İstanbul’un gizli hazineleri 1001 Direk Sarnıcı’nda
Kültür Sanat
Filmler
Sinema
Oscar
Müzik
Edebiyat
Sahne Sanatları
Sergi
Mimari
Arkeoloji
İstanbul Bienali
Orhan Pamuk - Nobel
Altın Portakal
Cannes
Video
Foto Galeri
Türkiye
Dünya
Ekonomi
Spor
Teknoloji
Sağlık
Kültür Sanat
Yaşam
Hava Yol
Yeşil Ekran
Eğitim
Moda
Otomobil
Doğuş Yayın Grubu
NTV
CNBC-e
e2
NTVSPOR.NET
NBA TV
NTV Radyo
Eksen 96.2
Radio N101
NTV Yayınları
NTV Tarih
N. Geographic
 
NTVMSNBC Anasayfa » Kültür Sanat » Sergi
Porta Aurea

İstanbul’un gizli hazineleri 1001 Direk Sarnıcı’nda
1700 yıllık geçmişi, modern hizmet anlayışı ile buluşturan, İstanbul’un gözde kültür ve eğlence mekanı 1001 Direk Sarnıcı, benzeri görülmemiş bir sergiye imza atıyor.

NTV-MSNBC
Güncelleme: 11:32 TSİ 03 Ocak 2007 Çarşamba

İSTANBUL - Beş yıl boyunca gelişerek sürmesi planlanan ve üç bölümden oluşacak “İstanbul Hazineleri” sergisinin M.S. 330 - M.S. 1453 tarihlerini kapsayan birinci bölümü ziyaretçilerini bekliyor.


Yüzyıllarca birçok uygarlığa evsahipliği, tarihin en büyük imparatorluklarına altın çağlarında başkentlik yapmış olan İstanbul, birbiri üzerine inşa edilen medeniyetleri ile her köşesinde ayrı bir kültür ve tarih hazinesi saklıyor.

Bu köklü mirasa sahip çıkma bilinci ile yola çıkan 1001 Direk Sarnıcı, beş yıl boyunca sürecek ve üç bölümden oluşan “İstanbul Hazineleri” sergisinin M.S. 330 - M.S. 1453 tarihlerini kapsayan, özel beş maket ile on dokuz ana bilgilendirici panodan oluşan birinci kısmını Modern İstanbul’un sakinleri ile tanıştırıyor.

Hipodrom

Serginin 1001 Direk Sarnıcı için önemini 1001 Direk Sarnıcı’nı işleten DOM Turizm Genel Müdür Yardımcısı Sertaç Güreş, “1700 yıllık bir mekanda hizmet veren biri kurum olarak, bu topraklara olan vefa borcumuzun bilincinde ve sorumluğundayız. Bu sergi ile ülkemize ve dünyaya bir kültür hazinesi hediye etmenin zevkini yaşıyoruz. 1001 Direk Sarnıcı bu sergiyle içinde barındırdığı bin bir efsaneye bir yenisini daha eklemiş oluyor” şeklinde ifade ediyor.

İNTERNET ORTAMINDAN 1700 YILLIK SARNICA…
“İstanbul Hazineleri” projesine 1994 yılında Tayfun Öner’in İstanbul’un Bizans dönemindeki harap veya yok olmuş önemli yapılarını tekrar ortaya çıkarılması adına yaptığı çalışmalar ile başlanıyor.

Sphendone

Bu çalışmaların en önemli özelliği son derece akademik olması ve başta Alman Arkeoloji Enstitüsü’nden Albrecht Berger olmak üzere birçok önemli akademisyenin katılımı ile hayata geçiriliyor.

1997 yılında bu çalışmaları internet üzerinden paylaşmaya başlıyorlar. 1999 yılında ekibe dahil olan Jan Kostenec ile Büyük Saray çalışmaları ve animasyonlar da hız kazanıyor.

Boukoleon Sarayı

Daha birçok akademisyenin de desteğini alarak sürekli kendini yenileyen ve eleştirilere açık olarak estetik olmasından ziyade doğruluğu göz önüne alınan bir çalışma artık hobi olmaktan çıkıp sadece ilgilenenlerin ziyaret ettiği bir web sitesine sığmamaya başlıyor.

Bu dönemde kendisi de İstanbul’un en önemli tarihi mekanlarından biri olan ve bu tarihe olan bağlılığını önemli bir projeyle gelecek nesillere aktarmak isteyen 1001 Direk Sarnıcı, Tayfun Öner ile birlikte beş yıl sürecek, İstanbul’un her dönemini tüm görkemi ile yaşatacak “İstanbul Hazineleri” sergisinin çalışmalarının internet ortamından çıkarak canlanmasını sağlıyor.

“İSTANBUL HAZİNELERİ” İLE MASALSI BİR YOLCULUK!
İçinde olduğumuz Avrupa Kültür başkenti süreci içinde 1001 Direk Sarnıcı çok önemli bu sergiyi, Profesör Doktor Albrecht Berger’in araştırmaları ve arşiv taramaları ve Tayfun Öner’in teknik becerisiyle, İstanbul halkına ve ülkemize gelip yıllardır kitaplarda adını duydukları eserleri görmek isteyen yabancı ziyaretçilere sunuyor, İstanbul’un Hazineleri M.S. 330 - M.S. 1453 BİZANS…

Zeuxippos Hamamları

Serginin birinci etabı kaybolmuş ya da kaybolmaya yüz tutmuş Roma ve Bizans eserlerini içeren bu serginin ikinci etabı’nda Osmanlı döneminden günümüze gelen eserleri meraklılarının dikkatine sunacak.

“İstanbul Hazineleri”, kaybolmaya yüz tutmuş, her gün üzerinde ya da etrafında gezdiğimiz kalıntıların bir zamanlar ne muhteşem birer eser olduğunu gözler önüne seriyor ve Osmanlı ve Bizans arşivlerinde bulunan plan, proje ve rölevelere sadık olarak hazırla 3 boyutlu devasa ölçülerdeki görselleri ve döneminin en önemli mimari yapılarını 1/100 ölçekli maketleri ile görsel bir şölene dönüştürüyor.

Sergide maketlerin yanı sıra on dokuz adet bilgilendirici panolarda önemli yapıların detaylı görsel ve bilgileri de bulunuyor.

Daphne Sarayı

İlk etabın içinde yer alan ve tarihe ışık tutan eserlerin maketleri özel bir karışımdan yapılıyor. Bu maketlere beş yıl boyunca ve sürekli olarak yeni maketler eklenecek.

İlk etapta yer alan maketler ve boyutları:
THEODOSIOS TAKI (63 x 63 x 120 cm), PORTA AUREA - ALTIN KAPI (126 x 117 x 100 cm), ANTIOCHOS SARAYI (133 x 133 x 100 cm), BOUKOLEON SARAYI (270 x 90 x 50 cm) ile PARTOS ve PAPYLAS MANASTIRLARI (93 x 63 x 83 cm)...

Bu maketlere HİPODROM gibi yeni yapılar eklenecek; 2007 sonuna doğru da bu sayı 26’yı bularak İstanbul’un kayıp hazineleri tek tek gün ışığına çıkacak.

1001 Direk Sarnıcı hakkında
1001 Direk Sarnıcı tam 1676 yıldır aynı yerde duruyor. Medeniyetler, ülkeler, imparatorlar, insanlar değişiyor.. Zaman onun yetişemediği bir hızla akarken, o aynı yerden gülümseyerek izliyor sanki önceden tahmin ettiği bu değişimleri.

İstanbul Surları

4. yüzyılda Bizans İmparatoru 1. Constantinus’un sarayının su ihtiyacını karşılamak için yapılmış bu yapı, Osmanlı pek çok farklı amaç için kullanılmış. Ama şaşırtıcı mimarisinden, pek çok modern yapıya taş çıkaracak dayanıklılığından ve ilk girişten itibaren sizi büyüleyen misafirperverliğinden hiçbir şey kaybetmemiş.

Biraz sessiz olursanız direklerin kendi aralarında konuştuklarını duyabilirsiniz. Kimisi 4. yüzyıldaki Bizans İmparatoru’nun zalimliklerini anlatır sizlere, kimisi Osmanlı zamanında gördüğü ipek işçilerinden bahseder kimisi ise Fazlı Paşa’nın kızı Gevherli Hanım’ın saraya çektiği varlıklı kişileri, sarayın altındaki bu mahzende hapsedip öldürttüğü hakkındaki dedikoduları anlatıp güler.

Kathisma

Her adımda bir tarih, her köşede eski zamanlara ait bir anı bulursunuz. Ve bu masalsı tarih giderek daha da içine çeker sizi. Sonunda gerçekle masal karışır, Sultanahmet’in göbeğindeki bu mekanda tüm şehr-i İstanbul efsaneleri birbirine karışır.


 

Bu habere oy ver
Düşük
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan
Yüksek
     •  En çok puan alan haberler

Yazdır Gönder Görüş yaz/ oku

Bütün Görüşleri Oku

Ana Sayfa | Türkiye | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür Sanat | Doğal Hayat | Eğitim | Moda
Spor | Hava Yol | İletişim | Yardım | İzleyici Görüşleri | Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları