Katil zanlısı yakalandı
Türkiye
Yerel Seçim 2009
Ergenekon Davası
Politika
Dış politika
Genel
Polis - adliye
Yerel
Video
Foto Galeri
Türkiye
Dünya
Ekonomi
Spor
Teknoloji
Sağlık
Kültür Sanat
Yaşam
Hava Yol
Yeşil Ekran
Eğitim
Moda
Otomobil
Doğuş Yayın Grubu
NTV
CNBC-e
e2
NTVSPOR.NET
NBA TV
NTV Radyo
Eksen 96.2
Radio N101
NTV Yayınları
NTV Tarih
N. Geographic
 
NTVMSNBC Anasayfa
Babası tarafından ihbar edilen zanlı, Samsun Otogarı'nda yakalandı.
Katil zanlısı yakalandı
Gazeteci Hrant Dink’in katil zanlısı Ogün Samast, Samsun’da yakalandı. 17 yaşındaki Samast’ın üzerinde cinayette kullanıldığı sanılan silah ile olay sırasında giydiği beyaz bere de ele geçirildi.

Ünsal Ünlü / Ahmet Kayacık / Ergün Güven / Ilgaz Gürsoy
NTV-MSNBC VE AJANSLAR
Güncelleme: 12:22 TSİ 21 Ocak 2007 Pazar

İSTANBUL - Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in katil zanlısı 17 yaşındaki Ogün Samast, Samsun Otogarı’nda jandarma ekipleri tarafından yapılan kontrol sırasında yakalandı. Zanlının üzerinde ise muhtemelen olayda kullanılan suç aleti olduğu bildirilen 7.65 çapında bir tabanca ele geçirildi.

Hrant Dink’in katilinin kamera görüntüsü


Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Gökçınar, zanlının Samsun Emniyet Müdürlüğü’ndeki ilk sorgusunda uçunu itiraf ederek, “cinayeti işlediğini kabul ettiğini” söyledi.
Hrant Dink’e hain pusu

Samsun Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ise, zanlı Ogün Samast ile birlikte iki şüphelinin daha gözaltında bulunduğunu belirtti.
Zanlı Ogün Samast'ın cinayeti itiraf ettiği belirtildi.


BABASI İHBAR ETTİ
Televizyonlarda oğlunun fotoğraflarını görerek tanıyan baba Ahmet Samast, Trabzon Emniyet Müdürlüğü’ne giderek fotoğraftaki kişinin oğlu Ogün Samast olduğunu ihbar etti.

Katil zanlısı İstanbul’da sorgulanıyor

Pelitli Belde Belediyesi’nde işçi olarak çalışan baba Samast, oğlunun üç gün önce kendisiyle tartıştıktan sonra İstanbul’a gittiğini anlattı.
Zanlı ile birlikte gözaltına alınan iki kişinin sorgusu Samsun'da sürüyor.

Tartışma konusu bilinmezken, Ogün Samast’ın 24 Ekim 2004 tarihinde Trabzon’daki Mc Donalds’ı bombalayan Yasin Hayal’in de aralarında bulunduğu 6 kişi gözaltına alındı.

Ogün Samast’ın ailesi ile birlikte Çal Köy’de yaşadığı, ancak bir süre önce meydana gelen heyelanda evlerinin zarar görmesi üzerine Pelitli Beldesinde yaptırılan afet konutlarına taşındıkları öğrenildi.


FUTBOL OYNADI, LİSEYİ BİTİRMEDİ
Katil zanlısı Ogün Samast’ın Trabzon’da 2. Amatör Küme takımı Yenipelitlispor’da 2004-2005 sezonunda bir süre futbol oynadığı belirtildi.

Kulüp tarafından 17 Eylül 2004 tescil tarihli lisans ile kadrosunda bulundurduğu Ogün Samast’ın, daha sonra disiplinsiz davranışları nedeniyle takımdan gönderildiği öğrenildi.

Bu arada, tanıdığı kişiler, Pelitli’deki Ahmet Can Bali Lisesi’ndeki eğitimini yarıda bırakan Ogün Samast’ın, bir işinin olmadığını ve zamanın büyük bir bölümünü internet kafelerde geçirdiğini söylediler.
BBP: Zanlının Ocak’la ilgisi yok

Öte yandan, zanlı Ogün Samast’ın yaklaşık üç ay önce Trabzon’un Araklı ilçesindeki bazı kişilerce bilgisayar yazışmaları sırasında tartıştığı ve bu kişiler tarafından Trabzon’da bıçakla elinden yaralandığı öğrenildi. Olay yerel gazetelerde de yeraldı.

Polis, zanlının kimlerle görüştüğünü ortaya çıkarabilmek için Pelitli beldesindeki internet kafelerde bulunan 30 bilgisayara el koydu.

RESMİ AÇIKLAMAYI BAŞBAKAN ERDOĞAN YAPTI
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti 8. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nın yapıldığı Kızılcahamam Asya Termal Tesisleri’nde Hrant Dink’in cinayetine ilişkin açıklama yaptı.

Başbakan Erdoğan, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetinin zanlısı Ogün Samast’ın Samsun’da silahıyla birlikte yakalandığını söyledi.
Başbakan Erdoğan, en büyük mutluluğunun, Hrant Dink'in cenazesi defnedilmeden zanlının yakalanması olduğunu söyledi.

“Güvenlik güçleri ile yargı teşkilat ile diğer ilgili birimlerin ortak hareket ederek bu neticeyi almalarından dolayı tebrik ediyorum” diyen Erdoğan, “Olayla ilgili çalışmalar, bundan sonra da aynı kararlılıkla devam edecektir” dedi.
Türkiye cinayeti lanetledi


ERDOĞAN CENAZE TÖRENİNE KATILMIYOR
Trabzon’da işlenen rahip cinayetiyle bu suikastın bağlantılı olup olmadığının da araştırılacağını belirten Erdoğan, “Bizim için şu andaki en önemli memnuniyet nedeni; fail ile birlikte hareket eden arkadaşlarının da Salı gününden, defin merasiminden önce yakalanmış olmasıdır” diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, cenaze törenine katılıp katılmayacağı sorusu üzerine de, Bolu Dağı Tüneli’nin açılışı nedeniyle önceden planlandığı için törene gidemeyeceğini söyledi.

 

Bu habere oy ver
Düşük
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan
Yüksek
     •  En çok puan alan haberler

Yazdır Gönder Görüş yaz/ oku

Bütün Görüşleri Oku

Ana Sayfa | Türkiye | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür Sanat | Doğal Hayat | Eğitim | Moda
Spor | Hava Yol | İletişim | Yardım | İzleyici Görüşleri | Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları