Böbrek hastalığı sık görülür, tehlikelidir
Sağlık
Bayındır Hastaneleri Köşesi
Beslenme
Kalp-Damar Hast.
Genetik
Cinsellik
Stres
Kanser
AIDS
Sigara
Erkek Sağlığı
Kadın Sağlığı
Çocuk-Bebek Sağ.
Diğer Hastalıklar
Kuş Gribi haberleri
Video
Foto Galeri
Türkiye
Dünya
Ekonomi
Spor
Teknoloji
Sağlık
Kültür Sanat
Yaşam
Hava Yol
Yeşil Ekran
Eğitim
Moda
Otomobil
Doğuş Yayın Grubu
NTV
CNBC-e
e2
NTVSPOR.NET
NBA TV
NTV Radyo
Eksen 96.2
Radio N101
NTV Yayınları
NTV Tarih
N. Geographic
 
NTVMSNBC Anasayfa » Sağlık

Böbrek hastalığı sık görülür, tehlikelidir

İlk kez geçen yıl kutlanmaya başlanan Dünya Böbrek Günü’nün bu yılki teması “Böbrek hastalığı sık görülür, tehlikelidir ve tedavi edilebilir” olarak belirlendi.

 DİĞER HABERLER

AA
Güncelleme: 07:04 ET 08 Mart 2007 Perşembe

ANKARA - Uluslararası Nefroloji Derneği (ISN) ile Uluslararası Böbrek Vakıfları Federasyonunun (IFKF) hazırladığı internet sitesinde, insanı canlı ve sağlıklı tutmada kritik rol oynayan böbreklerin önemine dikkat çekilerek, bu konudaki bilincin artırılması ve böbrek hastalığının sık görülen, tehlikeli ve tedavi edilebilir bir hastalık olduğu mesajının yayılmasının amaçlandığı belirtildi.
Haberin devamı

Yumruk büyüklüğünde olması nedeniyle “kendi küçük ama işlevi büyük” organlardan biri olan böbreklerin temel görevinin, kanı, toksinler ve fazla sudan arındırmak olduğu ifade edilerek, bu organların her gün 200 litreye yakın, yani 20 kovayı dolduracak kadar kanı filtre ettiği, kan basıncının kontrolüne yardımcı olduğu, alyuvar ürettiği ve kemiklerin sağlıklı kalmasını sağladığı bildirildi.

Dünya genelinde 500 milyondan fazla insanın böbreklerinde hasar olduğu, farklı kıtalardan ve ırklardan yaklaşık her 10 yetişkinden birinde çeşitli tiplerde böbrek hasarı görüldüğü belirtildi. Kronik böbrek hastalığı ve kalp-damar hastalıklarının 2015 yılı itibariyle 36 milyon kişinin yaşamına mal olabileceği uyarısında bulunuldu.

KRONİK BÖBREK HASTASI SAYISI ARTIYOR
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Nefroloji Ünitesi Öğretim Üyesi ve Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği Genel Sekreteri Doç. Dr. Mustafa Arıcı, kronik böbrek hastalığının gelişmiş ülkelerin yanı sıra gelişmekte olan ülkelerde de önemli bir sağlık sorunu olmaya başladığını, diyaliz hastası sayısının hem ülkede hem de dünyada hızla arttığını bildirdi.

Sağlık Bakanlığının verilerine göre, Türkiye’de 1996 yılında 9 bin 855 olan diyaliz hastası sayısının 10 yıl içerisinde 38 bin 235’e yükselerek, yüzde 300’ün üzerinde artış gösterdiğini anlatan Arıcı, “ABD’de ve dünyanın bazı ülkelerinde yapılan çalışmalar, diyaliz hastası sayısının kronik böbrek hasta sayısının 50 ile 100’de biri olduğunu düşündürmektedir” diye konuştu.

Kronik böbrek hastalığının, “Böbreğin süzme gücünün 3 aydan daha uzun bir süreyle ve kalıcı olarak azalması” şeklinde tanımlanabileceğini belirten Arıcı, bu süre içinde idrarında albumin ya da böbrek hastalığına bağlı kan bulunan veya polikistik böbrek hastalığı olanlarda da kronik böbrek hastalığından söz edilebileceğini söyledi.

HASTALIĞIN TANISI
Kronik böbrek hastalığı tanısının, basit bir kan ve idrar testiyle konulabildiğini belirten Arıcı, ancak bunun özellikle erken evrelerinde çok dikkat çekici belirtileri olmadığı için, hastaların doktora geç başvurduğunu, bu nedenle de tanının genellikle ileri evrelerde konulduğunu bildirdi.
Arıcı, kronik böbrek hastalığı açısından en önemli uyarı işaretlerini şöyle sıraladı:
* Kan basıncının birden bire ve şiddetli yükselmesi,
* Sıvı alışkanlığından bağımsız olarak geceleri idrara çıkmaya başlanması,
* Vücutta ödem oluşması,
* İdrarda kan görülmesi veya idrar renginin çay rengine benzer şekilde koyulaşması,
* Ateşle birlikte böğür ağrısı ve idrar yaparken ağrı olması,
* Sebebi açıklanamayan halsizlik ve yorgunluk hali bulunması.

Kronik böbrek hastalığı açısından en önemli risk faktörlerinin diyabet, hipertansiyon, şişmanlık, sigara tüketimi, 50 yaş üzerinde olmak, ailesinde şeker hastalığı, hipertansiyon ve böbrek hastalığı bulunması ve koroner kalp hastalığı veya kalp yetmezliği olduğunu belirten Arıcı, hastalığın en erken bulgusunun sıvı alışkanlığından bağımsız olarak gece uykuda idrara çıkma olduğuna işaret etti.

“DİYABET VE HİPERTANSİYONA DİKKAT”
Kronik böbrek hastalığının bir numaralı nedeninin diyabet, yani şeker hastalığı olduğuna dikkati çeken Arıcı, Türkiye’deki 5 milyon diyabet hastasının neredeyse yarısında böbrek hastalığı görüldüğünü söyledi. Arıcı, “Diyabeti olanlar mutlaka her yıl kronik böbrek hastalığı açısından tetkik edilmelidir” dedi.

Hastalığın iki numaralı nedeninin ise hipertansiyon olduğunu belirten Arıcı, ülkede her 3 erişkinden birinde hipertansiyon bulunduğunu bildirdi. Arıcı, hipertansiyon tanısı olan kişilerin düzenli kan ve idrar tetkikleriyle kronik böbrek hastalığı açısından takip edilmesi gerektiğini kaydetti.

Kronik böbrek hastalığının ileri evrelerinde hastaların, bir çok ilaca gereksinim duyduklarını kaydeden Arıcı, son dönem böbrek yetmezliği aşamasına gelen hastaların yaşamlarını sürdürebilmesi için ise böbrek nakli veya diyaliz tedavileri gerektiğini ifade etti.

HASTALIĞIN ÖNLENMESİ
Arıcı’nın bu hastalığın önüne geçilmesinde dile getirdiği uyarılar şöyle:
* Daha anne karnındayken, sağlıklı bir hamilelik süreciyle başlayacak koruyucu önlemler, yaşamın ilk yıllarından itibaren sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizle sürdürülmelidir.
* Bireylerin ideal kiloda kalması sağlanabilir ve fazla tuz alması kısıtlanabilirse, kronik böbrek hastalığının en önemli 2 nedeni olan diyabet ve hipertansiyonun, dolayısıyla da kronik böbrek hastalığının görülme sıklığı azalır.
* Toplumsal bilinç artırılarak, hastalığın uyarı işaretleri ve risk faktörleri varlığında hastalığın erken teşhisi sağlanabilir.
* Erken evrede teşhisle birlikte alınacak önlemler, hastalığın ilerlemesini yavaşlatır, hatta durdurur.
* İleri evrelerde saptanan hastalarda, hastalığın yavaşlatılması daha zor ve durdurulması güç olur,
* Bu evrelerdeki hastalar, hastalığın komplikasyonları açısından, özellikle de kalp damar hastalıkları açısından takip edilmelidir.
* Son dönem böbrek yetmezliğine ulaşan hastalarda, ideale en yakın tedavi böbrek naklidir. Bunun sağlanması için organ bağışının artırılması gerekir.

BÖBREK NAKLİ
Uzmanlar son dönem böbrek yetmezliğine ulaşan hastalarda, ideale en yakın tedavinin böbrek nakli olduğuna, bunun sağlanması için de organ bağışının artırılması gereğine dikkati çekerken, Sağlık Bakanlığının verileri Türkiye’nin bu konuda gelişmiş ülkelerin çok gerisinde kaldığını ortaya koyuyor.

Organ bağışı açısından dünyada en yüksek orana sahip İspanya’da milyon nüfusa 35.1 donör düşerken, Türkiye’de bu rakam 2.2’de kalıyor.

Bazı Avrupa ülkelerindeki milyon nüfusa göre donör ve böbrek nakil sayıları şöyle:


40 BİN HASTA BÖBREK BEKLİYOR
Sağlık Bakanlığı Organ Nakli Ulusal Koordinasyon Kurulu Başkan Yardımcısı ve Organ Nakli Koordinatörleri Bilim Kurulu Başkanı Operatör Dr. Ata Bozoklar, Türkiye’de böbrek bekleyen 40 bin dolayında hasta bulunduğunu bildirdi.

Bir hastanın devlete 5 yıllık maliyetinin 287 bin dolar, 40 bin hastanın ise toplam 8 milyar dolar olduğunu anlatan Bozoklar, “Bu 40 bin hastaya şimdi hemen nakil yapılsa ülke her yıl 1 milyar dolar kazanır. Hastaların yaşam kalitesi de artar. Bu nedenle organ bağışı mutlaka artırılmalıdır” diye konuştu.

NAKİL SAYILARI
Sağlık Bakanlığının verilerine göre, 2005 yılında hem canlı hem de kadavradan olmak üzere, toplam 926 hastaya böbrek nakli yapıldı.
2000-2005 yılları arasında canlı ve kadavra vericilerinden yapılan toplam böbrek nakillerinin sayısı şöyle:


2000-2006 yılları arasında kadavra donörden yapılan böbrek nakilleri ise şöyle:


Türkiye’de bu yılki verilere göre, hemodiyaliz merkezleri, cihaz ve hasta sayısı ise şöyle:


Bu merkezlerde 560’ı uzman, bin 501’i pratisyen hekim, 3 bin 842’si hemodiyaliz ve 166’sı periton diyalizi hemşiresi olmak üzere, toplam 6 bin 69 sertifikalı personel görev yapıyor.

 

Bu habere oy ver
Düşük
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan
Yüksek
     •  En çok puan alan haberler

Yazdır Gönder Görüş yaz/ oku

Bütün Görüşleri Oku

Ana Sayfa | Türkiye | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür Sanat | Doğal Hayat | Eğitim | Moda
Spor | Hava Yol | İletişim | Yardım | İzleyici Görüşleri | Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları