Bilkent Senfoni’nin Mozart ve Şostakoviç’li açılışı
Kültür Sanat
Filmler
Sinema
Oscar
Müzik
Edebiyat
Sahne Sanatları
Sergi
Mimari
Arkeoloji
İstanbul Bienali
Orhan Pamuk - Nobel
Altın Portakal
Cannes
Video
Foto Galeri
Türkiye
Dünya
Ekonomi
Spor
Teknoloji
Sağlık
Kültür Sanat
Yaşam
Hava Yol
Yeşil Ekran
Eğitim
Moda
Otomobil
Doğuş Yayın Grubu
NTV
CNBC-e
e2
NTVSPOR.NET
NBA TV
NTV Radyo
Eksen 96.2
Radio N101
NTV Yayınları
NTV Tarih
N. Geographic
 
NTVMSNBC Anasayfa » Kültür Sanat » Müzik
Bilkent Senfoni’nin Mozart ve Şostakoviç’li açılışı
Bilkent Senfoni Orkestrası (BSO), 2006-2007 Konser Sezonu’nu 14 Ekim Cumartesi günü, Mozart ve Şostakoviç’in ölümsüz yapıtlarıyla açıyor.

NTV-MSNBC
Güncelleme: 22:18 TSİ 13 Ekim 2006 Cuma

ANKARA - Müzik Direktörü Emil Tabakov yönetimindeki konserin solistleri; enstrümanlarının en yetkin icracılarından Fransız arp sanatçısı Xavier de Maistre ve Fransız flütçü Philippe Bernold. Mozart’ın ‘KV. 492, Figaro’nun Düğünü Uvertürü’ ile başlayacak konserde, de Maistre ve Bernold ölümsüz bestecinin ‘KV. 299, Do majör, Flüt ve Arp için Konçerto’sunu seslendirecekler.

 DİĞER HABERLER İÇİN TIKLAYINIZ

Bilkent Senfoni, konserin ikinci yarısında 20. yüzyılın en büyük senfonistlerinden Dimitri Şostakoviç’in ‘Leningrad’ başlıklı anıtsal eseri ‘Op. 60, Do majör, 7. Senfoni’sini yorumlayacak.


Şef Emil Tabakov
2002-2003 sezonundan bu yana Bilkent Senfoni Orkestrası’nın Müzik Direktörlüğü görevini sürdüren Emil Tabakov, tüm dünyada seçkin orkestralarla konserler vermekte. Emil Tabakov’un zengin repertuarı, özellikle güncel kompozisyonları kapsayarak tüm dönemleri içermektedir.

İtalya’da yönettiği Faust ve Norma operaları ve Yevgeni Onyegin’in temsilleriyle elde ettiği üstün başarı ile opera sahnelerinde de aranılan şefler arasında yer almaktadır.

Sanatçının CD kayıtları arasında 15 CD’lik bir dizinle Mahler’in tüm senfonilerinin yanı sıra Brahms’ın tüm orkestra yapıtları, uvertürleri, Requiem’i ve Skriyabin’in tüm senfonileri yer alır. Kompozitör olarak da çalışmalarını sürdüren Tabakov’un “Bulgar Besteciler Birliği” tarafından ödüle layık görülmüş pek çok eseri bulunmakta.


Xavier de Maistre - arp
Xavier de Maistre henüz 16 yaşında Paris’te kazandığı yarışmanın ardından, Cardiff, Münih, Viyana ve Filistin’deki uluslararası yarışmalar ile 1998’de ABD’de düzenlenen Uluslararası Arp Yarışması’nda birincilik ödülü kazandı.

22 yaşında Münih Bavaria Radyo Senfoni Orkestrası’nda solo arpist olarak Lorin Maazel’le çalışan De Maistre; üç yıl sonra yine aynı görevle Viyana Filarmoni Orkestrası’na atandı.

Salzburg Mozarteum Orkestrası, İsrail Filarmoni, Luxemburg Filarmoni, Varşova Senfoni, Monte-Carlo Filarmoni, Çek Radyo Senfoni, Bavaria Radyo Orkestrası, İspanya Devlet Orkestrası ve Tokyo NHK Senfoni Orkestrası gibi dünyanın önde gelen topluluklarıyla Sir Andre Previn, Heinrich Schiff, Walter Weller, Theodor Guschlbauer, Christophe Poppen ve Armin Jordan gibi şeflerle solo konserler gerçekleştiren De Maistre, 2002 yılının Mayıs ayında Viyana Filarmoni ile ilk solo konser gerçekleştiren arp sanatçısı olmuştur.

Pek çok önemli festivale katılan sanatçı, özellikle Denisov, Bauer, Huyssen ve Wengler gibi bestecilerin çok bilinmeyen eserlerinin dünya prömiyerlerini gerçekleştirmiştir. Enstrümanının tanınması ve gelişmesi arzusuyla 2001’den bu yana Hamburg Musik Hochschule’de eğitmenlik görevini sürdüren De Maistre’nin Claves Records, Obligat ve Harmonia Mundi’den çıkmış CD kayıtları bulunmaktadır.


Philippe Bernold - flüt
Philippe Bernold, Paris Ulusal Yüksek Müzik Konservatuarı’ndaki parlak öğrenimi esnasında ilk ödüllerini almış, 1987 yılında düzenlenen Jean-Pierre Rampal Uluslararası Flüt Yarışması’nda birincilik büyük ödülüne layık görülmüştür. Bu prestijli yarışmanın başlangıcından itibaren söz konusu ödülü alan tek Fransız’dır.

Bu ayrıcalık, ünlü sanatçılar ve orkestralarla solist kariyerine adım atmasına olanak sağlamış; M.Rostropovitch, J.P.Rampal, M.Nordmann, L.Maazel, K.Nagano, Sir Y.Menuhin, M.Inoué, T.Koopman, Paris Orkestrası, F.Liszt Budapeşte Orkestrası, Manchester Hallé Orkestrası, Tapiola Sinfonietta, Lyon Ulusal Orkestrası, Tokyo Senfoni Orkestrası gibi sanatçı ve topluluklarla konserler gerçekleştirmiştir.

Philippe Bernold 1995 yılına kadar, solistlik çalışmalarını, Lyon Ulusal Opera Orkestrası’nın birinci solo flütçülüğü göreviyle birlikte yürütmüştür. Sanatçı, bu parlak eğitim ortamında üst düzeyli sanatçılardan oluşan ve başarısı gecikmeden takdir edilen “Les Virtuoses de l’Opéra de Lyon” (Lyon Operası Virtüözleri) adlı grubu kurmuştur.

İlk kaydıyla 1989 yılında Charles Cros Akademisi Büyük Ödülü’nü kazanan Philippe Bernold; Harmonia Mundi, EMI, Lytinx için on beşten fazla kayıt yapmış, “Choc” (Monde de la Musique) ve “Diapason d’Or” gibi ödüllere layık görülmüştür.

Philippe Bernold, Lyon Ulusal Yüksek Müzik Konservatuarı’nda flüt, Paris Ulusal Yüksek Konservatuarı’nda oda müziği öğretim üyesidir ve 10 yılı aşkın bir süredir Nice ve Kyoto (Japonya) Uluslararası Akademisi’nde dersler vermektedir.

BİLETLER HAKKINDA...
14 Ekim Cumartesi günü, saat 20.00’de Bilkent Konser Salonu’nda başlayacak konserin biletleri, Bilkent Konser Salonu gişesinin yanı sıra, Dost Kitabevleri (Kızılay, Kavaklıdere, Ankuva), Beymen (Karum) ve Diapason’dan (Kavaklıdere) temin edilebilir.

Konserden bir saat önce ücretsiz servisler Tunus Caddesi, Sıhhiye Köprüsü ve Milli Kütüphane’den izleyicileri Bilkent Konser Salonu’na getirecektir.

Ek bilgi:
Bilkent Senfoni Orkestrası (312) 290 22 80
Bilkent Konser Salonu Gişesi (312) 290 17 75
www.bso.bilkent.edu.tr


 

Bu habere oy ver
Düşük
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan
Yüksek
     •  En çok puan alan haberler

Yazdır Gönder Görüş yaz/ oku

Bütün Görüşleri Oku

Ana Sayfa | Türkiye | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür Sanat | Doğal Hayat | Eğitim | Moda
Spor | Hava Yol | İletişim | Yardım | İzleyici Görüşleri | Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları