli Harikalar Kumpanyası, sahnelendiği sürece manşetlerden inmemişti.


 

Bu habere oy ver
Düşük
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan
Yüksek
     •  En çok puan alan haberler

Yazdır Gönder Görüş yaz/ oku

Bütün Görüşleri Oku

Ana Sayfa | Türkiye | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür Sanat | Doğal Hayat | Eğitim | Moda
Spor | Hava Yol | İletişim | Yardım | İzleyici Görüşleri | Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları