İstanbul Müzik Festivali 35 yaşında!
Kültür Sanat
Filmler
Sinema
Oscar
Müzik
Edebiyat
Sahne Sanatları
Sergi
Mimari
Arkeoloji
İstanbul Bienali
Orhan Pamuk - Nobel
Altın Portakal
Cannes
Video
Foto Galeri
Türkiye
Dünya
Ekonomi
Spor
Teknoloji
Sağlık
Kültür Sanat
Yaşam
Hava Yol
Yeşil Ekran
Eğitim
Moda
Otomobil
Doğuş Yayın Grubu
NTV
CNBC-e
e2
NTVSPOR.NET
NBA TV
NTV Radyo
Eksen 96.2
Radio N101
NTV Yayınları
NTV Tarih
N. Geographic
 
NTVMSNBC Anasayfa » Kültür Sanat » Müzik

İstanbul Müzik Festivali 35 yaşında!

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından Borusan Holding sponsorluğunda düzenlenen Uluslararası İstanbul Müzik Festivali 2-30 Haziran tarihleri arasında gerçekleşiyor. Festival bu sene 35. yılını kutlayacak.

 DİĞER HABERLER

NTV-MSNBC
Güncelleme: 18:08 TSİ 12 Mayıs 2007 Cumartesi

ISTANBUL - Festival Sponsorluğunu geçtiğimiz yıldan beri Borusan Holding’in üstlendiği 35. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali, 1000’i aşkın yerli ve yabancı sanatçıyı İstanbul’da ağırlayacak.
Haberin devamı

35. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’nde bu yıl, 9 senfoni ve oda orkestrası, 9 oda müziği, 2 resital, 2 koro, 1 geleneksel müzik ve 1 klasik dışı konser olmak üzere toplam 23 etkinlik yer alıyor. İzleyicilerini kentin farklı köşelerinde ağırlayacak olan Müzik Festivali’ne bu yıl Aya İrini Müzesi, Atatürk Kültür Merkezi, Esma Sultan Yalısı ve Bulgar Kilisesi ev sahipliği yapacak.


AÇILIŞ KONSERİNDE YILDIZLAR GEÇİDİ
35. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali, 2 Haziran Cumartesi akşamı Aya İrini Müzesi’ndeki Yıldızlar Orkestrası konseriyle açılıyor. Cihat Aşkın, Hakan Şensoy, Özcan Ulucan, Çağ Erçağ, Atilla Aldemir gibi başarılı müzisyenlerden oluşan orkestra, özel bir programla değerli solistlere eşlik edecek.
35 yıl önceki ilk İstanbul Festivali’nin açılış konserinde, Vivaldi’nin Üç Keman Konçertosu’nu Suna Kan ve Yehudi Menuhin’le yorumlayan Ayla Erduran, bu kez Bach’ın Üç Keman Konçertosu’nu genç kemancılar Özcan Ulucan ve Cihat Aşkın ile seslendirecek. 11 yaşındayken Wilhelm Kempff’le birlikte Mozart’ın İki Piyano Konçertosu’nu seslendiren konserin solisti İdil Biret de, bu kez 11 yaşındaki genç piyanist Mertol Demirelli ile Bach’ın İki Piyano Konçertosu’nu yorumlayacak.


FESTİVAL’DEN SEÇMELER
35. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali, geniş bir yelpazeye yayılan zengin içeriğiyle yine yaz aylarının en çok konuşulan etkinliklerinden olacak. Festival programında; Borusan Holding sponsorluğunda şef Ion Marin yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası eşliğinde konser verecek olan, dünya opera sahnelerinin vazgeçilmez divası soprano Angela Gheorghiu ile Sabah Gazetesi sponsorluğunda “Dünyanın Tüm Sabahları” adlı filmin müziklerinden bir seçki sunacak olan Jordi Savall ve topluluğu Hespérion XXI öne çıkıyor.

Klasik, caz ve Macar halk müziğinden harmanlanmış benzersiz tarzıyla Roby Lakatos ve Topluluğu’nun konseri, ve Altın Küre ödüllü aktör Klaus Maria Brandauer ile yaratıcı kemancı Daniel Hope’u buluşturan “Özgürlüğün Peşinde” adlı proje Festival’in kaçırılmayacak etkinlikleri arasında.

35. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’nin kapanışını 29 ve 30 Haziran’da, günümüz müzik dünyasının en gözde şeflerinden Mariss Jansons liderliğinde dünyanın en iyi orkestraları arasında yer alan, köklü bir geleneğin temsilcisi Kraliyet Concertgebouw Orkestrası yapacak. Müzikseverler, bu iki konserin Yapı Kredi sponsorluğunda gerçekleşecek ilk akşamında usta Mozart yorumcusu piyanist Mitsuko Uchida’yı solist olarak dinleme fırsatını bulacaklar.


FESTİVALDE BİR PRÖMİYER
İngiltere’nin yaşayan en saygın klasik müzik bestecisi Sir John Tavener’ın Kuran’da geçen Allah’ın 99 isminden etkilenerek bestelediği “Allah’ın Güzel İsimleri” adlı görkemli koro eserinin, Londra Westminster Katedrali’ndeki ilk seslendirilişinin hemen ardından, ilk uluslararası prömiyeri İstanbul Müzik Festivali’nde gerçekleşecek.

22 Haziran Cuma gecesi Aya İrini Müzesi’nde gerçekleşecek olan “Allah’ın Güzel İsimleri” adlı konserde eseri Arapça seslendirecek olan BBC Senfoni Orkestrası ve Korosu, 200’ü aşkın müzisyeniyle dinleyicilere tarihi bir gece yaşatacak.

35. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’ndeki konserlerin biletleri Biletix satış kanalları üzerinden satışa sunuldu.

 

Bu habere oy ver
Düşük
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan
Yüksek
     •  En çok puan alan haberler

Yazdır Gönder Görüş yaz/ oku

Bütün Görüşleri Oku

Ana Sayfa | Türkiye | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür Sanat | Doğal Hayat | Eğitim | Moda
Spor | Hava Yol | İletişim | Yardım | İzleyici Görüşleri | Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları