Bolu Tüneli 14 yıl sonra açıldı
Ekonomi
Küresel Kriz
Gündem
Dünya
Enerji
Otomotiv
Bankacılık
Tarım
Şirketler
CNBC-e Endeksleri
Video
Foto Galeri
Türkiye
Dünya
Ekonomi
Spor
Teknoloji
Sağlık
Kültür Sanat
Yaşam
Hava Yol
Yeşil Ekran
Eğitim
Moda
Otomobil
Doğuş Yayın Grubu
NTV
CNBC-e
e2
NTVSPOR.NET
NBA TV
NTV Radyo
Eksen 96.2
Radio N101
NTV Yayınları
NTV Tarih
N. Geographic
 
NTVMSNBC Anasayfa » Ekonomi » Gündem
Başbakan Erdoğan ve Prodi, tünelden ilk geçişi yaptı. Makam aracını Erdoğan sürdü.

Bolu Tüneli 14 yıl sonra açıldı
Yapımına 1993’te başlanan, 16 bakan eskiten ve iki büyük deprem geçiren Bolu Dağı Tüneli, İstanbul-Ankara yönünde açıldı. Tünelle birlikte İstanbul-Ankara arası mesafe 3.5 saate inecek.

NTV-MSNBC VE AJANSLAR
Güncelleme: 13:33 TSİ 24 Ocak 2007 Çarşamba

BOLU - İlk kazmanın 1993 yılında vurulduğu Bolu Dağı Tüneli’nde İstanbul-Ankara istikameti, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İtalya Başbakanı Romano Prodi’nin katıldığı törenle açıldı.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bolu Tünel geçişinin açılmasıyla milletin, ülkenin bir rüyasını gerçekleştirdiklerini söyledi.

ERDOĞAN: İDEALLERİ GERÇEĞE DÖNÜŞTÜRÜYORUZ
Erdoğan, şunları kaydetti: “Milletimizin talepleri doğrultusunda yol almanın, milletimizin ideallerini gerçeğe dönüştürmenin sevincini yaşıyoruz. Değerli dostum Sayın Prodi’yi Bolu’da ağırlamaktan memnuniyet duyuyorum. Uluslararası ilişkilerimizin güçlendiği bu dönemde Bolu Tüneli’ni birlikte açmamız hem bir finaldir, hem de yeni bir başlangıçtır. Hatırlarsanız 2005 yılı Kasım ayında da Samsun’da Türkiye’nin 8 yıllık bir rüyasını gerçeğe dönüştürdük.”

Bolu Dağı geçişinin Türkiye’nin kara yolu geçişinin ana arteri konumunda olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, “Burası, ulusal ve uluslararası taşıma talebinin karşılamak için planlanan Edirne-İstanbul-Ankara Otoyol Projesi’nin yapılmayan tek kısmıydı. Söz konusu otoyol projesi tümüyle hayata geçmiş olacaktır” dedi.

‘TIKANIKLIK ORTADAN KALKACAK’
Bu sayede tıkanıklığın ortadan kalkacağını belirten Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin uluslararası ve ulusal nakliyatın rahatlayacağını, şehirler arasındaki ticari ilişkilerin hız kazanacağını kaydetti.

PRODİ: YAŞASIN İTALYA, YAŞASIN TÜRKİYE
İtalya Başbakanı Romano Prodi de, Bolu Tüneli’nin İstanbul-Ankara istikametinin hizmete açılış töreninde, Türkiye ile İtalya arasındaki dostluğa vurgu yaptı. Prodi, törende yaptığı konuşmada, ekonomik işbirliğinin önemine işaret etti, özellikle iki ülke arasında var olan dostluğun altını çizdi.

Türkiye ile İtalya’nın barış ve diyalogdan yana olduğunu kaydeden Prodi, Türkiye ve İtalya’nın Akdeniz bölgesinde iki büyük ülke olduğunu hatırlattı.

Prodi, iki ülkenin, büyük ülke olmalarından dolayı bazı sorumlulukları da bulunduğunu ve barış yolunda ilerlemeleri gerektiğini belirtti. Bu çerçevede diyalogdan ayrılmayarak bu sorumluluklar doğrultusunda politikalar izlediklerini kaydeden Prodi, konuşmasını, “Yaşasın İtalya, yaşasın Türkiye. Her iki ülke de sonsuza kadar var olsun, yaşasın” diyerek bitirdi.

Bolu Dağı Tünelini inşa eden İtalyan firması Astaldi’nin Genel Başkanı Paulo Astaldi ise, Bolu Tünelinin sadece bir yol olmayıp, uzun yıllara dayanan bir mücadeleyi temsil ettiğini kaydetti.

İSTANBUL-ANKARA 3.5 SAATE DÜŞÜYOR
Tünelin Ankara-İstanbul istikametinde ise çalışmalar devam ediyor. Yetkililer, yolun bu kesiminde “aşınma” denilen tabaka asfaltın dökülmesi için artı 5 derece hava sıcaklığına ihtiyaç olduğunu, dolayısıyla açılışın Mart-Nisan ayını bulabileceğini belirttiler.

Tünelde açılışı yapılan İstanbul-Ankara yönündeki sağ tüpün uzunluğu 2 bin 871 metre, Ankara-İstanbul yönündeki sol tüpün uzunluğu ise 2 bin 954 metreyi buluyor.

Gümüşova-Gerede Otoyolu projesinin bir bölümünü oluşturan Bolu Dağı Geçişi, Gümüşova-Gerede otoyolunun 30. kilometresindeki Kaynaşlı’da başlıyor, doğu yönünde Asarsuyu Vadisi boyunca ilerleyerek, Bolu Dağı’nı bir tünel ile aşıyor ve Yumrukaya mevkiinde sona eriyor.

İstanbul-Ankara arası karayolu ulaşımını otoyolda 3.5 saate indirecek Bolu Dağı Geçişi’nin toplam uzunluğu, 25.6 kilometresi otoyol, 1.6 kilometresi bağlantı yolu olmak üzere toplam 27.2 kilometreyi buluyor.


Geçiş bünyesinde biri 2 bin 871 metre uzunluğunda 2 tüplü tünel, toplam 4 bin 644 metre uzunluğunda 4 viyadük ve toplam 917 metre uzunluğunda 3 köprü yer alıyor.

900 MİLYON DOLARLIK MALİYET
Bolu Dağı Geçişi için çalışmalara 1987 yılında başlandı. Proje için 19 Ocak 1990’da ihaleye çıkıldı ve ihaleyi, İtalyan firması Astaldi kazandı.

Tünel için ilk kazma 1993’de vuruldu. Projenin bitişi için öngörülen süre, 12 Kasım 1999 depreminde meydana gelen hasar nedeniyle uzadı. Deprem sonrasında oluşan hasarlar, sigorta tazminatı ile giderildi ve proje revize edildi.

Projenin keşif bedeli, 570,5 milyon dolar olarak belirlendi. Bolu Dağı Tüneli inşaatını Karayolları Genel Müdürlüğü adına denetleyen Yüksel Proje Kontrol Teşkilatı Başkanı Faik Tokgözoğlu’nun verdiği bilgiye göre, Bolu Dağı Geçişi Projesinin fiyat farkı dahil toplam maliyeti 900 milyon doları buluyor. Bu tutarın 290 milyon doları tünel için harcandı. 2007 yılına da 15 -20 milyon dolarlık bir tutar sarktı.

 

Bu habere oy ver
Düşük
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan
Yüksek
     •  En çok puan alan haberler

Yazdır Gönder Görüş yaz/ oku

Bütün Görüşleri Oku

Ana Sayfa | Türkiye | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür Sanat | Doğal Hayat | Eğitim | Moda
Spor | Hava Yol | İletişim | Yardım | İzleyici Görüşleri | Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları