Yorgun uyanmak apne belirtisi
Sağlık
Bayındır Hastaneleri Köşesi
Beslenme
Kalp-Damar Hast.
Genetik
Cinsellik
Stres
Kanser
AIDS
Sigara
Erkek Sağlığı
Kadın Sağlığı
Çocuk-Bebek Sağ.
Diğer Hastalıklar
Kuş Gribi haberleri
Video
Foto Galeri
Türkiye
Dünya
Ekonomi
Spor
Teknoloji
Sağlık
Kültür Sanat
Yaşam
Hava Yol
Yeşil Ekran
Eğitim
Moda
Otomobil
Doğuş Yayın Grubu
NTV
CNBC-e
e2
NTVSPOR.NET
NBA TV
NTV Radyo
Eksen 96.2
Radio N101
NTV Yayınları
NTV Tarih
N. Geographic
 
NTVMSNBC Anasayfa » Sağlık

Yorgun uyanmak apne belirtisi

Uzmanlar, horlama ve uyku apnesinin, insanın sabah uykudan yorgun uyanmasına ve gündüz de uyuklamasına neden olduğunu belirterek, bu durumdakilerin mutlaka bir Kulak-Burun-Boğaz uzmanına giderek tedavi olmaları konusunda uyarıyorlar.

 DİĞER HABERLER

AA
Güncelleme: 03:01 ET 12 Mart 2007 Pazartesi

ANKARA - Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. KBB Klinik Şefi Doç. Dr. İstemihan Akın, uykuda solunum bozukluğunun en hafifinin “horlama” hastalığı, en ağırının ise “tıkayıcı uyku apnesi” olduğunu belirtti.
Haberin devamı

Horlamanın en sık orta yaşlı-şişman erkeklerde görüldüğünü anlatan Akın, “Yaş ilerledikçe görülme sıklığı artar” dedi.

Charles Dickens’ın 1800’lü yılların başında yazdığı romanlardaki bazı kahramanların da bu hastalıktan muzdarip olduğunu ifade eden Akın, “Dickenson, romanlarındaki şişman, kırmızı yüzlü, oturduğu yerde uyuklayan erkeklerden oluşan Pickwick Klübü üyelerinden bahsederken, aslında horlama ve uyku apneli hastaları tarif ediyordu” diye konuştu.

Akın, erişkin inanların yüzde 10’unda ve çocukların yüzde 12’sinde horlama görüldüğünü belirterek, “Yaşam kalitesini düşüren uyku apnesi, tedavi edilmezse uykuda öldürebilir” uyarısında bulundu. Akın, şöyle devam etti:
“İki yaş altındaki çocuklar, yakın zamanda üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren çocuklar, erken doğanlar, aşırı şişmanlar ve kardiak sorunu olan çocuklar bu gruba dahildir. Şişman insanlarda boyun çapının normalden daha fazla olması da riski artırıyor. Üst solunum yolunun kist ve tümörlerle tıkanması da, horlama ve uyku apnelerini doğurur. Burun tıkanıklığı olan kişiler de horlar. Bu kişilerde uykuda havayı almak için yapılan solunum çabası ile genizde negatif basınç oluşarak boğazdaki dokular hava yoluna doğru çekilirler. Sonuçta burun açık iken horlamayan kişide horlama görülmeye başlar. Burun orta bölmesindeki eğiklikler (deviasyon), burun polipleri, büyümüş konkalar, burun ve genizdeki tümörler de, bu tip burun tıkanıklığı horlamalarıdır.”

TIKAYICI UYKU APNESİ
Uyku apnesini, “uykuda solunumun durması” olarak tarif eden Akın, “Hastada uykuda şiddetli horlama ile birlikte yumuşak damak, küçük dil, dilin arkasındaki hava yolunda tıkanıklık oluşuyorsa, tıkayıcı uyku apnesi var demektir” dedi.

Tıkayıcı uyku apnesinin her 100 kişiden en az 5’inde görüldüğüne işaret eden Akın, aşırı kilolu orta yaş erkeklerinde bu oranının daha da yükseldiğini, çocuklarda ise tıkayıcı uyku apnesinin görülme sıklığının yüzde 10-12 arasında olduğunu söyledi.

Sağlıklı bir yaşam için gece uykusunun iyi alınması gerektiğini belirten Akın, gece uyku düzeninin tıkayıcı uyku apnesi ile bozulursa, dinlenilmeden geçirilen gecelerin başlayacağını kaydetti.

“Tıkayıcı horlama hastalığı olanlar uykunun çok az bir kısmında, gerçek bir dinlenme olan derin uyku fazına geçebilirler” diyen Akın, şunları kaydetti:
“Dinlenmeden geçirilen gecenin ertesinde uykulu, yorgun ve verimsiz bir gün başlar. Başlangıçta TV seyrederken veya yemekten sonra hafif uyuklamalar görülür. Apnenin şiddeti arttıkça daha ciddi sorunlar ortaya çıkar. Araba kullanırken ya da iş başında uyuklamalar görülebilir. ‘Tıkayıcı Uyku Apnesi’, yaşamı ciddi şekilde tehdit edici sorunlar yaratır. Gece uykusu sırasında apneler saatte 20-300’e ulaşabilir. Apnelerde kan oksijen düzeyi aşırı oranda düşer ve buna bağlı olarak kalp kanı daha hızlı pompalamak zorunda kalır. Kalp ritmi bozulur, zamanla yüksek tansiyon, kalp büyümesi, hatta uykuda ani ölümler görülebilir.”

 

Bu habere oy ver
Düşük
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan
Yüksek
     •  En çok puan alan haberler

Yazdır Gönder Görüş yaz/ oku

Bütün Görüşleri Oku

Ana Sayfa | Türkiye | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür Sanat | Doğal Hayat | Eğitim | Moda
Spor | Hava Yol | İletişim | Yardım | İzleyici Görüşleri | Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları