Rahim ağzı kanseri aşısı Türkiye’de
Sağlık
Bayındır Hastaneleri Köşesi
Beslenme
Kalp-Damar Hast.
Genetik
Cinsellik
Stres
Kanser
AIDS
Sigara
Erkek Sağlığı
Kadın Sağlığı
Çocuk-Bebek Sağ.
Diğer Hastalıklar
Kuş Gribi haberleri
Video
Foto Galeri
Türkiye
Dünya
Ekonomi
Spor
Teknoloji
Sağlık
Kültür Sanat
Yaşam
Hava Yol
Yeşil Ekran
Eğitim
Moda
Otomobil
Doğuş Yayın Grubu
NTV
CNBC-e
e2
NTVSPOR.NET
NBA TV
NTV Radyo
Eksen 96.2
Radio N101
NTV Yayınları
NTV Tarih
N. Geographic
 
NTVMSNBC Anasayfa » Sağlık » Kanser

Rahim ağzı kanseri aşısı Türkiye’de

Rahim ağzı kanserine karşı geliştirilen aşı Türkiye’ye getirildi. 750 YTL’ye mal olan aşı konusunda sağlık otoriteleri ikiye bölündü. Sağlık Bakanlığı aşının etkinliğinin yüzde 100 kanıtlanmadığını iddia ediyor, uzmanlar ise “mutlaka yapılmalı” diyor.

 DİĞER HABERLER

NTV-MSNBC
Güncelleme: 14:56 TSİ 13 Nisan 2007 Cuma

İSTANBUL - Rahim ağzı, yani serviks kanserine neden olan Human Papiloma Virüs (HPV)’e karşı geliştirilen aşı koruyucu bir yöntem olup daha önce virüsle temas ederek enfekte olmuş kişileri tedavi edici özelliği bulunmuyor. HPV’nin siğilli ve kanserli olgularda en sık saptanan 6-11-16-18 tiplerine karşı geliştirilen ve maliyeti 750 YTL olan aşı ile ilgili tartışmalar ise devam ediyor.
Haberin devamı


ENFEKSİYONLARINDAN KORUYOR
100’ün üzerinde tipi bulunan HPV’nin 25-30 tanesinin daha fazla genital organlarda hastalık yaptığını söyleyen Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Tugan Beşe, “HPV rahim ağzı, vajen ve vulva dokularını enfekte ederek kendi genetik şifresini hücre içine sokarsa, bir süre sonra kondilom denen siğiller veya hücre çekirdeğinde bozulma meydana gelebiliyor. Uzun zaman diliminde hücredeki bozulma artabiliyor ve bazı olgularda dokuda kanser gelişebiliyor. İşte aşı, virüs ile karşılaşmadan önce yapılırsa virüs ile temas durumunda hastalanmaya karşı koruyor” dedi.

ERKEKLER DE AŞI OLMALI
Virüsün toplumda yayılmaması için erkek ve kadınların ortak koruma programına alınması gerektiğini vurgulayan
Prof. Dr. Tugan Beşe,"Aşılanan kadınlar da yılda bir kez smear testi yaptırmaya devam etmeli."

Prof. Beşe’ye göre, erkeklerin de aşı yaptırması gerekiyor ancak aşı çalışmaları 15-26 yaş grubundaki genç kız ve kadınlarda yapıldığından diğer yaş gruplarını ve erkekleri de kapsayan çalışmalara ihtiyaç var: “Aşı 9-10 yaş grubu itibari ile yapılmaya başlanabilir. Ne kadar erken yaşta yapılırsa koruma oranı o kadar artar. Ancak, ileri yaşlarda da koruma amaçlı aşı yapılmasında herhangi bir sakınca bulunmuyor. Rahim ağzı kanserine karşı kadınların yanı sıra erkeklerin de aşılanması gerekiyor, çünkü bu virüs kadınlara hava yolu ile bulaşmıyor, erkekler ile cinsel ilişki sonrasında bulaşıyor veya tam tersi oluyor.”

Aşının herhangi bir yan etkisi bulunmadığını söyleyen Prof. Beşe, aşılamanın HPV görülmüş olanlarda da tip tayini yapılmadan uygulanabileceğini söyledi. “Örneğin tip tayini yapıldığını kabul edelim ve tip 16 pozitif olsun. Demek ki diğer 3 tipe örnekte geçen 6-11-18’e karşı kişi korumasız durumda. Aşı diğer 3 tipe karşı koruma amaçlı etkili olacaktır ama daha önceden tip 16 ile enfekte olunduğundan herhangi bir faydası olmayacaktır.”

SAĞLIK BAKANLIĞI: MALİYETİ ÇOK YÜKSEK
Türkiye’de her yıl 1360 kadın serviks kanserine yakalanıyor bunların 600’ü hayatını kaybediyor. Bu kanserden koruma sağlayan HPV aşısı ile ilgili tartışmaların odağını ise bakanlığın, aşının ilaç geri ödeme sistemine girmesine soğuk bakması oluşturuyor. Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Daire Başkanı Dr. Murat Tuncer, “Serviks kanseri Türkiye’de öncelikli bir problem değil, ayrıca aşının maliyet-etkinlik analizi negatif yönde. Bu nedenle isteyenler yaptırabilir ama geri ödeme kuruluşlarının bunu kapsam içine almasına hiç gerek yok. Hepatit A ve su çiçeği gibi aşılar kapsama alınmazken bu aşının alınması anlamsız olur. Bu konuda devlete ve geri ödeme kuruluşlarına baskı yapılması çok yanlış” dedi.

AŞININ ETKİNLİĞİ KANITLANMADI
Serviks tarama programına giren hiçbir kadının bu kanserden ölmediğini ve HPV alan kadınların yüzde 75 ile yüzde 98’inin kanser olmadığını söyleyen Dr. Tuncer, “Buna kanser aşısı demek doğru değil, bu ilaç firmalarının pompaladığı bir politikadır, şu anda etkinliği yüzde yüz kanıtlanmış değil sadece 5 yıl için etkinliği bildirilmiş. 5 yıl sonra ne olacak, tekrar yapılacak mı kesin belli değil” dedi. Aşının Asya’da yüzde 60, Avrupa’da yüzde 70 koruma sağladığını söyleyen Tuncer: “Ama Türkiye’de ne kadar koruduğuna yönelik bir çalışma yok, belki de hiç korumuyor, bilmiyoruz”diye konuştu.

TÜRK JİNEKOLOJİ DERNEĞİ: AŞI YÜZDE 100 KORUYOR
Türk Jinekoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Bülent Tıraş, bakanlığın aşı ile ilgili yaklaşımını, “Şu anki bilimsel verilere göre aşı rahim ağzı kanserinden yüzde yüz koruyor. Bu yeni bir aşı, çıkar çıkmaz herkese ödenmesi mümkün olmayabilir ama ileride maliyet ucuzlarsa ödeme yapılır. Hepatit veya kızamıkçık da uzun süre ödenmedi ama artık ödeniyor, bu da zamanla zorunlu aşı kapsamına girecektir” sözleriyle değerlendirdi.

REKABET OLURSA FİYAT DÜŞER
Prof. Dr. Tugan Beşe de bu maliyetteki bir aşının zorunlu aşı grubuna alınmasının mümkün olmadığını belirterek, “Aşılama kapsamındaki diğer aşıların birim maliyeti bu aşı ile kıyaslanamayacak kadar düşük. Ancak bir süre sonra aşının maliyeti düşecektir. Yakın zamanda tip 16-18 içeren 2’li aşısının da piyasaya çıkmasıyla rekabet ve fiyatlarda düşüş olacak” dedi.

ÇOK EŞLİLİĞE ÖZENDİRECEĞİ İDDİASI
Aşının genç kızları erken yaşta cinselliğe yönlendireceği ve kadınlarda çok eşliliği özendireceği yönündeki tartışmayı ise Prof. Bülent Tıraş şöyle değerlendirdi: “Bu tamamen spekülasyon, böyle bir şey söz konusu olamaz. Hepatit B aşısı da cinsel yolla bulaşan bir hastalığa karşı koruma sağlıyor, tek bulaşma yolu bu değil ama Türkiye’de cinsel yolla bulaşma oranı çok yüksek, dolayısıyla niye Hepatit B’de yönelme olmuyor da bunda olsun.”

AŞI OLMAK YETERLİ DEĞİL
Aşının tam etkisinin gözlenebilmesi için çocukluk çağından itibaren toplumdaki tüm bireylerin aşılanması gerektiğini bunun da yakın zamanda mümkün olmadığını söyleyen Prof. Tugan Beşe, “Aşı yapılmış olanların smear taramalarında henüz bir değişiklik yok, yani yıllık kadın doğum kontrolünden geçilmesinde fayda var” diyerek aşı yapılmadan önce kişinin jinekologu ile görüşmesini önerdi.

HPV aşısı 3 kerede ardışık olarak 0-2 ve 6. aylarda kas içine yapılıyor. Her dozu yaklaşık 250 YTL olan aşının toplam maliyeti ise 750 YTL.

 

Bu habere oy ver
Düşük
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan
Yüksek
     •  En çok puan alan haberler

Yazdır Gönder Görüş yaz/ oku

Bütün Görüşleri Oku

Ana Sayfa | Türkiye | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür Sanat | Doğal Hayat | Eğitim | Moda
Spor | Hava Yol | İletişim | Yardım | İzleyici Görüşleri | Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları