Abdullah Gül’ün özgeçmişi
Türkiye
Yerel Seçim 2009
Ergenekon Davası
Politika
Dış politika
Genel
Polis - adliye
Yerel
Video
Foto Galeri
Türkiye
Dünya
Ekonomi
Spor
Teknoloji
Sağlık
Kültür Sanat
Yaşam
Hava Yol
Yeşil Ekran
Eğitim
Moda
Otomobil
Doğuş Yayın Grubu
NTV
CNBC-e
e2
NTVSPOR.NET
NBA TV
NTV Radyo
Eksen 96.2
Radio N101
NTV Yayınları
NTV Tarih
N. Geographic
 
NTVMSNBC Anasayfa » Türkiye

Abdullah Gül’ün özgeçmişi

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Erdoğan tarafından partisince Türkiye Cumhuriyeti’nin 11. Cumhurbaşkanlığı için aday gösterileceği açıklanan Abdullah Gül, 29 Ekim 1950’de Hamdi Ahmet Bey ve Adeviye Gül’ün oğulları olarak Kayseri’de doğdu.

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül
 DİĞER HABERLER

NTV
Güncelleme: 10:31 TSİ 25 Nisan 2007 Çarşamba

İSTANBUL - Orta öğrenimini Kayseri Lisesi’nde tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ne giren Gül, aynı fakültede mezuniyet sonrası doktorasını aldı. Burslu olarak doktora çalışmaları için iki yıl Londra ve Exter’de kalan Gül, Türkiye’ye dönüşünde Sakarya Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nün kuruluşunda çalıştı ve burada iktisat dersleri verdi.
Haberin devamı

Abdullah Gül, 1983-1991 yılları arasında merkezi Cidde’de olan İslam Kalkınma Bankası’nda (IDB) İktisat Uzmanı olarak çalıştı. 1991 yılında Uluslararası İktisat dalında doçent olan Gül, 1991 yılında yapılan erken seçimle Refah Partisi’nin (RP) Kayseri Milletvekili olarak parlamentoya girdi ve IDB’den istifa etti.

1992 yılından itibaren, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Üyeliği yapan Gül, konseyin Kültür, Tüzük, Siyasi ve Ekonomik Kalkınma komitelerinde çalıştı. Avrupa Konseyi’ndeki çalışmalarından dolayı kendisine ‘Pro Merito’ madalyası ve konseyin sürekli ‘Onursal Üyesi’ unvanı verilen Abdullah Gül, 1993’te RP’nin dışişlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine seçildi.
Gül’ün siyasi portresi

Bu süre içinde Avrupa ve Amerika’daki birçok kuruluşta yaptığı konuşmalarla, partisinin görüşlerini aktaran Gül, 1995’te yapılan genel seçimlerde, ikinci kez RP Kayseri Milletvekili seçildi. Gül, 1991-1995 tarihleri arasında TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyeliği yaptı. 1995 yılında TBMM Dışişleri Komisyonu Üyeliği’ne seçilen Gül, Necmettin Erbakan’ın başkanlığında kurulan RP-DYP koalisyon hükümetinde (54. Hükümet), Devlet Bakanlığı ve Hükümet Sözcülüğü görevinde bulundu. Gül, RP’nin kapatılmasının ardından girdiği Fazilet Partisi’nde (FP) Genel Başkan Yardımcısı olarak görev aldı.
Gül’ün eşi türban için AİHM’e gitmişti

18 Nisan 1999’da yapılan 21. dönem milletvekilliği genel seçiminde FP Kayseri Milletvekili olarak 3. kez parlamentoya giren Abdullah Gül, seçimden yaklaşık 1 yıl 1 ay sonra yapılan FP kurultayında, Recep Tayyip Erdoğan’ın da desteğini alarak genel başkanlığa adaylığını koydu. Gül, kongre öncesinde yaptığı açıklamalarda, “emanetçi” ve “icazetçi” olmayacağını, “yetki ve sorumluluk alarak iş yapacak genel başkan olacağını” ilan etti. Gül, 14 Mayıs 2000 tarihinde yapılan FP 1. Olağan Kongresi’nde 521 oy alarak Recai Kutan’ın (633) gerisinde kaldı.

Kongre sonuçları, siyasi çevrelerce, ‘parti tabanının Yenilikçi olarak adlandırılan kanadı geniş ölçüde desteklediği, ancak partinin henüz bir yönetim değişikliğine hazır olmadığı’ şeklinde yorumlandı.

Abdullah Gül, FP’nin Anayasa Mahkemesi’nce kapatılması sonrasında 14 Ağustos 2001 tarihinde kurulan AK Parti’nin kurucuları arasında yer aldı ve Genel Başkan Yardımcılığı görevini üstlendi. 3 Kasım 2002’de yapılan erken genel seçimlerde AK Parti’den Kayseri Milletvekili seçilen Abdullah Gül, 18 Kasım 2002’de Türkiye Cumhuriyeti’nin 58. hükümetini kurdu.

Abdullah Gül’ün Başbakanlığı sırasında, Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Genel Başkanlığını sürdürdü. Anayasa ve yasalarda yapılan değişiklikle aday olmasının önündeki engeller kalkan AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, YSK tarafından iptal edilerek 9 Mart 2003’te yenilenen Siirt seçimlerinde milletvekili seçildi. Gül, Erdoğan’ın 11 Mart 2003’te, TBMM Genel Kurulu’nda ant içmesinin ardından 58. hükümetin istifasını sundu. 14 Mart 2003’te Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında kurulan 59. hükümette Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcılığı’na getirilen Gül, o tarihten bu yana bu görevi yürütüyor.

21 Ağustos 1980’de Hayrunissa Özyurt ile evlenen ve Ahmet Münir, Kübra, Mehmet Emre adlarında üç çocuğu bulunan Gül, İngilizce ve Arapça biliyor.

 

Bu habere oy ver
Düşük
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan
Yüksek
     •  En çok puan alan haberler

Yazdır Gönder Görüş yaz/ oku

Bütün Görüşleri Oku

Ana Sayfa | Türkiye | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür Sanat | Doğal Hayat | Eğitim | Moda
Spor | Hava Yol | İletişim | Yardım | İzleyici Görüşleri | Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları