Beyazperdede ‘emek’ filmleri
Kültür Sanat
Filmler
Sinema
Oscar
Müzik
Edebiyat
Sahne Sanatları
Sergi
Mimari
Arkeoloji
İstanbul Bienali
Orhan Pamuk - Nobel
Altın Portakal
Cannes
Video
Foto Galeri
Türkiye
Dünya
Ekonomi
Spor
Teknoloji
Sağlık
Kültür Sanat
Yaşam
Hava Yol
Yeşil Ekran
Eğitim
Moda
Otomobil
Doğuş Yayın Grubu
NTV
CNBC-e
e2
NTVSPOR.NET
NBA TV
NTV Radyo
Eksen 96.2
Radio N101
NTV Yayınları
NTV Tarih
N. Geographic
 
NTVMSNBC Anasayfa » Kültür Sanat » Sinema

Beyazperdede ‘emek’ filmleri

Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nin ikincisi, 1-7 Mayıs arasında İstanbul, Ankara ve İzmir’de eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek.

 DİĞER HABERLER

AA
Güncelleme: 09:32 TSİ 05 Nisan 2007 Perşembe

ANKARA - Filmlerin ücretsiz izlenebileceği festivalde “emeği” konu edinen 13’ü yerli, 27’si yabancı olmak üzere toplam 40 belgesel ve kurmaca film izleyiciyle buluşacak. Festival, 7 Mayıs’tan sonra da Adana’dan Artvin’e, Bursa’dan Eskişehir’e birçok şehirde yıl boyunca devam edecek.
Haberin devamı

Halkevleri, “sendika.org” sitesi, DİSK’e bağlı Basın-İş ve Birleşik Metal-İş sendikaları ile Türk-İş’e bağlı Hava-İş ve Petrol-İş sendikalarınca düzenlenen festivalde filmler, ücretsiz olarak izlenebilecek ve yarışmaya yer verilmeyecek.

Festivalde, “dünyayı sosyal, bireysel ve çevresel özellikleriyle yaşanabilir olmaktan çıkaran neo-liberalizm karşıtı deneyimleri paylaşmak; dünyanın dününe, bugününe ve geleceğine emek cephesinden bakmak, işçilerin yurt içinde ve yurt dışında kendi sınıfıyla iletişim kurmasını sağlamak için sinemanın çevirmenliğinden yararlanmak” amaçlanıyor.

Taksim’de 1 Mayıs 1977’de meydana gelen olaylarda hayatını kaybedenleri anmak üzere Kazancı Yokuşu’na karanfil bırakılmasıyla resmi olarak başlayacak festival çerçevesinde 2 Mayıs’ta İstanbul Beyoğlu Emek Sineması’nda özel bir program düzenlenecek. Programda, sanatçı Timur Selçuk bir dinleti sunacak.

Adana ve Mersin’de 6-12 Mayıs arasında tekrarlanacak festival, daha sonra da bütün bir yıl boyunca İzmit’ten Artvin’e, Bursa’dan Eskişehir’e ve Bolu’ya kadar birçok kentte devam edecek.

Festival kapsamında, “emeği” konu edinen 13’ü yerli, 27’si ise yabancı olmak üzere toplam 40 belgesel ve kurmaca film izleyici ile buluşacak. Filmler, İstanbul’da Fransız Kültür Merkezi, İtalyan Kültür Merkezi, Yeşilçam Sineması, Halkevi Sinema Salonu ile Petrol-İş, Hava-İş ve Birleşik Metal-İş konferans salonlarında; Ankara’da Ankara Sanat Tiyatrosu ve Ekin Sanat Merkezi’nde gösterilecek. İzmir’deki filmlerin gösterileceği salonlar ise önümüzdeki günlerde kesinlik kazanacak.

Festivalin kapanışı nedeniyle Ankara’da 6 Mayısta özel bir program gerçekleştirilecek.

YARIŞMASIZ VE ÜCRETSİZ FESTİVAL
Festivalin daha geniş kesimlere ulaşması amacıyla sendika şubelerinde ve yoksul mahallelerde Halkevleri tarafından özel gösterimler yapılacak. Yine festival kapsamında, fotoğraf sanatçısı Tolga Sezgin’in “Göçmen İşçiler” konulu sergisi de açılacak.

Festivalde, çeşitli ülkelerden konuklar da ağırlanacak. Festival kapsamında gösterilecek Meksika yapımı “Ülke, Yağmur ve Ateş” adlı filmin yönetmenleri Tami Gold ve Gerardo Renique ile Hindistanlı yönetmen Rahul Roy da festivale katılacak.

Festivalde gösterilecek filmler arasında Ömer Lütfi Akad’ın “Diyet”, senaryosu Yılmaz Güney’e ait olan ve Zeki Ökten’in yönettiği “Düşman”, Ahmet Soner’in “Asayiş Berkemal”, John Sayles’ın “Matewan” ve Sergei Eisenstein’ın “Grev”i de bulunuyor.

Filmlerin ücretsiz olarak izlenebileceği ve yarışmaya yer verilmeyecek olan festivalle ilgili güncel bilgiler, “http://festival.sendika.org” internet adresinden takip edilebilecek.

“KANLI PERŞEMBEDEN LABOURFEST’E”
İşçi filmleri festivali, ilk olarak 1994 yılında ABD’nin San Francisco şehrinde düzenlendi.

Festival tarihi için ABD’nin San Francisco kentinde, 5 Temmuz 1934’te “Kanlı Perşembe” olarak anılan ve liman işçilerinin grevini destekleyen 2 işçinin öldürüldüğü günün yıl dönümü seçildi.

“LABORFEST” olarak adlandırılan festival, 1994’ten bu yana her yıl 5 Temmuz’da başlayan ve 1 ay süren bir işçi kültür ve film festivali niteliğini taşıyor. İşçi filmleri festivali, bu tarihte Japonya’dan Arjantin’e kadar birçok ülkede düzenleniyor.

Türkiye’de ise ilk İşçi Filmleri Festivali geçen yıl düzenlendi.

 

Bu habere oy ver
Düşük
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan
Yüksek
     •  En çok puan alan haberler

Yazdır Gönder Görüş yaz/ oku

Bütün Görüşleri Oku

Ana Sayfa | Türkiye | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür Sanat | Doğal Hayat | Eğitim | Moda
Spor | Hava Yol | İletişim | Yardım | İzleyici Görüşleri | Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları