Uyuşturucunun çeşitleri ve isimleri
Yaşam
2008 böyle geçti
Chivas&CNBC-e Business ile Sıkı Dostlar
İnsanlar
İlişkiler
Alışveriş
Hayvanlar Alemi
Lezzet
Gezi
Video
Foto Galeri
Türkiye
Dünya
Ekonomi
Spor
Teknoloji
Sağlık
Kültür Sanat
Yaşam
Hava Yol
Yeşil Ekran
Eğitim
Moda
Otomobil
Doğuş Yayın Grubu
NTV
CNBC-e
e2
NTVSPOR.NET
NBA TV
NTV Radyo
Eksen 96.2
Radio N101
NTV Yayınları
NTV Tarih
N. Geographic
 
NTVMSNBC Anasayfa » Yaşam
Uyuşturucunun çeşitleri ve isimleri
Özellikle gençlerin kullanımını sağlamak amacıyla kötü niyetli çevreler tarafından sakinleştirici, mutluluk verici olduğu iddiasıyla kullanımına özendirilen uyuşturucu maddeler, 5 ayrı ana başlıkta toplanıyor ve 23 çeşide ayrılıyor.

AA
Güncelleme: 12:25 TSİ 11 Aralık 2006 Pazartesi

GAZİANTEP - 23 çeşide ayrılan uyuşturucu maddeleri kendi piyasası içinde saddam, beyaz kelebek, otoban, beyaz ten, sarı bomba, cam macunu, beyaz kumrular gibi 75 farklı tanımla isimlendiriliyor.


Gaziantep Emniyet Müdürlüğünün resmi internet sitesinden derlediği bilgilere göre, uyuşturucu maddeler, türlerine göre 5 ayrı sınıfa ayrılıyor. Sitede, uyuşturucu maddelerinin türevleri şu şekilde belirtiliyor:
Afyon ve türevleri: afyon, morfin, kodein, metadon, eroin.
Kenevir ve türevleri: reçine esrar, toz esrar, pres esrar, gonca esrar, likit(sıvı) esrar.
Uyarıcılar: amfetamin, kokain, kafein.
Sentetikler: ecstasy (MDMA), captagon, methamfetamin, lysergic asid diethylamid (LSD), gamma hydroxybutyrate (GHB), ketamine hydrochloride (ketamin), phencylidine (PCP).
Sakinleştiriciler: barbituratlar, trankizanlar, sedatifler.

CAZİP FARKLI İSİMLER
Uyuşturucu maddelerin pazarlanırken, kendi piyasası içinde farklı isimlerle adlandırıldığı ifade edilen sitede, farklı ve cazip isimler ise şöyle açıklanıyor:
Eroin: mal, beyaz, toz, beyaz kelebek, kağıt üstü, h (eyç), junk, haşhaş, staff, charlie, kireç, kar, cevher, kız, beyaz peynir, ilaç, something.
Esrar: Derman, ot, plaka, mühür, sarıkız, anten, sarma, paspal, gıya, gogo, gonca, kuru, cigara, cigaralık, marijuana, deli gonca, ahna, henry, patates, keçi, yeşil, kendir, elek altı, siyah, saddam, kenevir, jelatin, mal, sarı, çiçek, sündüz, cam macunu, kına, kuriş, gubar, nane,
Kokain: Kok, koko jamboo, kola, pırlanta, otoban, beyaz ten, pudra, toz şeker.
HAP: Leblebi, roş, papik, roş ikilik, sarı bomba, roş onluk, aspirin.
ECSTASY: Ex, E, beyaz kumrular, soda, uçuş, kanat.

AİLELERE UYARILAR
Sitede ayrıca, gençlerin uyuşturucudan uzak tutulması ve kötü amaçlı kişilerin tuzaklarına düşmemesi için gençlerin madde kullanmaya başlamasını önlemede, ailelerin çocukları ile ilişkilerinin kalitesinin önemli bir yer tuttuğu belirtildi.

Çocukları ile kuvvetli sevgi ilişkisi olan doğru ve yanlışları öğreten, davranışları için uygulanabilir kurallar koyan, bunların uygulanmasını sağlayan ve çocuklarını gerçekten dinleyen ebeveynlerin, çocuklarının uygun bir aile ortamında yetişmesini sağlamış olduğuna dikkat çekilirken, çocuğun yaşını, sosyal çevresini, ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak ne kadar harçlık verileceğinin belirlenmesi gerektiği ifade edildi.

“(Çok verme arsız edersin. Az verme hırsız edersin.) Sosyal, ailesel ve dini değerler gence alkole ve maddeye ‘hayır’ demeleri için nedenler bulmasını ve kararlılıklarını kesin bir şekilde sürdürmelerini sağlar” şeklinde açıklama yapılan sitede, aile değerlerinin, çocuğa açık bir şekilde öğretilmesi gerektiği, dürüstlük, sorumluluk alma ve kendine güvenin önemi, bu değerlerin iyi kararlar vermede nasıl yardımcı olacağı hakkında konuşulmasının önemli olduğu vurgulandı.

Çocukların kendi anne babalarının davranışlarını taklit ettiğine dikkat çekilen sitede, ailelere şu uyarılarda bulunuldu:
“Örneğin sigara içen anne ve babaların çocuklarının sigara içme yüzdesi daha yüksektir. Sigara içme, alkol ve yatıştırıcı ilaçları alma davranışlarınızı yeniden gözden geçirin. Bu zaman zaman aldığınız alkolü tamamen kullanmamanız anlamına gelmektedir. Çocuklar bağımlılık düzeyinde, kendisine ve ailesine zarar verebilecek düzeyde alkol kullanımı ile sosyal içicilik arasındaki farkı anlayabilirler. Çocuğunuzun asla sizin içkinizden tatmasına izin vermeyin. Böylece çocuk, erişkinler için yasal ve kullanılabilir olan alkolün, çocuklar için yasal olmayan bir madde olduğunu görebilir. Kuralların konması işin sadece başlangıç kısmıdır. Önemli olan bunların uygulanmasıdır. Kurallara uyulmadığında uygulanacak yaptırımlar da önceden belli olmalıdır. Çocuklarınıza karşı açık, tutarlı ve makul olun.”

 

Bu habere oy ver
Düşük
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan
Yüksek
     •  En çok puan alan haberler

Yazdır Gönder Görüş yaz/ oku

Bütün Görüşleri Oku

Ana Sayfa | Türkiye | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür Sanat | Doğal Hayat | Eğitim | Moda
Spor | Hava Yol | İletişim | Yardım | İzleyici Görüşleri | Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları