Şili’nin eski diktatörü Pinochet öldü
Dünya
Ortadoğu
Irak
AB
ABD
Kıbrıs
ABD'nin Seçimi
Genel
Balkanlar
Dünya basını
G.Asya-Pasifik
O.Asya-Kafkaslar
Güney Amerika
Afrika
Video
Foto Galeri
Türkiye
Dünya
Ekonomi
Spor
Teknoloji
Sağlık
Kültür Sanat
Yaşam
Hava Yol
Yeşil Ekran
Eğitim
Moda
Otomobil
Doğuş Yayın Grubu
NTV
CNBC-e
e2
NTVSPOR.NET
NBA TV
NTV Radyo
Eksen 96.2
Radio N101
NTV Yayınları
NTV Tarih
N. Geographic
 
NTVMSNBC Anasayfa » Dünya » Güney Amerika
 

Şili’nin eski diktatörü Pinochet öldü
Geçen hafta sonu kalp krizi geçirdikten sonra hastaneye kaldırılan 91 yaşındaki diktatör Augusto Pinochet öldü. Pinochet’nin cenazesinin toprağa verilmesi için devlet töreni düzenlenmeyeceği bildirildi.

NTV-MSNBC VE AJANSLAR
Güncelleme: 12:03 TSİ 12 Aralık 2006 Salı

SANTİAGO - Şili’de sosyalist Salvador Allende’yi 1973’de kanlı bir darbeyle devirdikten sonra, 17 yıl ülkeyi demir yumrukla yöneten Augusto Pinochet, 91 yaşında öldü.


Geçen haftasonu, kalp krizi geçirdikten sonra hastaneye kaldırılan diktatör Pinochet, iktidarı sırasında, binlerce muhalifin öldürülmesinden ve kaybolmasından sorumlu tutuluyordu.

1970 yılında seçimle iktidara gelen ilk sosyalist lider olan Salvador Allende, Haziran 1973’te, güvenilir bulduğu general Augusto Pinochet’yi genelkurmay başkanlığına getirdi.

Ancak Pinochet, genelkurmay başkanı olduktan sadece 3 ay sonra, Şili’de başlıca endüstrileri ve yabancı şirketleri kamulaştıran ve hızlı bir sosyal reform planı uygulayan Allende’yi kanlı bir darbeyle devirdi.

Darbenin perde arkasında, Allende’nin başarılı olmasından ve diğer Latin Amerika ülkeleri için örnek oluşturmasından endişe eden ABD vardı.

Başkanlık sarayı La Moneda’nın darbeci güçler tarafından kuşatılmasının ardından makamında ölü bulunan Allende’nin intihar ettiği öne sürüldü.
Pinochet'in initihar ettiğini ileri sürdüğü Allende'nin bir Bolivya pançosuna sarılmış cesedi askerler ve itfaiye erleri tarafından başkanlık sarayından çıkarılırken tarih 11 Eylül 1973'ü gösteriyordu.

Parlamentoyu fesheden, tüm siyasi faaliyetleri yasaklayan Augusto Pinochet, kendini devlet başkanı ilan etti.

Şili’yi 1990 yılına kadar demir yumrukla yöneten Pinochet döneminde, 3 binden fazla solcu öldürüldü. Yaklaşık bin kişiyse kayboldu. Bazı muhalifler helikopterlerle okyanusa atıldı.

Ülkeyi komünizmden kurtardığını söyleyen diktatör Pinochet’nin adamları yaklaşık 30 bin kişiyi işkenceden geçirdi. Birçok kişi ülkeyi terketti.

Ölüm karavanı adlı özel bir askeri manga, ülkeyi dolaşarak muhalifleri yargıladı, öldürdü veya hapsetti.

1988’deki referandumda halk, Pinochet yönetiminin sürmemesi yönünde oy kullandı.

Pinochet 1990’da istemeye istemeye devlet başklanlığını devretti ama 1998’e dek genelkurmay başkanlığını sürdürdü.

1998’de genelkurmay başkanlığından ayrıldı ancak birkaç gün sonra ömür boyu senatör olarak atandı.

Aynı yıl gittiği İngiltere’de, İspanyol yargıç Guzman’ın başvurusuyla bir yıldan fazla gözaltında kaldı.

Ülkesine döndükten sonra da hakkında çok sayıda dava açıldı. Zaman zaman gözhapsine alındı. Ancak sağlık durumunun duruşmaya çıkamayacak kadar kötü olduğu gerekçesiyle yargılanmaktan kurtuldu.

Yabancı bankalarda yüz milyon doları aşkın serveti bulunan diktatör Pinochet, 25 Kasım’da 91. yaşgününde yaptığı açıklamada, iktidarı sırasında olup bitenlerin tüm sorumluluğunu üstlendiğini söylemişti.

MUHALİFLERİ KUTLUYOR
Pinochet’nin ölümü yandaşlarını hıçkırıklara boğarken, muhalifleri kutlama yapıyor.
Pinochet'nin öldüğünü öğrenen muhalifleri ise kutlama yapmak için sokaklara döküldüler, kimileri de otomobillerinin klaksonlarını çalarak, sevincini dile getirdi. Başkent Santiago'daki geleneksel gösteri yeri İtalya Meydanı'nda toplanan çoğu genç 100 kişi de Şili bayrakları sallarken, sevinçten zıpladı, danslar etti ve şarkılar söyledi.

Augusto Pinochet’nin ölümüne uluslararası tepkiler de gelmeye başladı.

İspanya’daki sağ ve sol eğilimli siyasi partiler Şilili eski diktatörün cezalandırılmadan öldüğünü ve Pinochet’nin ölümünden üzüntü duyulmayacak eli kanlı bir diktatör olduğu yorumunu yaptılar.

İngiltere’nin “Demir Leydi” lakaplı eski Başbakanı Margaret Thatcher ise Pinochet’nin ölümünden büyük üzüntü duyduğunu açıkladı.

Şili’deki diktatörlük döneminde kaybolan Fransızların ailelerini savunan Sophie Thonon da kurban ailelerinin Pinochet’nin cezalandırılmadan ölümünden dolayı büyük öfke duyduklarını belirtti.

ALLENDE’NİN KIZI: RESMİ TÖREN DÜZENLENMEMELİ
Pinochet’nin ölüm haberi, İspanya’da geniş yankı bulurken, başkent Madrid’deki meydanlarda Şilililer toplanıp kutlamalar yaptı.
17 yıl süren Pinochet'nin iktidarı sırasında şiddet ve işkence gördüğünden veya sürgüne gönderildiğinden dolayı İspanya'da bulunan çok sayıda Şilili, eski diktatörün ölüm haberi üzerine Madrid'in en ünlü meydanı olan "Sol"da toplandı. Şilililer, bayraklarını sallayıp şarkılar söylese de Pinochet'nin yargılanmasının sonuçlanmadan ölmesinin, üzüntü verici olduğunu söylediler.

Hükümetteki Sosyalist İşçi Partisi’nin Meclis sözcüsü Diego Lopez Garrido, “Pinochet’nin ölmeden önce adalet karşısında hesap vermeyip, yargılanmamış olması üzücü” dedi.

İspanya’daki diğer siyasi partilerden de yapılan açıklamalarda, Pinochet’nin ölmesine rağmen yargılanmasına devam edilmesi gerektiği ifade edildi.

1973 yılında Şili devlet başkanı iken Pinochet’nin darbesiyle öldürülen marksist lider Salvador Allende’nin kızı İsabel Allende de “Ölmesine rağmen Pinochet hakkındaki davalar devam etmeli. Şili’de halen yapacak çokşey var” dedi.

Pinochet için hiçbir resmi tören düzenlenmemesi gerektiğini savunan Allende, “Devlet onuruna layık biri değil. Şili tarihinin en kötü diktatörlerinin başında gelen biri” yorumunda bulundu.

İsminin açıklanmasını istemeyen resmi bir yetkili, Pinochet’nin ölümü dolayısıyla ulusal yas da ilan edilmeyeceğini belirtirken, eski diktatör için askeri cenaze töreni düzenleneceğini kaydetti. Askeri yetkililer de Pinochet için Salı günü cenaze töreni düzenleneceğini açıkladılar.

 

Bu habere oy ver
Düşük
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan
Yüksek
     •  En çok puan alan haberler

Yazdır Gönder Görüş yaz/ oku

Bütün Görüşleri Oku

Ana Sayfa | Türkiye | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür Sanat | Doğal Hayat | Eğitim | Moda
Spor | Hava Yol | İletişim | Yardım | İzleyici Görüşleri | Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları