Bülent Ecevit yaşama veda etti
Türkiye
Yerel Seçim 2009
Ergenekon Davası
Politika
Dış politika
Genel
Polis - adliye
Yerel
Video
Foto Galeri
Türkiye
Dünya
Ekonomi
Spor
Teknoloji
Sağlık
Kültür Sanat
Yaşam
Hava Yol
Yeşil Ekran
Eğitim
Moda
Otomobil
Doğuş Yayın Grubu
NTV
CNBC-e
e2
NTVSPOR.NET
NBA TV
NTV Radyo
Eksen 96.2
Radio N101
NTV Yayınları
NTV Tarih
N. Geographic
 
NTVMSNBC Anasayfa » Türkiye » Genel

Bülent Ecevit yaşama veda etti
Eski Başbakanlardan Bülent Ecevit, Gülhane Askeri Tıp Akademisi Hastanesi’nde tedavisinin 172. gününde yaşamını yitirdi.

NTV-MSNBC VE AJANSLAR
Güncelleme: 15:07 TSI 09 Kasım 2006 Perşembe

ANKARA - Gülhane Askeri Tıp Akademisi GATA’dan yapılan açıklamada, Bülent Ecevit’in 5 Kasım 2006 günü saat 22.40’da dolaşım ve solunum yetmezliği sonucu yaşamını yitirdiği belirtildi.GATA’DAN ÖLÜM AÇIKLAMASI
GATA’nın açıklamasında, “18 Mayıs 2006 tarihinden bu yana GATA Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Başkanlığı Yoğun Bakım Ünitesinde takip ve tedavisi yapılan Sayın Bülent Ecevit’in stabil seyreden solunum ve dolaşım fonksiyonları son bir haftadır giderek bozulmuş ve uygulanan tedavilere yanıt alınamamıştır.

Sayın Bülent Ecevit, 5 Kasım 2006 günü saat 22.40’da dolaşım ve solunum yetmezliği sonucu vefat etmiştir. Türk Milletinin başı sağ olsun” dendi.
Ecevit’in vedası dünya basınında


Ecevit’in yaşam öyküsü

Ecevit’in vefat haberini alan partililer Gülhane Askeri Tıp Akademisi Hastanesi önünde toplandı. GATA’da tedavisinin 172. gününde yaşamını yitiren Ecevit için hastane önüne gelen partililerin çok üzgün oldukları ve bazılarının ağladıkları gözlendi.

DSP GENEL BAŞKANI SEZER: ACIMIZ SONSUZ

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, “Gerçekten acımız sonsuz. Büyük devlet adamı, bizim önderimiz, kendisiyle uzun süre çalışma olanağı bulmaktan gurur duyduğum sayın Ecevit’i yitirdik. Ama inanıyorum ki sayın Ecevit’in fikirleri bu ülkede sonsuza kadar bize yol göstermeye devam edecek” dedi.

Ecevit’in ölümüne tepkiler

Sezer, Bülent Ecevit’in eşi Rahşan Ecevit’in saat 23.00 sularında hastaneye geldiğini, sağlık durumunun iyi olduğunu ancak çok üzgün olduğunu söyledi.


SEZER: HER ZAMAN SAYGIYLA ANIMSAYACAĞIZ
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türk Ulusunun, Bülent Ecevit’in ülkeye yaptığı hizmetleri, her zaman saygıyla anımsayacağını belirtti. Sezer, yayınladığı mesajda,

“Eski Başbakanlardan Bülent Ecevit’in yaşamını yitirmesinden büyük üzüntü duydum. Siyasi tarihimizin simge kişiliklerinden Bülent Ecevit, yaşamı boyunca üstlendiği görevlerde etik değerleri ön planda tutarak, benimsediği istikrarlı çizgisi, demokratik duruşu, nezaketi ve aydın kimliği ile örnek olmuştur. Ecevit, devlet kademelerindeki Başbakanlık ve diğer görevlerinde laik Cumhuriyet’in korunması, Atatürk ilkelerinin özümsenmesi, Türkiye’nin her alanda gelişmesine ve çağdaşlaşmasına önemli katkılarda bulunmuştur. Uluslararası alanda, Türkiye’nin ve Türk halkının çıkarlarının korunması için, önemli kararların altına imza atan Ecevit, bu kararlarıyla Ulusumuzun gönlünde saygın yer edinmiştir.

Bir liderin yaşamından kesitler

Türk Ulusu, Bülent Ecevit’in ülkemize yaptığı hizmetleri, her zaman saygıyla anımsayacaktır. Bülent Ecevit’e Tanrı’dan rahmet diliyor, ailesine ve Ulusumuza baş sağlığı dileklerimi iletiyorum” dedi.

ERDOĞAN: TÜRK SİYASİ HAYATININ ÖNEMLİ KAYBI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da, eski Başbakanlardan Bülent Ecevit’in vefatı dolayısıyla bir baş sağlığı mesajı yayınladı. Erdoğan mesajında, “Uzun yıllar boyunca bir siyasetçi ve devlet adamı olarak ülkemize önemli hizmetlerde bulunan eski Başbakanlardan Bülent Ecevit’in vefatını büyük üzüntü ve teessürle öğrenmiş bulunuyorum. Türk siyasi hayatı, önemli bir şahsiyetini kaybetmiştir. Kendisini rahmetle anıyor, hayat arkadaşı Rahşan Hanım’a ve aziz milletimize başsağlığı diliyorum” iifadelerini kullandı.

BAYKAL: HEPİMİZİN ÖĞRETMENİYDİ
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, eski Başbakanlardan Bülent Ecevit’in vefatından “büyük üzüntü” duyduğunu belirterek, “Siyaseti ilkeli götürmeyi esas alan bir liderdi, hepimizin öğretmeniydi.” dedi.

Baykal, Ecevit’in ölüm haberini, Sosyalist Enternasyonal Konseyi toplantısına katılmak üzere bulunduğu Şili’nin başkenti Santiago’da aldı.

KKTC’de Ecevit yası

Deniz Baykal, Bülent Ecevit’in eşi Rahşan Ecevit’e bir mesaj göndererek üzüntülerini iletti. Ecevit’in vefatından “büyük üzüntü” duyduğunu belirten Baykal, mesajında, “Rahatsızlandığında ‘Sayın Genel Başkanım artık kucaklaşalım’ demiştim. Ne yazık ki bunu gerçekleştirmek mümkün olmadı. Programımı keserek cenaze törenine yetişmeye çalışacağım.

Ecevit, bir tarihi dönemin temsilcisiydi. Siyasi yaşamını ülkenin bağımsızlığı, dürüstlüğü ve onuru üzerine kurmuş bir liderdi. Herkesin ve ülkemizin yaşamında siyaset üslubunun oluşumunda çok özel bir yeri olan liderdi. Siyasi üslubun, siyasi değerlerin oluşmasında kişisel değerleri her şeyin üstünde değil ulusal değer ve onuru har şeyin üstünde tutarak siyasi mücadelesini sürdürdü ve siyasi üslubumuzun gelişmesine tarihi anlamda onur katan ve bu süreci belirleyen bir önder olarak yaşamını sürdürdü. Her zaman ulusal onuru evrensel değerlerle kaynaştırarak siyasi yaşamını sürdüren, siyaseti ilkeli götürmeyi esas alan bir liderdi. Hepimizin öğretmeniydi. Siyaseti kapalı kapılar arkasında yapmayı reddeden ve bunu yaşamı boyunca engellemeyi de esas alan, bağımsızlıkçı, ulusal onuru her şeyin üstünde tutan bir lider olarak kaybı Türkiye için olduğu kadar uluslararası siyaset camiası için de önemli kayıptır. Bir tarihi dönemin kapanışıdır” ifadelerini kullandı.

 

Bu habere oy ver
Düşük
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan
Yüksek
     •  En çok puan alan haberler

Yazdır Gönder Görüş yaz/ oku

Bütün Görüşleri Oku

Ana Sayfa | Türkiye | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür Sanat | Doğal Hayat | Eğitim | Moda
Spor | Hava Yol | İletişim | Yardım | İzleyici Görüşleri | Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları