Dünyanın en çok konuşulan belgeseli
Kültür Sanat
Filmler
Sinema
Oscar
Müzik
Edebiyat
Sahne Sanatları
Sergi
Mimari
Arkeoloji
İstanbul Bienali
Orhan Pamuk - Nobel
Altın Portakal
Cannes
Video
Foto Galeri
Türkiye
Dünya
Ekonomi
Spor
Teknoloji
Sağlık
Kültür Sanat
Yaşam
Hava Yol
Yeşil Ekran
Eğitim
Moda
Otomobil
Doğuş Yayın Grubu
NTV
CNBC-e
e2
NTVSPOR.NET
NBA TV
NTV Radyo
Eksen 96.2
Radio N101
NTV Yayınları
NTV Tarih
N. Geographic
 
NTVMSNBC Anasayfa » Kültür Sanat » Sinema
"Dünyayı daha önce hiç böyle görmediniz"
Dünyanın en çok konuşulan belgeseli
NTV’de yayınlanan ‘Planet Earth/Yeryüzü’ belgeselinin ikinci serisi, ‘The Guardian International TV Festival’de oylanarak bu yılın en çok konuşulan yapımı oldu.

Suha Çalkıvik
NTV-MSNBC
Güncelleme: 14:42 TSİ 05 Mart 2007 Pazartesi

İSTANBUL - Balta girmemiş ormanlarda kaybolacak, sığ denizlerde seyredecek, mevsimlik ormanlarda yürüyüşe çıkacak ve okyanusun derinliklerine dalacağız. ‘Planet Earth / Yeryüzü’ belgeselinin anlatıcısını seslendiren usta sanatçı Levent Dönmez, yapımın olağanüstü görüntüleri eşliğinde sesiyle izleyicileri büyülerken, aynı zamanda ‘doğru ve güzel konuşma’ dersi vermiş oluyor.


Yazara e-posta atmak için resmin üzerine tıklayın.

BBC’nin Doğal Tarih Birimi’ni bol ödüllü ‘The Blue Planet’ belgesel yapımla tanımıştık.

Bu ekip şimdi de, yüksek çözünürlüklü kameralar ve en son teknolojik donanımlı gökyüzünden çekim teknikleri ile dünyanın uçsuz bucaksız bölgelerini keşfeden, eşsiz hayvan davranışı görüntüleri ve benzersiz manzaralar yakalayan ‘Planet Earth / Yeryüzü’ belgeseli ile tüm dünyada adından söz ettiriyor.

Kutuplardan büyük ovalara, balta girmemiş ormanlardan sığ denizlere ve okyanusun derinliklerine, gezegenimizin çeşitliliği, ilk kez kameralarla bu ölçüde keşfediliyor.


Onlarca kameramanın, dünyanın yüzlerce farklı bölgesinde, 4 yıla yakın bir süre çekim yaparak yarattıkları belgeselin ana sloganı:

“Dünyayı daha önce hiç böyle görmediniz”


‘Planet Earth’ belgeselinin ikinci serisi, geçenlerde ‘The Guardian International TV Festival’de oylanarak bu yılın en çok konuşulan yapımı oldu.

BBC, Discovery Channel ve NHK ortak yapımcılığında kotarılan yapımı, sadece İngiltere’de BBC ONE kanalından 12 milyondan fazla seyircinin izlediği belirtiliyor.


George Fenton’un müziklerini ürettiği ‘Planet Earth’ serisinin yapımcısı Alastair Fothergill. Ülkemizde ise NTV, ‘Planet Earth’ belgeselinin ikinci serisini, BBC ONE kanalı ile aynı tarihlerde yayınlıyor.BELGESELİN TÜRKÇE SESLENDİRMESİ ÜZERİNE...
NTV’nin kuruluşunun 10. yılında, test yayınların başladığı günlerden bugüne, Aziz Acar’ın yönetiminde, ‘kaliteli seslendirme’ şiarından ödün vermeyen ve Türkiye’nin en değerli tiyatro ve seslendirme sanatçıları ile çalışmayı ilke edinen NTV Seslendirme Bölümü, ‘Planet Earth / Yeryüzü’ belgeselinin seslendirmesinde de yine ‘kaliteye’ imzasını attı.

Seslendirme ve altyazı tercüme (çeviri) camiasının aranılan isimlerinden Ebru Kardeşler, titiz bir emek süreci sonunda belgeseli dilimize kazandırdı.


Bir belgesel ve bir Usta’ya dair


Film ve televizyon seslendirmelerinde çalışan sanatçılar arasında ‘duayen’ olarak gösterilen sanatçıların başında, tiyatro, sinema sanatçısı ve aynı zamanda da öğretim görevlisi olan Levent Dönmez gelir.

Levent Dönmez seslendirme çalışmaları esnasında görülüyor. (Fotoğraf: Bade Baysal)

Sinemamızda nice aktöre sesiyle can katan, reklâm camiasının karizmatik soluğu olan ve aynı zamanda CNBC-e kanalının tanıtımlarını seslendiren Levent Dönmez, şu sıralarda NTV’de yayınlanmakta olan, dünyanın en çok ses getiren belgesellerinden ‘Planet Earth / Yeryüzü’ adlı yapımın anlatıcısı Sir David Attenborough’u mükemmel Türkçesi ile yorumluyor.

NTV Seslendirme Bölümü Sorumlusu Aziz Acar, Levent Dönmez ile bir çok iddialı belgeselin seslendirmesini yapmalarına karşın, “hiçbir yapımda, ‘Planet Earth / Yeryüzü’ belgeselinin görüntülerinden etkilendikleri kadar etkilenmediklerini, bu belgeselin bambaşka bir yapısı olduğunu” vurguladı.


 

Bu habere oy ver
Düşük
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan
Yüksek
     •  En çok puan alan haberler

Yazdır Gönder Görüş yaz/ oku

Bütün Görüşleri Oku

Ana Sayfa | Türkiye | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür Sanat | Doğal Hayat | Eğitim | Moda
Spor | Hava Yol | İletişim | Yardım | İzleyici Görüşleri | Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları