’10 Kasım’larda kaç kişi evleniyor?
Türkiye
Yerel Seçim 2009
Ergenekon Davası
Politika
Dış politika
Genel
Polis - adliye
Yerel
Video
Foto Galeri
Türkiye
Dünya
Ekonomi
Spor
Teknoloji
Sağlık
Kültür Sanat
Yaşam
Hava Yol
Yeşil Ekran
Eğitim
Moda
Otomobil
Doğuş Yayın Grubu
NTV
CNBC-e
e2
NTVSPOR.NET
NBA TV
NTV Radyo
Eksen 96.2
Radio N101
NTV Yayınları
NTV Tarih
N. Geographic
 
NTVMSNBC Anasayfa » Türkiye » Genel
10 Kasım nikah rekoru 13 nikahla Çankaya Belediyesi'ne ait.
’10 Kasım’larda kaç kişi evleniyor?
1938’den bu yana 10 Kasımlar genellikle evlenmek için uygun gün sayılmıyor. Ancak son yıllarda bu hassasiyet bazı belediyelerce bozuldu. İstanbul’da Fatih, Ankara’da Çankaya ve Sincan belediyeleri 10 Kasım’da nikah rekoru kırdı.

YASEMİN ARPA
NTV-MSNBC
Güncelleme: 09:02 TSI 11 Kasım 2006 Cumartesi

İSTANBUL - AKP Ordu Milletveki Hamit Taşçı’nın oğlunu 10 Kasım’da (bugün) evlendirecek olması medya ve siyaset çevrelerinde yeni bir tartışma yarattı. “Atatürk’ün ölüm yıldönümünde düğün yapılmalı mı ya da nikah kıyılmalı mı?” sorusunu tartışan köşe yazarları ve politikacıların eleştirilerine hedef olan Taşçı, “11 Kasım’da kongre var, 12 Kasım’da ise düğün salonu yok” açıklamasında bulunmuştu.


1938’den bu yana 10 Kasımlar evlenmek için uygun bir gün kabul edilmiyor. Nikah daireleri bu tarihte nikah kıymıyor, evlenecek çiftler ise gün almak için genellikle 10 Kasım’ı uygun bulmuyor. Ancak son yıllarda bu sessiz kural, bazı belediyeler ve vatandaşlar tarafından yıkıldı. İstanbul ve Ankara’nın en yoğun nüfuslu belediyeleri son birkaç yıldır 10 Kasım’da normal günlerdeki kadar nikah kıyıyor. NTVMSNBC, İstanbul ve Ankara’daki nikah dairelerinin memurlarına 10 Kasım hassasiyetini sordu.

İSTANBUL
Beşiktaş Evlendirme Dairesi: Günde 30-40 nikah kıyılıyor, 10 Kasım boş geçiyor
Beşiktaş Belediyesi Nikah Memuru Emel Yıldırım, “Günde ortalama 30-40 nikah kıyıyoruz. Bugün başvuran olmadı. 10 Kasım’da talep hiç olmaz” dedi.

Şişli Evlendirme Dairesi: Haftada 80 nikah, 10 Kasım’da 1 nikah
Haftada ortalama 80 nikah kıyılıyor. 10 Kasım’a gün verilmiyor. Bugün yalnızca 1 nikah kıyıldığını söyleyen Şişli Evlendirme Dairesi yetkilileri, “Bu günü verdiğimize pişman olduk, ancak gelinlik ve damatlığıyla gelen çifti geri çeviremedik” dedi.

Sarıyer Evlendirme Dairesi: Günde 50 nikah, 10 Kasım boş
Günde ortalama 50 nikahın kıyıldığı ilçede bugünü nikah tarihi olarak isteyen olmamış. Sarıyer Belediyesi’nin 3 yıllık nikah memuru Nurdan Koç, “Çiftler 10 Kasım tarihinde özellikle nikah istemiyor, özen gösteriyor. Bugüne kadar talepte bulunan hiç olmadı” dedi.

Bakırköy Evlendirme Dairesi: Günde 30 nikah, 10 Kasım’da 1 nikah
İstanbul’un en yoğun nüfusa sahip ilçesi olan Bakırköy’de bugün sadece 1 nikah kıyıldı. Geçtiğimiz yılların 10 Kasımlarında hiç nikah kıyılmadı. Bakırköy Belediyesi yetkilileri, “Bu yıla kadar 10 Kasımlarda talep dahi olmuyordu, bugün yalnızca 1 nikah kıyıldı. Oda nikahıydı ve eğlencesizdi, vatandaşı geri çeviremedik” dedi.

Üsküdar Evlendirme Dairesi: Günde 10 nikah, 10 Kasım boş
Kışın haftaiçi 10 nikahın kıyıldığı ilçede dün 10 nikah kıyıldı. Bugünse nikah için talepte bulunan kimse olmadı.

Fatih Evlendirme Dairesi: Günde 7-8 nikah, 10 Kasım’da 8 nikah
Haftaiçi 7-8 nikah kıyılan ilçede bugün de 8 nikah kıyıldı. Belediye yetkilileri, Fatihlilerin genellikle 10 Kasım tarihini diğer günlerden ayırmadıklarını söyledi.

Sultanbeyli Evlendirme Dairesi: Günde 10-15 nikah, 10 Kasım’da 3 nikah
Belediye yetkilileri her gün ortalama 10-15 nikahın kıyıldığını, bugün öğleden sonraya kadar 3 nikah başvurusunun olduğunu belirtti.

ANKARA
Çankaya Evlendirme Dairesi: Günde 6, 10 Kasım’da 13 nikah
Dün 6 nikah kıyılan ilçede bugün 13 nikah kıyıldı. Evlendirme dairesi görevlileri, ‘Şifahen bu konuda hassas olduğumuzu söylüyoruz. Israr ederlerse yasa gereği nikahı kıymak zorunda kalıyoruz” dedi.

Sincan Evlendirme Dairesi: Günde 5 nikah, 10 Kasım’da 4 nikah
Bugün 4 nikah kıyıldı. Kış aylarında haftaiçi ortalama 5-8 arasında nikah kıyıldığını söyleyen Sincan Belediyesi yetkilileri, “10 Kasım’da nikahımız olmasın diyen kimseye rastlamadım” dedi. 

Bu habere oy ver
Düşük
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan
Yüksek
     •  En çok puan alan haberler

Yazdır Gönder Görüş yaz/ oku

Bütün Görüşleri Oku

Ana Sayfa | Türkiye | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür Sanat | Doğal Hayat | Eğitim | Moda
Spor | Hava Yol | İletişim | Yardım | İzleyici Görüşleri | Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları